Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Kultura

Zachrání nová vlna hororů kinematografii?

Nová verze Kingova hororu TO
Nová verze Kingova hororu TO

Zachrání nová vlna hororů kinematografii? Tak se ptá titulek článku od Anny Smith pro deník The Guardian, který si všímá toho, že v roce rozpačitých a neuspokojivých tržeb v kinosálech jsou to právě strašidelné filmy, které lámou rekordy. Filmová adaptace románu To od Stephena Kinga dokonce zažila s celosvětovými tržbami okolo 180 milionů dolarů nejlepší premiérový víkend, jaký se kdy danému žánru podařil.

V závěsu za ním pak boduje Annabelle 2: Zrození zla a Uteč. Na notu podvědomých úzkostí se ostatně chystá zahrát i nový snímek Darrena Aronofského s názvem Matka! Horory tak postupně pronikají mezi top 30 nejúspěšnějších filmů roku, kde se obvykle více daří sci-fi, fantasy nebo akčním a rodinným filmům. Anna Smith se tak v textu pokouší přijít na to, čím je tato mánie způsobená.

Horor je cyklický žánr: na počátku každé renesance je vždy výrazný snímek, který zájem odstartuje. Bylo to Psycho, byl to Vymítač ďábla, byl Texaský masakr motorovou pilou, byla to Záhada Blair Witch. V současnosti sledujeme velký zájem o retro osmdesátých let. „Adaptace knihy To je Spielbergův / Lucasův film pro ty, kteří byli příliš mladí, kdy tito tvůrci tvořili svá nejlepší díla. Stranger Things pomohly otevřít tomuto trendu dveře,“ uvádí v článku Clare Binns z britského řetězce kinosálů Picturehouse.

Důležitý postřeh pak přináší Alan Jones, ředitel londýnského filmového FrightFestu: „Sleduji, jak horor stále přitahuje nové a mladší publikum, které obsah konzumuje způsobem, jakým jsem my nikdy nemohli, a začínají se zajímat o další možnosti žánru.“

Horor totiž vybízí ke skupinovému sledování, proto táhne mladou generaci do kina, ale i k domácím projekcím. Generace rodičů a prarodičů místo toho ve svých diváckých zvycích preferuje individuální sledování DVD.  Skvěle to popisuje devatenáctiletý student Andrew Williams, který se na To vypravil se skupinou přátel: „Ty nejlepší horory se musí sledovat v naprosté tmě a tichosti a s prostorovým zvukem. Ale s dalšími lidmi kolem vás, aby člověk vnímal tu atmosféru strachu v místnosti.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].