0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu21. 6. 20173 minuty

Výzkumníci poprvé spočítali, kolik plastů míří denně do oceánu

Ilustrační foto • Autor: Profimedia, FLPA
Je to podobné, jako kdyby každý z milionu obyvatel Prahy dorazil každý den k Vltavě, hodil do ní tašku narvanou pěti kilogramy plastového odpadu - a dělal to tak každý den. Právě tolik plastu – tedy pět tisíc metrických tun – splaví denně řeky do světových oceánů. Víme to díky čerstvé studii holandské organizace Ocean Cleanup, která množství odpadu poprvé globálně kvantifikovala. Použila k tomu data ze 182 zemí a 40 760 řek ústících do oceánu. 
We Just Dumped 11 Million Pounds of Plastic in the Ocean
o tom publikoval časopis Nature Communications a outdoorový server Outsideonline.

Ocean Cleanup má ambiciózní plán: do roku 2020 chce odstranit polovinu odpadků z tzv. velkého pacifického odpadkového pásu - což je oblast, kde se plastový odpad za léta kvůli proudům a vírům nahromadil v ještě větší hustotě, než je jinak v mořských vodách zvykem. A to je co říct, protože příliv odpadu do moří je opravdu velkorysý: úvodem zmíněné číslo 5 tisíc tun plastů denně se týká pouze řek, takže k celkovému“výkonu“ je třeba připočítat ještě odpad z a lodního a rybářského průmyslu, akvárií a pěstíren ryb i přímého pobřežního znečištění.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Studie Cleanup zjistila, že ze 40 tisíc řek je jich dvacet odpovědných za dvě třetiny celkového odpadu přinášeného do světových moří.  Dvěma nejhoršími znečišťovateli jsou čínská Jang c´-ťiang a indická Ganga. „Všechna tahle zjištění jsou důležitým kamínkem do mozaiky celého problému, který se snažíme vyřešit,“ pochválil si výsledky vůdčí výzkumník týmu Laurent Lebreton.

Pro Cleanup, který se za čtyři roky existence rozrostl na 65 zaměstnanců, představuje tohle řešení praktická vize:  120 kilometrů dlouhý práh zakotvený v Pacifiku, který by zachycoval plující plasty a umožnil by jejich snadný sběr k eventuální recyklaci. Právě v květnu Cleanup dokončil crowdfundingovou kampaň, která na tento projekt vybrala 22 milionů dolarů od velkých dárců ze Silicon Valley a jiného technologického byznysu. V návaznosti na ten úspěch organizace oznámila, že odstartuje „čističku“ během pár měsíců.

Ve vědecké obci má ovšem projekt i velké kritiky. Lidem z Cleanup vyčítají snahu dělat věci na efekt a povrchně. Práh podle nich nezachytí tzv. mikroplasty - drobné úlomky plastu, které jsou dnes považovány za jednu z hlavních složek celkového plastového znečistění.

Další mají strach, že studie Cleanup může svést hledání východiska do bludného směru. „Je docela dobře možné, že producenti plastů využijí zprávu ve svůj prospěch,“ cituje Outsideonline Marcuse Eriksena, zakladatele Institutu 5gyres. „To znamená, že problém plastů vyloží jako vinu lidí, kteří neodpovědně odhazují odpadky, a měst, jež nedokážou dobře zorganizovat svoje odpadové hospodářství. Což je výmluva, která rozmazává diskusi o tom hlavním – jak eliminovat zamořenost světa jednorázovými odpady a jak regulacemi napomoci k chytřejším obalovým řešením.“

„Dá se dělat obojí,“ říká na kritiku Eriksena a ostatních jeden ze zakladatelů  Cleanup Boyan Slat. „To není buď, anebo.“

Tak by měla vypadat bariéra proti odpadkům • Autor: theoceancleanup.com
Tak by měla vypadat bariéra proti odpadkům • Autor: theoceancleanup.com

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].