středa 21. 6. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Je to podobné, jako kdyby každý z milionu obyvatel Prahy dorazil každý den k Vltavě, hodil do ní tašku narvanou pěti kilogramy plastového odpadu - a dělal to tak každý den. Právě tolik plastu – tedy pět tisíc metrických tun – splaví denně řeky do světových oceánů. Víme to díky čerstvé studii holandské organizace Ocean Cleanup, která množství odpadu poprvé globálně kvantifikovala. Použila k tomu data ze 182 zemí a 40 760 řek ústících do oceánu. Zprávu o tom publikoval časopis Nature Communications a outdoorový server Outsideonline.

Ocean Cleanup má ambiciózní plán: do roku 2020 chce odstranit polovinu odpadků z tzv. velkého pacifického odpadkového pásu - což je oblast, kde se plastový odpad za léta kvůli proudům a vírům nahromadil v ještě větší hustotě, než je jinak v mořských vodách zvykem. A to je co říct, protože příliv odpadu do moří je opravdu velkorysý: úvodem zmíněné číslo 5 tisíc tun plastů denně se týká pouze řek, takže k celkovému“výkonu“ je třeba připočítat ještě odpad z a lodního a rybářského průmyslu, akvárií a pěstíren ryb i přímého pobřežního znečištění.

Reklama
Reklama

Studie Cleanup zjistila, že ze 40 tisíc řek je jich dvacet odpovědných za dvě třetiny celkového odpadu přinášeného do světových moří.  Dvěma nejhoršími znečišťovateli jsou čínská Jang c´-ťiang a indická Ganga. „Všechna tahle zjištění jsou důležitým kamínkem do mozaiky celého problému, který se snažíme vyřešit,“ pochválil si výsledky vůdčí výzkumník týmu Laurent Lebreton.

Čtěte také: Ostrov odpadků neexistuje, je tu něco horšího

Pro Cleanup, který se za čtyři roky existence rozrostl na 65 zaměstnanců, představuje tohle řešení praktická vize:  120 kilometrů dlouhý práh zakotvený v Pacifiku, který by zachycoval plující plasty a umožnil by jejich snadný sběr k eventuální recyklaci. Právě v květnu Cleanup dokončil crowdfundingovou kampaň, která na tento projekt vybrala 22 milionů dolarů od velkých dárců ze Silicon Valley a jiného technologického byznysu. V návaznosti na ten úspěch organizace oznámila, že odstartuje „čističku“ během pár měsíců.

Ve vědecké obci má ovšem projekt i velké kritiky. Lidem z Cleanup vyčítají snahu dělat věci na efekt a povrchně. Práh podle nich nezachytí tzv. mikroplasty - drobné úlomky plastu, které jsou dnes považovány za jednu z hlavních složek celkového plastového znečistění.

Další mají strach, že studie Cleanup může svést hledání východiska do bludného směru. „Je docela dobře možné, že producenti plastů využijí zprávu ve svůj prospěch,“ cituje Outsideonline Marcuse Eriksena, zakladatele Institutu 5gyres. „To znamená, že problém plastů vyloží jako vinu lidí, kteří neodpovědně odhazují odpadky, a měst, jež nedokážou dobře zorganizovat svoje odpadové hospodářství. Což je výmluva, která rozmazává diskusi o tom hlavním – jak eliminovat zamořenost světa jednorázovými odpady a jak regulacemi napomoci k chytřejším obalovým řešením.“

„Dá se dělat obojí,“ říká na kritiku Eriksena a ostatních jeden ze zakladatelů  Cleanup Boyan Slat. „To není buď, anebo.“

TOC_Computer_Renderings_Close-up
Tak by měla vypadat bariéra proti odpadkům • Autor: theoceancleanup.com

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Proslul neortodoxními metodami práce i způsobem komunikace s veřejností a neustoupil od nich ani nyní. Jak informuje britská stanice BBC, britský herec Daniel Day-Lewis bez velkých fanfár oznámil, že v šedesáti letech a s hromadou cen na kontě – včetně tří Oscarů pro herce v hlavní roli - odchází do hereckého důchodu. Přesněji oznámil to jeho americký agent, a to slovy, že Day-Lewis „už dále nebude pracovat jako herec“. Dotazy novinářů o příčinách tohoto rozhodnutí zůstaly nevyslyšeny.

V šedesáti, což není důchodový věk ani v nehereckém světě, tak mizí ze scény „jeden z nejuctívanějších herců Hollywoodu“, jak píše list The New York Times. Zmiňované tři Oscary získal jako vůbec jediný z herců. Proslul extrémy, do nichž byl v rámci přípravy na role ochoten zajít – při přípravě na Gangy New Yorku celé dny porcoval maso, Lincolnem zůstával i během pauz v natáčení, pro adaptaci Kunderovy Nesnesitelné lehkosti bytí se prý naučil česky.

Reklama
Reklama

NYT připomínají, že hollywoodské hvězdy odcházejí do důchodu z různých důvodů, často však kvůli únavě ze slávy a neustálé pozornosti či frustrace ze zábavního průmyslu. Někdy se však také vracejí; vrátil se režisér Steven Soderbergh, který se stáhl do ústraní v roce 2013, vrátila se Audrey Hepburn.

Profil: Ve jménu role