pátek 25. 5. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů, vytvořený po zřícení dopravního letadla nad východní Ukrajinou v létě 2014, ukončil po necelých čtyřech letech pátrání. Verdikt potvrzuje to, co se zdálo být z dostupných informací po celou dobu zjevné – letadlo s 298 lidmi na palubě zasáhla ruská střela.

Boeing 777 malajských aerolinií odstartoval 17. července 2014 z Amsterdamu. Na lince MH17 do Kuala Lumpuru přelétal přes východní Ukrajinu, kde se od jara 2014 bojovalo. Všichni lidé na palubě zahynuli. Velká část z nich byli občané Nizozemí, které také vyšetřování vede. Už před dvěma lety tento tým potvrdil existenci důkazů, podle kterých byla do incidentu zapleten raketový systém ruské armády BUK - a že příslušné odpalovací zařízení přejelo před incidentem z Ruska na Ukrajinu a poté zase zpět.

Reklama
Reklama

Na tiskové konferenci v Haagu ve čtvrtek vyšetřovatelé ukázali některé důkazy v podobě fotografií a videí, která podle jejich verze ukazují na jeden konkrétní kus raketového systému BUK spadající pod 53. protiletadlovou brigádu v Kursku. To má dokazovat, že ruská armáda byla do incidentu zapletena minimálně tím, že vojenskou techniku poskytla.

Britský Guardian v této souvislosti připomíná, že ke stejnému závěru už dávno došli investigativní reportéři z portálu Bellingcat, kteří zdokladovali pohyb raketového systému BUK na Ukrajinu a zpět z veřejně dostupných zdrojů.

Vyšetřovatelé ve čtvrtek uvedli, že mají v rukou důkazy, které obstojí u soudu. Část z nich si ještě nechávají pro sebe. „Nechceme říkat všechno, co víme, tím bychom protivníkovi ukázali naše karty," udává vrchní žalobce Fred Westerbeke. Všechny důkazy proto budou prý použity až u soudu.

https://www.youtube.com/watch?v=Ic8wM4SUJBA

Není ale jasné, jak takový soud bude vypadat. Rusko veškerou vinu popírá a s vyšetřovateli nespolupracuje, vetovalo také v OSN vznik mezinárodního soudního tribunálu. Soud se tedy patrně bude konat v Holandsku podle holandského práva. I kdyby ale vyšetřovatelé někoho konkrétního obvinili a chtěli postavit před soud, Rusko takové osoby sotva někdy vydá, podotýká Guardian.

 

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Také už se vám stalo, že jste byli u někoho na návštěvě a váš hostitel najednou začal mluvit do prostoru s imaginární osobou? Hned poté vám došlo, že ve skutečnosti mluví s hlasovým asistentem, tedy robotem, který řídí jeho domov. Může se zeptat, jaké bude zítra počasí, může mu dát za úkol pustit hudbu nebo zhasnout světla. Hlasoví asistenti jako je Alexa nebo Siri jsou v módě a výše popsané situace se budou stávat stále častěji. Pokud ale - stejně jako autor tohoto menu -  patříte mezi lidi, které neviditelní roboti ve stylu Hala 9000 z filmu 2001: Vesmírná Odyssea trochu děsí, pak vás rozhodně neuklidní ani zpráva, kterou zveřejnil na svém webu deník Guardian.

Američanka Danielle z města Portland byla velkou fanynkou podobných zařízení. Ve svém domě měla nainstalovaného asistenta, potažmo asistentku Alexu od firmy Amazon a hlasová čidla si nechala rozmístit do všech místností. Kdykoli pronesla slovo Alexa, systém se aktivoval a byl připraven splnit jí dostupná přání. Nedávno se ale stala divná příhoda, která Danielle vystrašila. Hlasový asistent nahrál konverzaci, kterou Danielle vedla se svým manželem, a nahrávku pak odeslal na číslo, které vybral z jejího telefonního seznamu. A vše provedl, aniž ho o to majitelka požádala.

Reklama
Reklama

Danielle se o tom dozvěděla od přátel, na jejichž číslo konverzace přišla. „Okamžitě si odpoj svoji Alexu, někdo vás hacknul,“ volal jeden ze známých jejího manžela. Danielle mu nejdřív nevěřila, myslela, že si dělá legraci. „Seděli jste doma na zemi a bavili jste se spolu o dřevěných podlahách,“ řekl jí manželův kolega. Až tehdy Danielle připustila, že opravdu konverzaci slyšel. „Cítila jsem naprostou ztrátu soukromí,“ řekla Danielle stanici KIRO-TV ze Seattlu. „Už nikdy to zařízení znovu nezapnu. Už té věci nevěřím.“

Má se Google Asistent přiznat do telefonu?

Danielle požádala firmu Amazon, která Alexu provozuje, aby případ vyšetřila. A firma nakonec potvrdila, že k popsané události opravdu došlo: asistent se zapnul, nahrál konverzaci a poté ji poslal na náhodně vybrané číslo z telefonního seznamu. Firma Amazon se Danielle omluvila a dodala, že něco podobného se stává velmi, velmi zřídka.

Ještě zajímavější je vysvětlení, které ostře sledovaná firma poskytla později. Podle nich se hlasový asistent probudil k životu ve chvíli, kdy zdálky bytu zaslechl slovo, které znělo podobně jako Alexa. V následné konverzaci pak zaslechl slovo, které znělo podobně jako „poslat zprávu“. Pak se Alexa zeptala: „A komu?“ A z konverzace na pozadí si zvolila slovo, které připomínalo jedno ze jmen na telefonním seznamu. Když ho asistent vybral, zeptal se, zda obyvatelé jméno potvrzují. Z ruchu na pozadí si pak opět vybral slovo znějící přibližně jako „ano“.

„Taková souhra okolností je velmi vzácná,“ komentovala firma své vysvětlení. „Snažíme se však možnost podobných případů zcela vyloučit.“

https://www.youtube.com/watch?v=VbV_398ngdA