pátek 9. 12. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Český prezident má za sebou rušný týden. Kromě telefonátu s nově zvoleným americkým prezidentem se na Hradě řešily personální otázky kolem šéfa protokolu. Miloš Zeman se rovněž odebral do podhradí, když navštívil jednání Poslanecké sněmovny během závěrečného čtení státního rozpočtu na rok 2017.

S těmito dvěma událostmi se opět připomnělo několik slibů z předvolební kampaně, které Demagog.cz průběžně sleduje. Kandidát Zeman slíbil například to, že bude navštěvovat jednání obou komor Parlamentu - a v tomto případě tedy přidal v tomto týdnu kamínek do mozaiky splněného slibu.

Naproti tomu ovšem sliboval i to, že si na Hrad vezme pouze tajemníka a řidiče, což se mu zjevně naplnit nepodařilo. To můžeme ilustrovat na části jeho blízkého týmu, triu Mynář-Nejedlý-Kruliš. Shodou okolností jde o trojici, která kromě práce na Hradě také kandidovala v krajských volbách na Zlínsku. Neúspěšně.

Další sliby prezidenta Zemana, které v tomto týdnu získaly opět na aktuálnosti, najdete na webu Demagog.cz.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Minulý týden ruská dopravní vesmírná loď Progress shořela jen pár vteřin po startu, protože selhala nosná raketa Sojuz. Progress měl na palubě zásoby pro astronauty ISS. Pro ně to znamená jen drobné nepohodlí, na podobné situace je vesmírná stanice připravená. Ale je to opravdu špatná zpráva je to pro ruskou, tím pádem i světovou kosmonautiku, píše server Wired.

Sojuz je totiž spolehlivým mezkem vesmírného průmyslu, jeden z nejspolehlivějších lidských strojů, které posíláme do vesmíru, a to už od šedesátých let (tedy alespoň co je o sovětské kosmonautice známo). To ovšem přestává platit. Za posledních pět let selhalo patnáct ruských raket, třetina z nich právě Sojuzů.

Reklama
Reklama

Starý dobrý Sojuz je už totiž za svým vrcholem a jeho technologii je proto nutné vylepšovat za běhu. Úprava základní technologie je podle odborníků vždycky riskantní podnik a ukazuje se, že ruští inženýři to nezvládají. Proto tolik havárií. Není to samozřejmě tím, že by ruské mozky byly dnes méně vynalézavé než před padesáti lety. Je to problém celého ruského vesmírného programu, který je podfinancovaný, zkušení inženýři odcházejí do důchodu a jejich možné mladé nástupce daleko víc lákají jiné obory. Není moc divu, základní plat začínajícího inženýra na projektu Progress je podle médií v přepočtu sedm tisíc korun za měsíc.

ISS
Kosmonaut Thomas Pesquet fotí z paluby ISS • Autor: Eyevine, Profimedia

Což je jen část z obrazu oboru, kterému se nedostávají potřebné peníze. Čerstvě schválený desetiletý rozpočet Roskosmosu činí dvacet miliard amerických dolarů. Jeho americký protějšek NASA si také stěžuje na nedostatek prostředků - ale dvacet miliard dolarů je částka, kterou má americká agentura k dispozici na jeden rok. Do toho započítejme skandální korupci, jejímž symbolem je projekt kosmodromu Vostočnyj - kde šlo, jednoduše řečeno, všechno úplně špatně.

Podle všeho nevyhnutelné ruské zaostávání na jednu stranu nemusí zbytek světa příliš trápit, aspoň je o jednoho prestižního konkurenta méně. Ale Rusko je dlouhodobě jedním z tahounů lidského poznávání vesmíru, říkají analytici. A to se zpomalí, pokud Rusko vypadne. Už proto, že na ostatní (Spojené státy, Čínu, Evropskou unii či Indii) spadne ruský kus sdílené práce: jen z Bajkonuru a s pomocí Sojuzu dnes lidé dokážou dostat příslušníky svého druhu na ISS. Další problémy Sojuzu by pro budoucí posádky ISS znamenaly výrazně větší problém než dočasné šetření se suchary.