Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Vyloučení Turecka z NATO by bylo skvělým darem Putinovi

Pravidelný výběr ze světových médií: Pokemoni a smrt • Co radí Martin Wolf • Tančící vojáci • Žít bez alergie

Autor: Profimedia, Abaca
Autor: Profimedia, Abaca

„Západ by měl Turecko navzdory všem katastrofám za každou cenu udržet v NATO,“ píše Michael Thumann v obálkovém komentáři nového vydání týdeníku Die Zeit. Někdejší zpravodaj listu z Istanbulu uznává, že se Turecko vzdaluje od Evropy a reakcí na porážku pučistů není prohloubení demokracie, ale masová čistka. Členství v NATO je přesto poslední těžkou kotvou, která Turky poutá k Západu.

Přístupová jednání s EU teď samozřejmě nemají smysl, uznává Thumann - nejde s Tureckem jednat o právním státě a svobodě ve chvíli, kdy dochází k jejich potlačování. „Ve vztahu k EU teď zbývá celní unie, bilaterální dohody a uprchlická spolupráce. Ale NATO je v úplně jiné situaci,“ píše německý novinář. Připomíná, že Aliance nezazmatkovala ani v minulosti. Po vojenských převratech v letech 1960, 1971, 1980 nebo 1997 Turky nevyloučila - přičemž represe po převratu v osmdesátých letech byly brutální a pocítily je desítky tisíc lidí. NATO však počkalo a Turecko si znovu našlo cestu k demokracii.

„Turecko je nyní zranitelné, za sousedy má Irák, Sýrii a chalífát banditů. Trhá ji spor o vlastní identitu: Turci stojí proti Kurdům, sunnité proti alevitům, věřící proti sekularistům. V takové situaci by NATO nemělo uvolnit svůj svorník. Stačí, že máme jednu Sýrii,“ píše Thumann, podle něhož členství nabízí USA a Evropě poslední šanci, jak ovlivnit Erdoganovo jednání. „Na západě právě EU ztrácí Británii, a tak by ve stejné chvíli NATO nemělo vyloučit na východě Turecko. Turecko stojící mimo západní alianci by bylo skvělým darem pro Vladimira Putina.“

Autor: Kroulik, Pavel
Autor: Kroulik, Pavel

Být vojákem je stresující povolání. A co teprve být vojákem na korejském poloostrově, který je už víc než půlstoletí stále oficiálně ve válce. Strážení severokorejské hranice je jedna z nejvíc vyčerpávajících pozic na světě. Režim na sever od ní pravidelně zkouší balistické rakety a podle všeho by byl schopný na jihokorejské území dopravit atomovou zbraň. To se dá říct o ledasjakém státě, ovšem málokterý stát přitom vede paranoidní šílenec odtržený od reality.

A jihokorejský recept na zdrcující stres? Vojácký balet. Hodiny v demilitarizované zóně vede balerína korejského národního baletu a hlavním cílem výuky je „nalézt klid a vnitřní rovnováhu, a také posílit kamarádství“. Jak se v klidu a vnitřní rovnováze udržují nebohé jednotky severokorejské jednotky, není známo. Ale je důvodné mít obavu, že by to byly mnohem víc znepokojující obrázky, než vám nabízíme zde.

Susie dokáže způsobit bolest nespočet věcí. Aromatizované produkty, pesticidy, plasty, syntetické látky, kouř…  a tak by šlo sáhodlouze pokračovat. Když žila v „normálním světě“, způsobovaly jí automobilové exhalace několikadenní nevolnosti a z parfémů dostávala záchvaty. To vše se změnilo, když se přestěhovala do osady Snowflake v Arizoně. Teprve tady se dokázala pohybovat volně, bez dýchacího přístroje. Procházet se.

A není sama: ve Snowflake žije dvacítka jí podobných lidí, kteří jsou alergičtí na moderní život a přítomnost elektřiny, syntetických pachů, tiskařské barvy či wi-fi sítě jim způsobuje skutečné fyzické bolesti. Skvělou multimediální reportáž z místa neposkvrněného moderním životem s názvem Allergic to life: the Arizona residents ‚sensitive to the whole world‘ pro The Guardian napsaly a natočily Kathleen Hale a Mae Ryan.

Reálné příjmy obyvatel Západu stagnují mnohem delší dobu, než  to trvalo kdykoli od konce druhé světové války. Podle hlavního ekonomického komentátora Financial Times Martina Wolfa to není jen ekonomický, ale zásadní politický problém, který může být snadno zneužit.

Na začátku svého aktuálního komentáře cituje německo-amerického novináře H. L. Menckena, podle něhož „na každý komplexní problém existuje jasná, stručná - a zároveň špatná odpověď“.  Západní svět podle něj nepochybně čelí složitým problémům, jež vedou k nespokojenosti výrazné části populace – a republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump i Francouzka Marie Le Pen jsou ti, kdo nabízejí ona jasná, stručná a zároveň špatná řešení. Jejich návrhy „nemocné ekonomice“ nepomohou.

Uprchlíci na hraničním přechodu Spielfeld,  listopad, 2015 • Autor: Milan Jaroš
Uprchlíci na hraničním přechodu Spielfeld, listopad, 2015 • Autor: Milan Jaroš

Podle Wolfa urovnává vzrůstající prosperita ekonomické i sociální problémy. Ale pokud se nedostaví, nastává opak a její absence pak zákonitě podněcuje zuřivost. Britský komentátor poukazuje na text poradenské firmy The McKinsey Global Institute nazvaný Chudší než vaši rodiče? - v němž sedm ekonomů mapuje stagnující či klesající reálný příjem napříč světem. A podle statistik příjmy 70 procent domácností z 25 ekonomicky nejvyspělejších zemí světa mezi roky 2005 až 2014 klesaly nebo přinejmenším stagnovaly. V období let 1993 až 2005 se přitom jednalo o pouhá dvě procenta.

Za hlavní příčinu dlouhotrvající stagnace Wolf označuje finanční krizi a následné chabé ekonomické zotavení. To podle něj oslabilo důvěru občanů ve schopnosti a poctivost obchodních, administrativních a politických elit. Nicméně není to jediný důvod nespokojenosti: mnozí lidé se současně obávají kulturních změn spjatých s imigrací. Občanství se stává tím nejcennějším, co většina lidí v bohatých zemích má a o co se nebude chtít s nikým dělit, píše komentátor Financial Times a považuje brexit za jasné varování.

Co je v tuto chvíli potřeba udělat? Až se Donald Trump dostane do Bílého domu, mohlo by být podle Wolfa pozdě. Proto nabádá, že je důležité lépe kombinovat národní svrchovanost s mezinárodní spoluprací. „Globální vláda“ musí udělat to, co národní udělat nemohou. To podle něj znamená třeba zabránit klimatickým změnám – což má nyní větší prioritu než zlepšit toky kapitálu.

Kapitalismus sám se má podle Wolfa reformovat. I když se již zlepšila stabilita finančního systému, sázka na důležitost finančního sektoru je stále přehnaná. Akcionáři by neměli mít tak jednoznačný vliv oproti ostatním, kdo jsou s danou firmou spojeni, a bohatí by pak neměli unikat před daněmi – to je další příklad oblasti, kde by měla přijít ke slovu mezinárodní spolupráce. Zároveň Wolf prosazuje k oživení nejen podporu investic a inovací, ale i vyšší minimální mzdy a daňové úlevy. Přitom upozorňuje, že nejde opomenout hlasy, které volají po větší kontrole přílivu levných pracovních sil do vyspělých zemí.

Dlouhotrvající stagnace, kulturní proměny a politická selhání způsobily podle Wolfa otřes rovnováhy mezi legitimitou demokracie a globálním řádem spolupráce. Nominace Donalda Trumpa je toho důsledkem.  Podle autora to není snadné, nicméně kritici současného celosvětového posilování Trumpa a spol. musí  také přijít s ambiciozními nápady. V sázce podle něho není méně než naše civilizace.

Hra Pokémon Go, o které si můžete přečíst v aktuálním Respektu, ve středu oslavila dva týdny od spuštění - a každý den se objevují další a další zprávy, které se jí týkají. The Independent informuje, že v důsledku hraní zemřel pravděpodobně první člověk. Osmnáctiletý Jerson Lopez de Leon z Guatemaly se stal obětí ozbrojeného přepadení, když se svým bratrancem vyrazil na večerní lov Pokémonů ve stotisícovém městě Chiquimula. Motiv zločinu je nejasný, ale policie spekuluje, že pachatelé si oběti vybrali právě pomocí Pokémon Go. Zřejmě si počkali na oběť u odlehlého pokestopu – tedy zastávky, kde si hráči doplňují vybavení.

V Saúdské Arábii zase proti chytání pokémonů vyhlásili fatvu. Jak píše USA Today, přední saúdští klerici označili Pokémon Go za gambling, který je v islámu nepřípustný. Jde o aktualizaci původní, 16 let staré fatvy, která ze stejného důvodu zakázala hraní původních pokémon her. Pokémon Go není na Blízkém Východě zatím oficiálně dostupný, ale neoficiálně je tu podobně populární jako všude na světě. Jeho hraní kritizují také v Egyptě nebo v sousedním Kuvajtu, kde ministerstvo vnitra varovalo před lovením pokémonů v mešitách, nákupních centrech, ale i poblíž ropných vrtů.

Video:David Lynch radí, kde najít kreativitu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].