sobota 17. 9. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

VIDEO: Parodii na fungování sociálních sítí s názvem The Realest Real natočila pro podzimní kampaň módní značky Kenzo Carrie Brownstein, hudebnice a autorka skečového seriálu Portlandia. Obsahuje mimo jiné i výcvik štěňat v pořizování selfie.

https://www.youtube.com/watch?v=VbfSRa5BRhk

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Bylo to před třemi lety, když se Travis Cornettrozhodl, že nezbývá nic jiného než přeměnit svou bukolickou usedlost v Severní Karolíně v bytelné opevnění. Nejprve nainstaloval kamery, pak přibyly cedule Vstup zakázán doplněné výhrůžkou, že narušitelé budou potrestáni, a nakonec si pořídil kalašnikov. Travis Cornett byl plný odhodlání, že na jeho ženšen nikdo ani nesáhne.

Suzy Khimm přináší na serveru Foreign Policy zevrubný pohled na globální trh s ženšenem, z něhož se v posledních sezónách stal takřka zlatý důl. Zabezpečená farma firmy Hifh Country Ginseng se skutečně stala terčem zloděje, který po ženšenu prahl ze stejných důvodů, z jakých se Cornett pustil do jeho pěstování.

Reklama
Reklama

Globální trh s tímto kořenem, jenž má využití v tradiční čínské medicíně, se dnes odhaduje na dvě  miliardy dolarů. Popularita produktů s ženšenem se neomezuje jen na Čínu, ale narůstá i v Koreji, Singapuru, Malajsii a mnoha dalších zemích s výraznou čínskou minoritou.

photo_main_4
Autor: X High Country Ginseng

Drtivá většina produkce ženšenu dnes pochází z velkofarem, kde se nešetří pesticidy, a stín tu zajišťují dřevěné nebo látkové zábrany. Divoký ženšen, který roste v lesích, se sice těší větší oblibě; je považovaný za účinnější a na trhu má větší cenu. Ale právě takový se dnes pěstuje už jen v Americe na farmách, jako je ta Cornettova. Z toho důvodu je terčem nájezdů, které jsou už tak masivní, že mu může hrozit vyhubení.