Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Vědci objevili, že existují čtyři druhy žiraf

Autor: Profimedia.cz
Autor: Profimedia.cz

Na základě genetických testů vědci zjistili, že na světě neexistuje pouze jeden, ale hned čtyři druhy žirafy. O zjištění informoval britský deník The Guardian. Objev by mohl přispět k záchraně ohroženého přežvýkavce.

Během tří desítek let se populace žiraf v Africe snížila o třetinu na sto tisíc jedinců. Protože se ale předpokládala existence jediného žirafího druhu, nepovažoval se tento pokles za tak závažný jako u slonů nebo nosorožců. Pokud ovšem existují čtyři druhy žiraf, pak je u třech z nich situace skutečně vážná - což by mohlo vybudit větší zájem a úsilí o jejich záchranu. Podle hlavního autora studie Juliana Fynnessyho žirafy vymírají především vlivem rostoucí lidské populace. Zemědělství je vyhání z jejich životního prostoru.

Vědci doposud rozlišovali jen devět poddruhů jediného druhu žirafy, namísto nich nyní rozlišují žirafy severní, jižní, masajské a mřížkované. Genetické odlišnosti výzkumníky velmi překvapily: nově objevené druhy se liší vzorem srsti či počtem růžků na hlavě. Žirafy se přitom ve volné přírodě mezidruhově nepáří a z genetického hlediska jsou si podobné asi jako hnědý a polární medvěd.

Studií se nyní bude zabývat Mezinárodní svaz ochrany přírody. Pokud se výsledek potvrdí, nové žirafí druhy budou zařazeny na červenou listinu ohrožených druhů a záchrana nejvyššího tvora na zemi bude možná mnohem nadějnější.

Autor: www.cell.com
Autor: www.cell.com

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].