Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

V hotelích lze ukrást cokoli včetně postelí a nábytku

Řecké drama nekončí :: Co kdo řekl Babišovi :: Jak se krade v hotelích :: Kuřata a Mozart :: SMS linka pomoci

Proslulý newyorský hotel Waldorf Astoria mění majitele. • Autor: Getty Images
Proslulý newyorský hotel Waldorf Astoria mění majitele. • Autor: Getty Images

Je to drama na pokračování. Zadlužené Řecko nemá na splátku svého dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši 300 milionů eur, kterou mělo poslat k dnešnímu dni. Místo toho řecká vláda Alexie Tsiprase fondu oznámila, že sloučí všechny červnové splátky do jedné v celkovém objemu 1,6 miliardy eur (44 miliard Kč) a pošle je do konce měsíce.

MMF vzal oznámení na vědomí, jeho pravidla to umožňují, ale jak upozornil třeba The Economist, je to spíš neobvyklý krok, který naposledy před zhruba 40 lety využila Zambie.  I to je nakonec doklad toho, v jaké situaci je Řecko - člen vyspělé západní eurozóny.

Premiér Tsipras a šéf EK Juncker se kvůli Řecku sejdou znovu. • Autor: ČTK, AP
Premiér Tsipras a šéf EK Juncker se kvůli Řecku sejdou znovu. • Autor: ČTK, AP

Vládní levicová strana a její premiér Tsipras stále vyjednávají s evropskými věřiteli, jak se vyhnout bankrotu a splátky dluhů rozložit. Ti po nich za to chtějí tvrdou ekonomickou restrukturalizaci, aby měli aspoň nějakou jistotu, že Řekové budou schopni do budoucna své závazky plnit.

Atény nyní přišly s kompromisním plánem, že jejich bobtnající dluh srazí ze současných 180 procent hrubého domácího produktu na 93 procent v roce 2020. Ministrům Tsiprasovy vlády se nicméně žádné další utahování opasků nelíbí. „Jde o neohlášenou, ale skutečnou válku. V této válce se nepoužívá dělostřelectvo, ani vojáci, ale všechny moderní metody, které má k dispozici agresivní kapitalismus,“ prohlásil mimo jiné řecký ministr práce Panos Skurletis.

Podle něho nedojde k žádné dohodě, která by měla vést k dalšímu zatížení řeckého obyvatelstva, a to zejména v oblasti pracovního trhu. Skurletisův náměstek Dimitris Stratulis pak ještě dodal, že Řecko nemá co do činění s partnery, ale s „nemilosrdnými a neoblomnými věřiteli“. 

Řecká ekonomická krize patří v moderních dějinách Západu k těm opravdu nejhorším - a jak píše britský The Telegraph, nad některými osudy Řeků se vážně svírá srdce. Manželský pár, který dá kvůli bídě své dítě do ústavu, rodiny prodávající šperky po předcích, aby měly na jídlo či smutný knižní trhák, jako je příručka receptů na jídla v době hladovění. Na druhou stranu, mnoho Řeků souhlasí s tím, že příčinou tragédie jsou hlavně jejich dřívější zkorumpovaní politici a nabobtnalá veřejná správa, která se připojila k euru na základě zfalšovaných dat o finanční situaci země.

Výdaje na mzdy ve státní správě se navíc v minulé dekádě zdvojnásobily a průměrný plat ve státním sektoru trojnásobně převyšoval platy v soukromých firmách. A jak si jeden z politiků postěžoval, řecký stát byl tak nevýkonný, že by tehdy namísto udržování státních drah bylo levnější vozit jejich pasažéry taxíky. A třeba holiči měli nárok na odchod do důchodu už v 50 letech, protože byli zařazeni mezi šest set pracovních pozic považovaných za náročné.

Svět je nespravedlivý, a zatímco někdo na jedné straně hledá, jak se vůbec najíst, na druhé straně se řeší, jak jíst co nejzdravěji -  a jak to celé ještě zpříjemnit i budoucí potravě. Singapurská společnost Kee Song Group, která chová kuřata a obchoduje s jejich masem, si tak zařídila stodoly, ve kterých zní klasická hudba Wolfganga Amadea Mozarta a jejich osvětlení se mění tak, aby odpovídalo situaci venku. Kuřata poslouchají, odpočívají na pilinách a k tomu dostávají stravu bohatou na probiotika, bez léků a chemikálií.

Bio kuřata • Autor: Marie Mollee
Bio kuřata • Autor: Marie Mollee

Cíl skupiny Kee Song je jasný. V době, kdy potravinářští giganti čelí rostoucímu tlaku, aby nabídli zdravější produkty, snaží se tito drůbežáři využít „dobré“ bakterie v potravinách a vodě, aby mohli odpovědět na největší výzvu v tomto odvětví: jak masově vyprodukovat drůbež bez hormonů a léků za rozumnou cenu.

Série skandálů v posledních několika letech - od sušeného mléka s melaminem v Číně přes koňské maso deklarované jako hovězí v Evropě až po růstové hormony způsobující zchromnutí skotu v USA - vyvolala prudkou reakci spotřebitelů, kteří požadují lepší standardy a bezpečnost potravin.

Podle Kee Song náklady na chov kuřat bez léků za použití probiotik nevyjdou nějak extrémně draho – jsou vyšší jen o deset až 12 procent než při použití krmiva s antibiotiky. Firma prodává kuřata v obchodech s přirážkou 30 procent, což je mnohem méně než u biokuřat z volného výběhu.

Faktem je, že čísla o používání antibiotik u hospodářských zvířat jsou alarmující. A podle odhadů se má jejich použití u hospodářských zvířat v období mezi lety 2010 až 2030 po celém světě ještě zvýšit o dvě třetiny. Vědci se obávají, že tato praxe by mohla způsobit vývoj bakterií imunních vůči antibiotikům.

Kuřecí farmy jsou známé tím, že produkují škodlivé výpary a šíří se z nich hluk od křičících ptáků. Na korejské farmě ale kuřata nekřičí. Stejně jako Mozartova hudba je i osvětlení využíváno k tomu, aby drůbež zůstala v klidu. Protože farma nevyužívá léky, musí dodržovat přísnější pravidla čistoty, aby se vyhnula riziku infekce. A také to chce aspoň tři dny navíc, než tato kuřata dosáhnout komerčně žádané váhy 1,8 až dva kilogramy. Ale výměnou za to jsou prý zvířata spokojená. „Podívejte se na to prostředí, kuřata jsou u nás zdravá a šťastná,“ řekl novinářům z agentury Reuters šéf společnosti Ong Kee Song. „Dokonce ani trus není cítit,“ dodává.

Personál v gyrosu na pražském Můstku je z Alžírska a Tuniska. Říkají,že napojit jejich pokladnu na EET nebude problém pic.twitter.com/w82NaycnjD— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 5. Červen 2015

Vláda ve středu schválila návrh zákona o elektronické evidenci tržeb (EET), od které si ministr financí Andrej Babiš slibuje omezení šedé ekonomiky a dodatečné daňové příjmy ve výši zhruba 12,5 miliardy korun. Systém by se měl spustit v první polovině příštího roku a jako první se do něj mají připojit restaurace, hotely a další stravovací služby. 

Online evidence tržeb, kdy si podnikatelé budou muset zařídit připojení pokladny přes internet přímo do databáze finančního úřadu, má jak příznivce, tak i odpůrce. Těm druhým se nelíbí, že je berňáky, potažmo Babiš mohou šmírovat, jaké mají v daném čase tržby. Jak ale ukazuje ministr na Twitteru, není třeba čekat - a už se rozjíždí kampaň. Teď je jen otázka, jestli podnikatelé Babišovi neříkali, že jim nevadí vyfotit se s E.T.

Mladí lidé nechtějí z mobilů telefonovat, ale raděj posílají esemesky. To byl první impuls k tomu, že Nancy Lublin, šéfka neziskové organizace DoSomething, založila ve Spojených státech Crisis Text Line, první celonárodní nepřetržitou sms linku pomoci.

Služba má podle ní několik výhod. Nejenže je tak blíže potenciálním klientům, ale zároveň usnadňuje práci dobrovolníkům na druhé straně linky. Ti mohou při své práci klidně sedět doma, vést několik konverzací najednou, navíc jim počítačová analýza zpráv pomáhá odhalit nejzranitelnější klienty a připravuje i řešení – třeba adresy nejbližších centrem pomoci.

A pak je tu ještě jeden velký efekt: díky přečíslím, z nichž sms přicházejí, má Crisis Text Line k dispozici mapu Ameriky, kde se v reálném čase zobrazují traumata dnešních mladých lidí. A jak dat přibývá, ukazují záznamy čím dál přesněji i to, jakými psychickými problémy trpí jednotlivé regiony či jak se diagnózy proměňují během hodin a dní.

„Poruchy příjmu potravy například nejvíc řešíme v pondělí, úzkost pak každý den mezi 8 a 11 dopoledne. A stát Montana je jistě krásný tip k návštěvě, ale je to také místo s největším sklonem k sebevraždám,“ cituje Lublin server wired.com. Proto také pro tyto údaje vytvořila zvláštní web, kde jsou zdarma k dispozici. Zdá se, že tady má sběr velkých dat velmi konkrétní smysl.

Řeklo by se, že jestli se hledá přeborník, kde co ukrást, mohli bychom zabrousit rovnou k nám do Česka. Do žebříčku národů, které nejvíce kradou v hotelích, ale Češi naštěstí zařazeni nebyli a tak se můžeme pokochat těmi ostatními.

Grand Hotel Evropa • Autor: HN, Václav Vašků
Grand Hotel Evropa • Autor: HN, Václav Vašků

Do čela hodnocení sestaveného na základě průzkumu společnosti hotels.com mezi 5000 turisty se podle listu The Telegraph propracovali Argentinci. Sedmdesát tři procent Argentinců se v anketě přiznalo, že občas zmizí v jejich kufrech něco z hotelového vlastnictví.

Stejně tak krade sedm z deseti singapurských a španělských cestovatelů, kteří se v žebříčku umístili se 71 procenty na druhém, respektive se 70 procenty na třetím místě. První pětici doplňuje Německo a Irsko. Následuje Rusko, Mexiko, Itálie, Japonsko a první desítku uzavírají s 53 procenty Spojené státy. Nejpoctivější jsou naopak Kolumbijci (31 procent) a po nich Norové, Jihokorejci, obyvatelé Hongkongu a Dánové.

Hosté nejvíc nekradou umělecká díla nebo luxusní povlečení, ale spíše věci jako trepky, psací potřeby, knihy a časopisy. Hotelový expert Jacob Tomsky řekl, že lidé prostě podle něj berou všechno, co není "připoutané“. Univerzální ovladače, malé nerezové odpadkové koše i přehozy přes postel.

Ztrácejí se ovšem i větší věci. Na nejkurióznější krádež během své dvacetileté kariéry vzpomíná Colin Bennet, generální manažer společnosti Starwood Hotel Group. „Když jsem tak kráčel hotelovou lobby, uvědomil jsem si, že něco chybí, ale nemohl jsem přijít na to co. A pak mi došlo, že tři lidé oblečení v overalech vešli do recepce a vyvezli z hotelu na ulici velké piano. Už jsme ho nikdy neviděli,“ řekl listu The Telegraph.

Lidé podle něj kradou i zdánlivě „nepronesitelné“ předměty, jako projektory nebo televize. „Když se díváme na záběry z bezpečnostních kamer, vídáváme hosty, jak procházejí rušnou recepcí a prohýbají se pod tíhou televize. Nikdo přitom nehne ani brvou,“ uvedl Bennett.

Ze slavného Four Seasons Beverly Wilshire, kde se natáčel snímek Pretty Woman, ukradl jeden muž mramorový krb. A tohle byla snad nejvíce bezostyšná krádež: pár přebývající v hotelu American Holiday Inn si vyžádal pokoj blízko parkoviště. Pak si do šikovně zaparkovaného karavanu nastěhoval celé zařízení pokoje: postel i další nábytek.

Video: Rapper Nasir ‚Nas‘ Jones a režisér Adam Sjoberg na místech kde „hip hop opravdu něco znamená“.

Kulturní tip: Nepohodlný. ČT art 5.6.2015 22:10. V odlehlé části Severní Keni je nalezena brutálně zavražděná aktivistka Tessa Quayle. Její manžel Justin, člen Britského vysokého komisařství v Nairobi, se rozhodne vyšetřit smrt manželky na vlastní pěst.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].