0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu12. 4. 20167 minut

Trumpovy děti svého otce volit nebudou

Osudová euroskepse • Nová studie o viru Zika • Odrazují dávky od práce? • Arabové ISIS nechtějí • Zamilovaní duchovní

Jiří Jelínek
Donald Trump • Autor: REUTERS

“Existuje určitý typ britského euroskeptika, pro kterého není Brexit pouze otázkou samostatnosti, ale i osudu,” popisuje Robert Colvile na serveru Politico. Tahle sorta odmítačů členství podle něj upozorňuje, že podíl Evropy na světovém obchodu klesá, zatímco podíl rozvojových zemí roste. A potom jistě dává smysl hledat i jiné než evropské trhy.

Zajímavé je, že jejich touha po vystoupení z Evropské unie přitom není jen výsledkem chladné kalkulace, ale někdy i nostalgie po starých dobrých koloniálních časech. Tato nostalgie ovšem naráží na realitu několika způsoby. Největší pokles exportu Británie zažila před vstupem do EU. V Commonwealthu figuruje Spojené království kvůli laxnosti spíše symbolicky a většina bývalých kolonií touží víc po reparacích než po obnovení úzkých obchodních vazeb. A nakonec - velká část britského průmyslu je orientovaná směrem do Evropy. A i kdyby se nakrásně chtěly sny euroskeptiků naplnit, zacílit na jiné trhy a přizpůsobit se jim je velmi pozvolný proces.

“Na myšlence Británie jako nezávislého obchodujícího státu, který si razí cestu světem, něco je. Ovšem fakt, že Británie už není obchodní velmocí, není vina Evropy - ale Británie,” uzavírá komentář Colvile.

Pět pacientů nakažených virem Zika má problémy s motorickými funkcemi a další trpí poškozením zraku a paměti. Komáry a sexem přenosný virus Zika se tedy může projevit i jinak než jen poškozením mozku plodu nebo dočasnou paralýzou. “Přestože je naše studie malá, poskytuje důkazy, že v těchto případech virus působí na mozek jinak, než bylo zmapováno v dosavadních studiích,” říká na webu The Guardian neuroložka Maria Lucia Brito Ferreira.

Hana Zelená (stojící) a Markéta Pomiklová u elektronového mikroskopu; na obrazovce virus Zika • Autor: Milan Jaroš
Hana Zelená (stojící) a Markéta Pomiklová u elektronového mikroskopu; na obrazovce virus Zika
Hana Zelená (stojící) a Markéta Pomiklová u elektronového mikroskopu; na obrazovce virus Zika • Autor: Milan Jaroš

Výzkum, který byl představen na konferenci Americké neurologické akademie, zkoumal šest pacientů v nemocnici v brazilské Recife od prosince roku 2014 do června následujícího roku. “Neznamená to, že všichni lidé nakaženi virem Zika budou tyto symptomy pociťovat, ale naše studie může něco napovědět o trvalých následcích viru v lidském mozku,” upřesňuje autorka.

“Nikdo nepochybuje, že špatně navržený sociální program může lidi od práce odradit,” uzavírá Dylan Matthews svůj text na webu Vox a dodává, že pokud se člověku práce nevyplatí, nemá důvod si ji hledat. Nicméně jeho článek o tom, zda dávky zvyšují nezaměstnanost, nedává tak jednoznačnou odpověď, jak bychom možná čekali.

Ekonomové z MIT a Harvardu zanalyzovali data ze sedmi experimentů vyhodnocujících dopady podpory sociálně slabých v rozvojových zemí a neobjevili “žádné systematické důkazy, že dávky zrazují od práce”. Různé formy podpory v Mexiku, Nikaragui, Hondurasu, Filipínách a Indonésii ovlivnily zaměstnanost různě - od snížení o 1,6 procenta až po zvýšení o 0,9. Z výsledků tedy nelze vyvodit obecné pravidlo. Existují dokonce i studie, které napovídají, že finanční pomoc může zaměstnanost zvýšit – když je finanční podpora kombinovaná s rekvalifikačními kurzy.

Zmíněná data platí zejména pro rozvojové země, ale i v USA existují sociální programy s dobře popsanými pozitivními dopady. Převážně se jedná o zpětné dávky založené na odpisu z daní. Malý nárůst v nezaměstnanosti vysvětlují studie o něco delší dobou, po kterou si při změně zaměstnání hledali Američané novou práci.

Nelze s jistotou říct, kdo bude v New Yorku hlasovat pro Donalda Trumpa. Ale víme, že jeho děti to nebudou. “Je potřeba se přihlásit předem a ony neznaly pořádně pravidla a, ehm, nepodařilo se jim registrovat včas,” vysvětluje Trump v ranní show stanice Fox, proč Erik a Ivanka nebudou volit v newyorských primárkách.

Později se Trump na stejném programu okomentoval odmítavý postoj ředitele CIA vůči mučení vězňů. “(V ISISu) usekávají lidem hlavy a topí je v klecích a my nemůžeme provádět ani waterboarding,” rozčiloval se. Zatím může alespoň přinutit svoje děti, aby chodily volit.

Wyoming už je sedmý stát USA v řadě, ve kterém Bernie Sanders porazil v primárkách Hillary Clinton. “V tuto chvíli to vypadá, že Sanderse nelze zastavit,” poznamenává Diane Francis ve svém sloupku pro Guardian.

Favoritka Wall Street a idol mládeže. (Clintonová se Sandersem, debata na Univerzitě v New Hampshiru) • Autor: Profimedia, New York Times
Favoritka Wall Street a idol mládeže. (Clintonová se Sandersem, debata na Univerzitě v New Hampshiru)
Favoritka Wall Street a idol mládeže. (Clintonová se Sandersem, debata na Univerzitě v New Hampshiru) • Autor: Profimedia, New York Times

Zatím přesvědčil 1 068 delegátů, zatímco Clinton 1 755. Nominaci získá ten, kdo dosáhne počtu 2 383. Rozhodující budou zmíněné primárky v New Yorku. Pokud Sanders zvítězí, Clinton bude sice mít pořád dostatečný náskok, ale takto silný signál může nahlodat její kampaň. V průzkumech se zatím pro stát New York Sandersovi podařilo náskok Hillary Clinton srazit na 10 procent a nikdo netuší, co se do 19. dubna ještě změní. Jisté je jen to, že Sanders bez vítězství New Yorku neuspěje.

Podle průzkumu Arab Youth Survey si jen 13 procent mladých Arabů z Blízkého východu a severní Afriky dokáže představit, že by podporovali ISIS nebo nějakou jeho mírnější formu. Oproti loňským 19 procentům se jedná o výrazné snížení a podle deníku The Guardian to ukazuje na ztrátu iluzí a nenaplněná očekávání.

List v dalším textu popisuje, že podobný trend můžeme pozorovat přímo u bojovníků ISIL. Na příběhu Abua Aliho je vidět, jak konfrontace reality s idealizovaným chalífátem může vést až k dezerci. Čerstvě rozvedený 38letý Jordánec překročil loni v lednu tureckou hranici, aby v ISIL pracoval jako úředník a žil jako dobrý muslim. Slíbili mu, že bude v kanceláři, ale musí podstoupit vojenský a náboženský výcvik.

Za zlomový okamžik Abu Ali považuje promítání popravy jordánského letce; tehdy začal pochybovat, že je na správném místě. Nedlouho poté se pak proti své vůli ocitl na irácké frontě. Z té se mu nakonec podařilo utéci a strávit několik dnů v opuštěné chatrči. Zděšení z brutality vojáků, mučení vězňů a obchodu se sexuálními otrokyněmi v něm vřelo do okamžiku, kdy se mu na mobilu objevil signál a dostal zprávu od manželky, že mu odpouští. Přes ni se pak zkontaktoval s převaděčem, který pomáhá podobným dezertérům.

“Třicet let radím duchovním, kteří se zamilovali, co dál,” otvírá svůj příspěvek pro server Vox kněz a psycholog Paul Midden. Nejvíce ho prý v začátcích překvapovalo, že lidé, kteří jsou v takové situaci nešťastní, jednoduše neodejdou.

Katoličtí kněží ve Venezuele
Katoličtí kněží ve Venezuele
Katoličtí kněží ve Venezuele

Velkou roli hrají i důvody, proč se tito muži vůbec rozhodli pro kněžství. Někdy k němu  mohou vést vnitřní konflikty a nejistota stran sexuální orientace, dětinský stud za sexuální impuls nebo neschopnost fungovat mezi lidmi jinak než v rámci strukturované role. Problém ovšem nastává v okamžiku, kdy kněz začne cítit něco, co by v rámci této role cítit neměl. Neví, co si počít. Důvody, které ho ke kněžství přesvědčily, jej teď odvádějí.

“Pokud takový zážitek vede k opuštění kněžství a třeba i ke svatbě, nedochází k psychologickým problémům. Je to jenom další životní rozhodnutí,” píše Midden a dodává, že problémy nastávají až v okamžiku, kdy se duchovní není schopen rozhodnout mezi láskou k ženě nebo muži - a láskou ke kněžství.

Protože si však církevní autority nerady připouštějí, že se podobné věci mohou snadno stát, nevěnuje se při studiu a přípravě této problematice dostatek času. A nelze se pak divit, dodává autor, že lidé bez emocionálních a sexuálních zkušeností neúspěšně čelí podobným dilematům a zmítají se v nich.

Video: Známý fotoblog Humans of New York má i svou čtyřnohou obdobu. Fotograf Elias Weiss Friedman prochází ulicemi New Yorku a portrétuje psy. Na svém instagramovém profilu @TheDogist už nasbíral téměř dva milióny sledujících.

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikneE-mail:Denní menu Respektu (zajímavé články z médií každý všední den)Výběr z obsahu nového vydání týdeníku RespektTOP články týdne na Respekt.czZobrazit předchozí newslettery


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].