Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Trump má zřejmě jasno: Spojené státy odejdou z pařížské dohody o klimatu

Pařížské protesty proti změně klimatu • Autor: Martin Uhlíř
Pařížské protesty proti změně klimatu • Autor: Martin Uhlíř

Je zřejmě rozhodnuto. Podle zatím nepotvrzených informací, které přinesl například server Axios, prezident Donald Trump definitivně dospěl k závěru, že svou zemi vyváže z pařížské klimatické dohody podepsané v roce 2015. O detailech, jak přesně tento nelehký právní krok Spojené státy provedou, nyní jedná malý tým včetně šéfa Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), klimaskeptika Scotta Pruitta.

Možnosti jsou totiž dvě. Formální odstoupení od smlouvy z Paříže by znamenalo, že se začne odpočítávat přechodné období trvající necelé čtyři roky, v němž odstupující země součástí dohody nadále zůstává. Lze si tedy představit, že pokud Trump prohraje příští volby, nový prezident si kontroverzní krok ještě rozmyslí a Spojené státy nepřestanou být členem klubu zemí usilujících o to, aby oteplování planety nepřekročilo do konce století únosnou mez.

Naopak kdyby Trump vypověděl rovnou Rámcovou úmluvu OSN o změně klimatu z roku 1992, která je pařížské dohodě nadřazena, pak by byl odchod USA okamžitý. Není ale jisté, jestli americký prezident může takový krok udělat sám, nebo jestli k němu potřebuje souhlas Senátu. Tato cesta by tedy zřejmě ve Spojených státech vyvolala právní spory.

Trumpův postoj patrně ovlivnil nedávný dopis 22 republikánských senátorů, ve kterém prezidenta vyzvali, aby pařížskou dohodu vypověděl. Že to udělá, Trump slíbil už v předvolební kampani, v poslední době se však zdálo, že naslouchá i hlasům, které ho nabádaly ke zdrženlivosti.

Po útocích na zdravotní reformu se tak Trump chystá vyhodit do povětří další významný pilíř dědictví Baracka Obamy. Sice tím nezastaví nástup obnovitelných zdrojů ani další výsledky klimatické politiky, jeho krok se však může projevit na mezinárodní scéně - například snížit ochotu zemí, které pařížskou dohodu ještě neratifikovaly, aby tak učinily. K těmto státům patří i Česko.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].