středa 24. 5. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Na seznam zemí, které otevřely institut manželství také homosexuálním párům, přibyla další, už třiadvacátá země. Tchaj-wanský Nejvyšší soud ve středu prohlásil, že bránit gayům a lesbám v uzavírání manželského svazku je v rozporu s tamní ústavou - a že se tím porušuje právo tamních občanů na rovné zacházení.

Soudci následně vyzvali parlament, aby během dvou let buď upravil odpovídajícím způsobem legislativu, nebo přijal nové zákony. Zdá se to jasné vítězství, nicméně britská stanice BBC v analýze upozorňuje, že cesta k tomu, aby se Tchaj-wan stal vůbec první asijskou zemí s manželstvím pro všechny, se ještě může zkomplikovat.

Reklama
Reklama

Poslanci si nejspíš nedovolí zcela pokyny soudu ignorovat, nicméně mohli by zákony změnit „okleštěně“. Čili manželství sice otevřít i stejnopohlavním párům, nicméně jim nepřiznat odpovídající práva v oblasti majetku či adopcí dětí.

Na své straně mají lidé z LGBT komunity mocného spojence v podobě prezidentky Cchaj Jing-wen, ovšem konzervativní a náboženská opozice má v parlamentu také vliv.

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

V reakci na teroristický útok v Manchesteru řada textů analyzuje symboliku tohoto činu. Zatím samozřejmě nevíme, zda si útočník (či ti, kteří jej vyslali) vybral koncert Ariany Grande ještě z jiných důvodů, než jsou ty, které dávají ve zvrácené logice terorismu smysl – tedy že šlo o místo, kde budou ve velké koncentraci velmi mladí lidé. A že tedy bude v míře vrchovaté splněn hlavní cíl terorismu, jímž je rozsévat strach a bolest.

Jak upozorňují texty v deníku The New York Times či magazínu Atlantic, jasná symbolika se tu nicméně nabízí. Ariana Grande představuje sebevědomou nezávislou mladou ženu, která se nebojí dát najevo jasný politický názor a nestydí se za svoji sexualitu. Ve zkratce – vše, co islamisté nejen mladým ženám upírají.

Reklama
Reklama

Se středověkými představami o ženských ctnostech a neřestech, které stojí ve středu ideologie tzv. Islámského státu, se i prolíná nenávist k hudbě všeho druhu, zejména té západní. Na všech zabraných územích islamisté ničili hudební nástroje, zakazovali hudební rádia a vykreslovali hudebníky jako kriminálníky.

Zejména jim vadí hudba, která je nějakým způsobem „rebelská“ (jako třeba produkce hardrockové kapely Eagles of Death Metal, jejíž koncert si vybrali pro útok v Paříži předloni na podzim), či právě hudba oslavující nezávislost a sexualitu žen.

Nejsem něčí ex-přítelkyně, nejsem něčí současná přítelkyně, jsem Ariana Grande.

Tweetni to

Hravá sexy a koketní image Ariany Grande může být samozřejmě produktem hudebního průmyslu, třiadvacetiletá zpěvačka na sebe nicméně několikrát upozornila chováním, jež známky nacvičeného kalkulu nenese. Taky proto, že jí to nepřineslo jen všeobecnou chválu.

Ač vychovaná v katolické víře, s katolíky se veřejně rozešla kvůli netoleranci, kterou projevují vůči homosexuálům (Arianin bratr je gay). Jasně a otevřeně se vyjadřuje k sexismu v hudebním průmyslu i ve společnosti, kupříkladu k rozšířenému zvyku referovat o ženách pouze ve vztahu k mužům. „Nejsem něčí ex-přítelkyně, nejsem něčí současná přítelkyně, jsem Ariana Grande,“ řekla.

Velkou pozornost nedávno vyvolala její stížnost na situaci, kdy o ní fanoušek, který ji oslovil na ulici, s jejím přítelem mluvil jako o věci.„Nejsem kus masa, který tu je pro muže, pro jeho potřebu,“ napsala na svém twitterovém účtu. Co se následně rozběhlo, byla debata o tom, jestli má zpěvačka s takto koketní image právo si na takové chování stěžovat. „Zobrazování sexuality v umění není výzva k neuctivému chování. Stejně jako není krátká sukně výzvou k sexuálnímu útoku,“ odmítla Grande elegantně kritiku.

A kontroverze vyvolává i politickými názory – v amerických prezidentských volbách podpořila demokratickou kandidátku Hillary Clinton nebo se den po Trumpově zvolení společně s babičkou zúčastnila pochodu za ženská práva.

Reklama