Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Svědectví šéfa FBI odhalilo diletantství Trumpova týmu

James Comey vypovídá jako šéf FBI v Senátu • Autor: REUTERS
James Comey vypovídá jako šéf FBI v Senátu • Autor: REUTERS

Před americkým Kongresem ve čtvrtek vystoupil prezidentem Trumpem odvolaný šéf FBI James Comey. Svou výpověď už ovšem předem sepsal, žádné velké překvapení se tedy na půdě amerických zákonodárců nekonalo. Připomeňme, že hlavním smyslem jeho návštěvy bylo vyjasnit, zda prezident na Comeyho naléhal, ať zastaví vyšetřování jeho odstoupivšího bezpečnostního poradce Micheala Flynna, který je v podezření z nelegálních kontaktů s Rusy. A že Comey při té příležitosti také řekl, že není pochyb o ruském vlivu na americké prezidentské volby.

Americká edice serveru Politico nyní přináší pět nejdůležitějších zjištění, která jsme si výpovědi odnesli. Vyšlo najevo, že od samého počátku pokládal James Comey prezidenta Trumpa za nespolehlivou osobu a lháře. Proto cítil potřebu - kterou za úřadování George Bushe ani Baracka Obamy neměl - pořizovat si po každém setkání detailní zápisky. Konkrétně se bál, že bude Trump později o obsahu setkání lhát. To prezident následně nejspíš potvrdil tvrzením, že o první večeři Comey požádal sám, aby si pojistil pokračování mandátu, což je tedy u muže, který se setkáním s prezidenty pokud možno vyhýbal, velmi nepravděpodobné.

Trump měl na ukončení Flynnova vyšetřování naléhat, aby si “rozvázal ruce”, protože podezření z Flynnovy (prakticky) vlastizrady mu komplikovalo práci. A že by se Trumpovi mohlo po Comeyho výpovědi nějak zvlášť ulevit, to se podle Politica rozhodně říct nedá.

Michael T. Flynn • Autor: REUTERS
Michael T. Flynn • Autor: REUTERS

Comey několikrát naznačil, že jsou tu záležitosti, o kterých nemůže mluvit jinde než na jednání v režimu tajné. To nejzajímavější samozřejmě je, zda je prezident Trump osobně podezříván ze spolupráce s Ruskem. Další se týká ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, o němž Comey tajemně prohlásil, že “tušil, že se z různých důvodů bude nevyhnutelně muset vyloučit z vyšetřování”. Logicky proto, že sám je také v podezření.

Výpověď tedy nebyla dobrá pro Trumpa, ale i sám Comey si od zákonodárců vyslechl své; od těch demokratických hlavně kvůli rozhodnutí veřejně komentovat vyšetřování kauzy soukromých emailů Hillary Clinton. Co ovšem nikdo nečekal, je újma, ke které zároveň přišla řada lidí z Trumpova týmu včetně těch nejvyšších činitelů. Ukázalo se, že diletantství, vědomé překračování závazných i nepsaných pravidel, nebo jejich neznalost, jsou v Trumpově vládě a nejbližším prezidentově týmu dost rozšířené.

Jak ovšem uzavírá Politico, pátá věc, kterou jsme se dozvěděli, je to, že stranictví v kauze stále vládne. Demokraté se logicky stále víc blíží obvinění Trumpa ze zločinu, republikáni zůstali nezlomení a nezlomní a za svým prezidentem stojí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].