čtvrtek 26. 1. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Všechna německá média se tento týden zabývají osobou Martina Schulze - muže, kterého si tamní sociální demokraté vybrali jako svého kandidáta do letošních zářijových voleb o kancléřské křeslo. Schulz je bývalým předsedou Evropského parlamentu, kterému na konci minulého roku skončilo druhé funkční období, a tak se rozhodl po letech vrátit do rodného Německa.

O nadšeném Evropanovi a jediném evropském poslanci, který neměl maturitu, jsme v denním menu již psali. Bývalý prodejce knih a samouk, který se vlastní pílí vypracoval na šéfa europarlamentu, je bez pochyby zajímavou postavou. Otázka je, zda má šanci porazit Angelu Merkel. Odpověď je, že v letošních volbách nejspíš nikoli. Jeho hlasitý optimismus může být ale nadějí pro stagnující německou SPD. Té se pod vedením Sigmara Gabriela nedaří nalákat nové voliče, naopak podporu ztrácí – aktuálně by ji volila jen necelá pětina národa. Křesťanští demokraté Angely Merkel (se kterými je nyní SPD ve velké koalici) mají náskok až 15 procent. Gabriel přitom stranu vedl sedm let, tedy déle než kdokoli jiný od časů Willyho Brandta. Gabriel zatím zůstává předsedou, ale do voleb povede socialisty zapálený Schulz.

Reklama
Reklama

„Schulz může SPD vrátit hrdost, kterou potřebuje, aby měla budoucnost,“ píše v redakčním komentáři Heribert Prantl na webu deníku Süddeutsche Zeitung. „Z bídy si musíme pomoci sami, zpívá se v německé verzi textu Internacionály, hymny dělnického  hnutí. A Schulz je člověkem, který to dokázal, může ji tedy hrdě zpívat,“ míní komentátor. Je to podle něj vzdělaný muž, který za své vzdělání nevděčí univerzitám, ale vlastnímu úsilí, autodidakt, sociální demokrat staré školy, člověk, který se vypracoval ze své vlastní osobní bídy. Mluví plynně pěti jazyky, teď musí ukázat, jestli mluví také jazykem voliček a voličů.

„Gabriel stranu předává muži, který umí i sám sebe pomlouvat, ale hlavně šířit elán a vyvolat rozruch – teď musí ukázat, jestli dokáže víc než dělat vítr. Nicméně vadnoucí SPD je vděčná i za ten vítr. Velká politická strana není něco, kam jde vložit baterky, a bude to hned zas fungovat. Ale bez energie, bez baterky, to také nejde. Je tu šance, že tou baterkou bude Schulz, který je nadšeným Evropanem, což v těchto časech aspoň něco znamená,“ končí Prantl.

jarvis_56a651cfe4b04efb72018fd7
Bernie Sanders • Autor: REUTERS

Německou sociální demokracii má zachránit outsider a bývalý starosta malého města poblíž Cách, který nikdy neseděl ve spolkovém sněmu, ale místo toho udělal kariéru v Bruselu, píše zase týdeník Die Zeit, který popisuje atmosféru v berlínském sídle SPD během jmenování Schulze kandidátem. Většina vedení je prý výběrem zcela nadšená, jeden člen mluví o Bernie Sanders efektu – přirovnává Schulze ke rtuťovitému staříkovi, který dokázal na předvolební setkání v demokratických primárkách přilákat desítky tisíc lidí znavených politickým establishmentem, byť pak prohrál v souboji s Hillary Clinton. Nicméně i Die Zeit míní, že „Schulz je sice vidět a slyšet, o jeho politické orientaci toho však příliš nevíme“.

Také Der Spiegel popisuje euforii, která zavládla v sídle SPD na břehu Sprévy po Schulzově jmenování kandidátem na kancléře. Schulz je bojovník – to je jeho výhodou, píše server magazínu. Ale poté vyjmenovává, co šedesátníkovi z Porýní chybí. Za prvé jsou to spolupracovníci. Ve Štrasburku a Bruselu měl dobrý tým, ten ale po Schulzově odchodu zůstává v Evropě. V Berlíně si proto musí co nejrychleji vybudovat novou jednotku. Za druhé, chybějí mu spojenci uvnitř strany, což se ukázalo jako zásadní nedostatek pro Peera Steinbrucka, muže, který za SPD kandidoval v roce 2013. A za třetí, Schulz nemá zkušenosti ze stranické politiky, ačkoli je členem předsednictva. Je proto otázka, nakolik se vyzná v důležitých vnitropolitických otázkách, jako jsou důchody nebo rozpočet. Dokáže o nich do detailu mluvit? Jeho nastávající soupeřka ve volbách Angela Merkel tyto detaily miluje, protože se v nich vyzná. Pokud proti ní chce mít Schulz v září šanci, bude se je muset naučit.

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Existuje firma, která se chlubí, že vyrobí víno podle vašeho genetického profilu. Jiná společnost na základě typu vaší DNA vymyslí osobní sestavu pro domácí cvičení. Genetické testy, které tradičně sloužily především výzkumu medicíny, se stále více stávají zdrojem příjmu pro nejrůznější firmy podnikající v oblasti zábavy a životního stylu, všímá si ve svém článku server The Atlantic.

Může za to výrazné zlevnění technologie analýzy DNA z tisíců na stovky dolarů.  Jedním z lídrů tohoto rostoucího a v podstatě neregulovaného trhu je firma Helix. Zkoumá vzorky DNA například pro časopis National Geographic, který nabízí, že z pouhé kapky slin za 149,95 dolaru zjistí, odkud pocházeli vaši prapředkové. Helix analyzuje vzorky také pro společnost Vinome, který vyrábí personifikované víno a na základě testu vám ho pošle tři lahve přesně podle vaší chuti – za pouhých 149 dolarů. Firma Helix má samozřejmě klienty také z medicínské sféry, ale na svém webu inzeruje, že její testy jde využít ve všech oblastech – od genealogie přes fitness až po stravování.

Reklama
Reklama

Když Helix loni v říjnu své zákazníky představil, většina novinářů si všímala hlavně zmíněné firmy Vinome, což vzhledem k tomu, že se jedná o výrobce vína, není až tak překvapivé. Podle některých odborníků je přitom představa, že podle analýzy DNA zjistíte, jestli má někdo rád chardonnay, naprosto směšná. Ředitel Vinome ale nápad brání: jeho firma prý není žádný obchodník s teplou vodou. Nejdříve se prý svých klientů zeptá na jejich preference při výběru vína. Jejich odpovědi pak srovná s deseti variantami DNA a teprve poté vypočítá chuťový algoritmus.

DNA a víno
Autor: Kroulik, Pavel

Experti zabývající se chutí potvrzují, že člověk v sobě opravdu má geny, které umí rozpoznat určité chemické prvky, například hořkost v brokolici, ale výskyt těchto genů nutně neznamená, že nám brokolice chutná. „Na základě vaší DNA dokážu říci, co budete schopen rozpoznat, ale jestli vám to bude chutnat, je jiná otázka,“ říká chuťová analytička Danielle Reed z Monell Chemical Senses Center.  Není také úplně zřejmé, v čem test DNA vylepší předtím klientem vypracovaný chuťový dotazník. Potřebujete test DNA, aby vám řekl, že máte rádi brokolici? Vinome každopádně tvrdí, že její algoritmus je přesný a že výsledky hodlá publikovat i v odborných publikacích.

Ale vědci možná jen nepochopili, že vtip je v něčem jiném. Většina z nás stejně nepozná jemné nuance jednoho druhu vína. Pravdu mají znalci, když tvrdí, že požitek z pití drahého vína násobí hlavně příběh, který je za tou či onou lahví: z jaké pochází vinice, jakou má ta vinice historii a jaké rodině patří. Lahve vína vyrobená podle vzorku naší DNA také vypráví příběh, byť jiného druhu.

A majitel firmy Vinome Ronnie Andrews je si toho vědom. „Nabízíme zkušenost. Pití vína po celém světě je o zkušenosti a genetika tu zkušenost prohlubuje.“ Když Vinome lidem říká, že tohle víno je vyrobené přesně podle jejich DNA, mohou si ho užít víc. V psychologii se tomu říká Barnumův efekt podle známého cirkusáka P. T. Barnuma. Když někoho necháte udělat si osobnostní test nebo horoskop, mají tendenci věřit tomu, co se shoduje se skutečností, a zbytek ignorovat. Horoskop se pak zdá neuvěřitelně přesný.

Reportérka zdravotnického serveru STAT Rebecca Robbins zase vyzkoušela pět různých genetických testů, které jí měly vytvořit sestavu cviků na míru přesně podle její DNA (nešlo o testy od firmy Helix – pozn. red.). Každý test ale vyšel jinak a některé si úplně protiřečily. „Když jsem výsledky četla, měla jsem pocit, že se dívám na svůj horoskop. Hledala jsem věci, kterých bych se mohla chytit, které by na mě seděly,“ potvrzuje Robbins.

Helix
Autor: Kroulik, Pavel

Reklama
Reklama