sobota 8. 4. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Nikdo neumí zachytit trapnost i naději mládí tak jako Rineke Dijkstra. To tvrdí nejen titulek rozhovor fotografky s Alice Newell-Hanson na serveru i-D, ale myslí si to i porota prestižní Hasselblad Award, jejíž letošní vítězkou se tato holandská fotografka právě stala.

Když mluví o své kariéře, vše je pro ni souhra šťastných náhod, které se vydařily především proto, že poslouchala svou intuici. I její slavná série Beach Portraits vznikla vlastně náhodou. To, když se v roce během rekonvalescence po úrazu na kole rozhodla vyfotit sebe samu poté, co přeplavala 30 bazénů. „Byla jsem příliš vyčerpaná, abych byla schopná zaujmout nějakou pózu,“ vzpomíná.

Reklama
Reklama

Právě takové momenty si začala vybírat. Matky záhy po porodu, toreadory poté, co opustí koridu, mladou baletku, která nacvičuje na konkurz. Okamžiky, kdy člověku už chybí síly se stylizovat a padají důvody mít image pod kontrolou. To je něco, o co se snaží především teenageři;  Dijkstra si je schválně vybírá a snaží se je demaskovat; ať už v prostředí tanečního klubu nebo na holandských, amerických či polských plážích.

„Co mě vždy odrazovalo od práce na zakázku, bylo to, že lidé si jsou příliš vědomí toho, jak chtějí na fotografii vypadat,“ popisuje v rozhovoru. „A protože si to tak moc uvědomují, přestávají být sami sebou.“

https://www.youtube.com/watch?v=uSAmkX26cdw

 

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Vrásčitý úředník přistižený v posteli s mladou půvabnou blondýnou. Komunistický kádr, jehož dům je při policejní razii nacpaný štosy bankovek. Regionální politik, který odmítá přijít na disciplinární řízení. To jsou jen tři hrdinové nového čínského seriálu Ve jménu lidu, který měl s úspěchem premiéru minulý týden. Čínská média ho přirovnávají k americkému seriálu Domek z karet. Podobně jako tvůrci série, v níž hlavní roli ztvárnil Kevin Spacey, i čínská produkce zjevně zasáhla citlivé místo a vytvořila dílo, které až příliš připomíná skutečnost.

Jsme ale v komunistické Číně, nikoli liberální Americe, všechno je tedy trochu jinak, než se na první pohled zdá: Ve jménu lidu si objednala komunistická strana Čínské lidové republiky vedená prezidentem Si Ťin-pchingem. Má podpořit a obhájit protikorupčního tažení, které vláda od nástupu prezidenta Si k moci vede zhruba poslední čtyři roky.

Seriál je přesto pozoruhodný, protože zobrazování tématu korupce ve spojení s komunistickou stranou bylo po dlouhá léta tabu a neprošlo přes cenzory. „Vláda tím ukazuje své sebevědomí - že dokáže citlivý korupční narativ udržet pod kontrolou takovým způsobem, ze kterého nakonec vyjde vláda jedné strany v očích diváků čistě,“ všímá si deník South China Morning Post. „Nikdy předtím nebylo možné ukázat státního ministra jako padoucha.“

Ústřední rada pro kontrolu disciplíny už předtím vyrobila dva dokumentární filmy o potírání korupce, ale mladší generace dávají přednost akčnějším, napínavějším formátům, jako jsou hrané seriály. Rada proto požádala Filmové a televizní centrum a Státní úřad pro tisk, rádio, film a televizi, aby obě instituce daly hlavy dohromady a vytvořily něco šťavnatějšího. Úkol napsat scénář dostal Čou Mej-sen, zkušený autor kriminálních románů.

Při psaní se nechal inspirovat reálnými postavami Siho protikorupčního tažení. V postavách seriálu divák rozezná blízkého spolupracovníka bývalého prezidenta Ling Ťi-chuaa, člena politbyra Čou Jung-kchanga nebo někdejšího šéfa uhelného oddělení na ministerstvu energetiky Wej Pcheng-jüana, který měl ve svém pekingském bytu pod matrací skutečně bedny nacpané bankovkami.

Během Siho vlády bylo odsouzeno za korupci asi 1,2 milionu státních úředníků včetně vysoce postavených kádrů. V proslovu, který pronesl v Seattlu v roce 2015, Si označil tažení za boj proti tygrům a mouchám. Nejedná se podle něj o stranické čistky, ale o vykonávání vůle lidu. „Není to boj o moc - nic, co by připomínalo Domek z karet,“ řekl tehdy Si. Nový seriál ho však nebezpečně připomíná. A některé temně cynické repliky už zlidověly. Například: „Lidé nepřipíjejí na jeho zdraví proto, že je to dobrý člověk, ale proto, že má moc.“

https://www.youtube.com/watch?v=iMa2ffOKbI4