Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Řecko vyhostí dva ruské diplomaty. Moskva chtěla překazit dohodu s Makedonií

Řecko: demonstrace proti dohodě, jež má vyřešit spory o název Makedonie • Autor: REUTERS
Řecko: demonstrace proti dohodě, jež má vyřešit spory o název Makedonie • Autor: REUTERS

Řecko vyhostí dva ruské diplomaty a zablokuje vstup do země dalším dvěma. Všichni jsou podezřelí z uplácení řeckých úředníků (včetně členů armády) s cílem nelegálně získat informace a narušit vyjednávání s Makedonií ohledně jména této malé balkánské republiky. Řecko od rozpadu Jugoslávie odmítalo, aby se její severní soused jmenoval Makedonie, a tvrdilo, že název země naznačuje teritoriální ambice vůči Řecku. Kvůli sporu blokovalo i makedonské snahy o vstup do NATO či EU.

Minulý měsíc nicméně premiéři obou zemí dospěli k nečekané dohodě a Makedonie souhlasila se změnou svého jména na Republika Severní Makedonie. Oba parlamenty následně dohodu schválily i přes protesty nacionalistů v obou zemích;  poslední krokem jsou nyní referenda v obou zemích. Vyřešení sporu odblokovalo formální nesouhlas Řecka s členstvím Makedonie v NATO - a na probíhajícím summitu v Bruselu v úterý organizace oficiálně odsouhlasila zahájení přístupových rozhovorů.

Jak se ale ukazuje, tento vývoj se nelíbil Rusku, které se mělo snažit dohodu mezi oběma státy překazit. Řecký deník Kathimerini, na který se odvolává BBC, uvedl, že ruští diplomaté se měli snažit získat citlivé informace na řecké úředníky, pomocí kterých by je následně mohli uplatit.

Jak píší The Financial Times, vyhoštění diplomatů je poměrně překvapivé, protože řecká vláda jinak dlouhodobě s Ruskem udržuje dobré vztahy. Na rozdíl od jiných členů aliance Řecko ani nevyhostilo žádné diplomaty v reakci na otrávení bývalého ruského špiona v Británii Sergeje Skripala. Mluvčí řecké vlády odmítl k situaci poskytnout bližší detaily, nicméně prohlásil, že „Atény nebudou tolerovat chování, které porušuje mezinárodní právo a nerespektuje řecký stát“.

Makedonský premiér Zoran Zaev na summitu naznačil, že Rusko mělo také stát za protesty před makedonským parlamentem proti dohodě s Řeckem. Makedonie se nicméně k vyhoštění zatím nechystá. „Jsme malá země a chceme být přátelé se všemi,“ vyjádřil se premiér Zaev. Zároveň však dodal, že „nevidí žádnou alternativu k členství v NATO“.

Právě možné balkánské rozšíření aliance dráždí Rusko, které se v posledních letech na Balkáně snaží posilovat svůj vliv. Nejnovější člen aliance, Černá Hora, která přistoupila loni v červnu, Moskvu obvinila z podílu na nepodařeném pokusu o převrat a plánovaném atentátu na černohorského premiéra z roku 2016. „Bez perspektivy členství v NATO a EU je budoucnost Makedonie nejistá“, vyjádřila se ministryně obrany o dalším zapojení do západních struktur: „Členství v NATO přináší bezpečnost a jistotu.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].