Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Společnost

Před 50 lety na bostonském maratonu padla genderová bariéra

V pondělí se opět běžel tradiční maraton v Bostonu a CNN při té příležitosti připomněla legendární, padesát let starou fotografii. Postava v teplácích je tehdy dvacetiletá Kathrine Switzer a podivný chlapík v obleku, jehož hlava vyčnívá za jejím pravým ramenem pak ředitel závodu Jock Semple.

Kdyby fotky dokázaly zachytit i zvuk, slyšeli bychom výkřik “Vypadni okamžitě z mýho závodu a naval zpátky číslo” - nebo tak na to alespoň paní Switzer dodnes vzpomíná. Svalnatý chlapík uprostřed je její tehdejší přítel, který se společně s dalším účastníkem závodu snaží panu řediteli v útoku zabránit. Z incidentu a z fotografie, která vše zaznamenala, se postupem času  stal důležitý bod v boji za genderovou rovnoprávnost, a to nejen ve sportu.

Kathrine Switzer nebyla první ženou, která do závodu vyběhla, to již o rok dříve učinila jistá Roberta Bingay Gibb a nikdo si ničeho nevšiml. Switzer se ale do závodu jako první oficiálně přihlásila, byť tak trochu potměšile, na přihlášku uvedla K. V. Switzer. Dnes tvrdí, že to nebylo proto, aby podvedla pořadatele, ale protože toužila být spisovatelkou a hrozně jí imponovala jména literátů jako J. D. Salinger. Na závod prý přišla nalíčená a v přiléhavých šortkách, takže o jejím pohlaví nemohlo být pochyb - skutečnost, že má na fotografii volné tričko a tepláky, byla prý způsobena chladným počasím.

O tom, zda je vhodná účast žen v běhu dlouhém lehce před čtyřicet dva kilometrů, přitom nepochybovali pouze pořadatelé. I trenér svou svěřenkyni od závodu nejprve zrazoval a trval na tom, aby si všechno nejdříve vyzkoušela nanečisto. “Žádná dáma nikdy Boston neběžela,” obával se a pochyboval, zda je trať vhodná pro “křehkou” ženskou postavu. Když mu ale Switzer na tréninku předvedla, že běh skutečně zvládne, změnil názor a právě on prý trval na oficiální registraci. Pořadatelům podvratný ženský živel v mužských řadách nejdříve unikl, opožděnou reakci ctihodného vedení pak zvěčnil pohotový fotograf.

Kathrine Switzer se z útoku oklepala, chvilku se prý tratí v úleku vlekla, ale pak se její vztek na neomaleného ředitele přetavil v energii a závod dokončila, byť v dnes silně amatérském čase čtyři hodiny dvacet minut (aby bylo jasno, autor menu by to nedal). Za svůj “skandální” postup byla později diskvalifikována a vyloučena z atletického svazu.

Jak je to všechno dávno. Kathrine Switzer od té doby uběhla maratonů 39 a v pondělí se ve svých sedmdesáti letech postavila v Bostonu na start znovu, opět s číslem 261. Slavné scény využila k propagaci ženského sportu a prosazování práv žen. Mimochodem, nejlepší ženy dnes v Bostonu vítězí s časy okolo dvou hodin třiceti minut, což je vytrvalecká rychlost, jaká se vymyká schopnostem i představivosti drtivé většiny mužů na této planetě.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].