Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Pozor na pašované řekomyši. Další pandemii zřejmě způsobí maso divokých zvířat

Svět čeká na svou další velkou pandemii. Další, protože z historie známe řadu katastrof. A od té poslední - tzv. španělské chřipky, která zabila každého dvacátého člověka na planetě - neuplynulo ani sto let. Dnes to sice mají bakterie a viry těžší než kdykoliv předtím, medicína za poslední desetiletí pokročila nevídaně. Ale o to větší bude náš šok, až se objeví organismus, který naše antibiotika a antivirotika nebudou vůbec zajímat.

V ten samý moment lidé z tropické Afriky stojí nad pulty místních tržišť a vybírají maso k večeři. Občas je jejich volba jednoduchá: koupit za stejné peníze čtvrt kila chované drůbeže, nebo kilo masa uloveného v divočině? A občas do rozhodování ani nemusejí vstupovat peníze. Divoké maso jedlo lidstvo od nepaměti. My už možná ne; nepokládejme ovšem středoevropské lesy s jejich spočítanou a kontrolovanou srnčí populací za divočinu. Ale někteří naši spolupozemšťané jsou na něj zkrátka zvyklí.

V ten samý moment lidé na pofiderních tržištích západního světa stojí nad pulty místních tržišť, ale zajímá je spíš to, co se pod těmi pulty skrývá. Dovoz divokého masa z tropů je ilegální. Což neznamená, že se neděje. A protože je to protizákonné (z dobrých důvodů, protože volná ruka trhu by v případě naprosté volnosti s antilopami a buvoli navždy zatočila během několika let), děje se to bez laboratoří a kontrol, nehygienicky. Stejně jako na trzích v Ghaně nebo Senegalu.

Krom toho, že to může být trochu nechutné, je to nebezpečné. A nebezpečné pro všechny na téhle planetě, která je propojená způsobem, o němž by si černá smrt ve čtrnáctém století mohla nechat jen zdát (ale i tak pozabíjela třetinu Evropanů). Co totiž způsobí příští velkou pandemii? Jistě, mohou to být viry a nákazy, které už dobře známe: ebola, SARS, ptačí chřipka… Ale daleko spíš to bude neznámý virus nebo neznámá mutace známého viru.

A něco takového se jistě skrývá v hloubi africké, asijské a jihoamerické divočiny. Každý dovezený kilogram načerno uloveného antilopího masa nebo známé delikatesy, africké řekomyši, je v jistém smyslu ruská ruleta. Pravděpodobnost, že se v bezpečně nezpracovaném mase skrývá bakterie či virus s genetickou výbavou, na niž budeme krátcí, nebo na ni alespoň nedokážeme rychle zareagovat, je vcelku vysoká.

Jsme zkrátka to, co jíme. Anebo také kvůli tomu být nemusíme.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].