Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Kultura

Po teroristických útocích jsme přestali přemýšlet, říká francouzská popová hvězda

Christine and the Queens - Heloise Letissier • Autor: Profimedia, TEMP Rex Features
Christine and the Queens - Heloise Letissier • Autor: Profimedia, TEMP Rex Features

Už nějakou chvíli sedí v pařížské restauraci bez toho, aby si jí obsluha všimla a přinesla jí jídelní lístek. „Nemám skoro žádný šarm, takže si mě lidé nevšímají,“ konstatuje Héloïse Letissier a pokračuje líčením, jak se nedávno rozhodla procházet svým sousedstvím -  „otevřít čakry“ a vystavit se kontaktu s neznámými lidmi: „Říkala jsem si, že bych měla navazovat hodně očního kontaktu,“ gestikuluje prsty. „A fungovalo to!“

Stydlivá dívka, která se domnívá, že nemá šarm, je v současnosti největší francouzská popová zpěvačka vystupující pod jménem Christine and The Queens - a kvůli profilu v pro The Guardian ji v Paříži vyzpovídala Laura Snapes.

Její synth-pop s odkazy na Michaela Jacksona i Björk v letošním roce zabodoval jak v Británii, tak ve Spojených státech, což je terén, na kterém se francouzským hudebníkům obvykle příliš nedaří. Héloïse Letissier v rozhovoru bez problémů hovoří o tom, jak stydlivost, která ji v každodenním životě paralyzuje, na pódiu mizí. Vzpomíná také na divadelní studia v Lyonu, kde jí zakázali věnovat se režii, protože to je přece profese, která je vyhrazená mužům.

Realizovala se až v hudbě, kterou začala skládat doma na svém počítači - a s prvními skladbami se zúčastnila talentové soutěže respektovaného časopisu Les Inrockuptibles’, kde byla s přehledem ze všech nejlepší.

Po pařížských útocích a střelbě v klubu Bataclan se pak sama pustila do rozhovorů s nejrůznějšími umělci s cílem co nejvíc rozšířit pojetí toho, co je „francouzská identita“. Především proto, že populističtí politici se snaží o opak. „Po teroristických útocích jsme přestali přemýšlet a začali jsme rychle reagovat,“ zamýšlí se nad současnou situací ve Francii. „To je velmi krátkozraká strategie. Především proto, že politika přestala být místem, kde se promýšlí, co znamená pospolitost.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].