čtvrtek 6. 10. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Ve včerejším vzpomínkovém programu u příležitosti 80. výročí narození Václava Havla (prohlédněte si speciál Respektu) přednesl projev bývalý předseda vlády a dlouholetý předseda senátu Petr Pithart. Vzpomněl při něm na legendární projev Václava Havla z roku 1997 a vyzval české politiky, aby se přihlásili k odkazu a odvaze Václava Havla.

„Alternativou jakkoli třeba nevábné politiky je ale vždy autoritářství, spoléhání se na vůdce. Voliči budou mít nakonec poslední slovo. A možná, že se pak opravdu ukáže, že to byl pro nás příliš náročný úkol. Ta Evropa, ten Západ. Unie leda tak, jako postávání u švédských stolů. Tomu já zatím odmítám věřit.

Vyzývám proto odtud především členy vlády. Vyzývám vás jako občan, který má příležitost oslovit vás z očí do očí. Ale i jako člověk Havlovi blízký. Vyzývám vás, abyste tomuto račímu posunování se postavili mnohem přesvědčivěji, než dosud. Věřím, že na to máte. I vy, pane premiére. Ozřejmujte znovu a znovu, pro domov i pro svět naši polistopadovou zahraniční politickou orientaci. Naše místo v Evropě, ve světě. Jinak naň bude svět usuzovat ze stanovisek a gest… koho asi.

Reklama
Reklama

Seberte odvahu a s ní i rozvahu. A mluvte tak jasně, jak mluvil Václav Havel v této síni před devatenácti lety. A mluvte tak nejen dnes, při slavnostní příležitosti. Kdybych vám mohl dát domácí úkol, uložil bych vám, vážená vládo a vůbec všem přítomným a divákům u obrazovek, jako domácí četbu Rudolfinský projev. Dá se snadno vygooglovat. Přece jste sem přišli, abyste na Václava Havla vzpomněli. Tedy si vzpomínejte pořádně.“
(Přepis celého projevu od Lenky Benešové z profilu na FB.)

https://www.youtube.com/watch?v=DtAXM8Bi2lE

 

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Terorista v mozku mého manžela. Tak zní titul osobního vyznání, které pro vědecký časopis Neurology napsala Susan Schneider Williams, vdova po herci Robinu Williamsovi, který spáchal sebevraždu před dvěma lety.

„Tohle je můj osobní příběh. Smutný tragický příběh o zlomeném srdci, ale vím, že když se o něj podělím, pomůže to mnoha jiným,“ začíná Susan Williams s líčením útrap, kterými její manžel procházel poslední rok život, který prožil s nediagnostikovanou demencí s Lewyho tělísky. To vyšlo najevo, až z pitevní zprávy po jeho smrti. Williams trpěl 40procentní ztrátou dopaminu a Lewyho tělíska zasáhly takřka všechny neurony v jeho mozku. Přitom jde o nemoc, kterou dnes ve Spojených státech trpí odhadem 1,5 milionu lidí.

Reklama
Reklama

Schneider Williams vzpomíná na paniku, který její manžel cítil, když si při natáčení třetího pokračování komedie Noc v muzeu nebyl schopen zapamatovat jednoduché repliky. Přitom ještě tři roky před tím zářil v představení Bengal Tiger at the Baghdad Zoo uváděné na Broadwayi, kde bez jediné chybičky pronášel text čítající stovky řádek. Nemoc se stávala čím dál nepředvídanější a provázely ji výpadky pamětí, záchvaty úzkosti a také nespavost. Něco připisoval na vrub depresím, z třasu v levé ruce vinil Parkinsovu chorobu.

„Chtěl bych restartovat svůj mozek,“ opakoval tehdy často. „Robin přicházel o rozum a uvědomoval si to,“ líčí Schneider Williams. „Dovedete si představit tu bolest, kterou cítil, když zažíval, jak se rozpadá na kousky? A mohlo za to něco, pro co nikdy neměl jméno a nedokázal tomu porozumět. Přitom ani on, ani nikdo jiný – a žádné množství inteligence či lásky - tomu nemohli zabránit.“

Čtěte také: Robin Williams toho stíhal až moc