Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Jak Orbán naznačil, tak se stalo. Jeho odpůrci čelí výhrůžkám i násilí

Viktor Orbán • Autor: REUTERS
Viktor Orbán • Autor: REUTERS

“Spoustu lidí svědí dlaně. I mírumilovné a bohabojné lidi svědí dlaně,” nechal se nedávno slyšet maďarský premiér Viktor Orbán. Měl tím na mysli, že řada mírumilovných a bohabojných lidí by nejraději nafackovala těm desetitisícům lidí, kteří v současnosti v Budapešti protestují proti vládě Orbánovy strany Fidesz.

A když si takhle vůdci států zahrávají s temnými hrozbami, najde se zpravidla někdo, kdo je ochotně vyplní. Což se stalo minulou sobotu, kdy v jednom budapešťském baru (oblíbený Rácskert, což je místo, kde se člověk zpravidla cítí bezpečně) dostali tři mladí muži naloženo kvůli placce “Stojím při CEU” - což je odkaz na plán Viktora Orbána vystrnadit ze země účelovým zákonem Středoevropskou univerzitu. U toho byli dvěma údajně hromotluckými útočníky častováni výrazy jako “provokatéři”, “nepřátelé” a “liberálové”. Týden před tím byl napaden jiný muž nejspíš kvůli tomu, že nesl protivládní protestní ceduli domů z demonstrace.

A v ten samý týden se stala snad úplně nejpodivnější věc z podivných maďarských věcí posledních dní. V rámci protestu proti údajnému ruskému vlivu v Maďarsku skupina aktivistů natřela (vodou smývatelnými barvami) památník sovětským osvoboditelům na budapešťském Náměstí svobody. Což je vandalismus, za který dostali aktivisté právem (nijak drtivou) pokutu. Ale to nebyl jediný trest.

Za G Rasem, který byl hlavou obarvovací akce, dorazil do Budapešti muž a natočil s ním video. Představuje se na něm jako Mohamed, je z Čečenska a nikdo by se s ním už na první pohled nechtěl prát. Vysvětluje divákům, že všechny obyvatele Ruska tahle obarvovací šaráda hrubě urazila a nechce prý nijak tlačit, ale G Ras kdyby se mohl omluvit. Což také G Ras udělá. Video je ke zhlédnutí zde: a je to usměvavá, ale zároveň dost strašidelná podívaná.

https://www.youtube.com/watch?v=XWethPm7Kiw

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].