Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Politika, Společnost

Obchodní válka s Trumpem se rozbíhá: Evropa zavede cla na harleye a whiskey

Dennis Hopper a Peter Fonda na svých harleyích ve filmu Easy Rider; ilustrační foto • Autor: Columbia Pictures
Dennis Hopper a Peter Fonda na svých harleyích ve filmu Easy Rider; ilustrační foto • Autor: Columbia Pictures

Burákové máslo, motorky Harley-Davidson, whiskey Jack Daniel's nebo džíny Levi's budou v Evropě zatíženy koncem června novými cly, která mají zafungovat jako odveta proti novým clům na americké straně.

Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že od června – tedy od pátku – zavádí cla na dovoz oceli a hliníku. Opatření platí pro dovoz z Evropské unie, Kanady i Mexika. Spojené státy vyhlásily cla už před dvěma měsíci, ale největší spojenci dostali na dva měsíce výjimku, jejíž prodloužení se už dojednat nepodařilo. Na dovoz oceli do USA platí clo 25 procent, na hliník 10 procent.

Evropská opatření jsou podle agentury Bloomberg zjevně vymyšlena tak, aby zasáhla místa, která jsou politicky citlivá pro republikánskou stranu. Motorky Harley-Davidson se vyrábějí ve Wisconsinu, odkud je předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Whiskey pochází z Kentucky, odkud je šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell. V USA se na podzim konají volby do sněmovny, posty obhajuje i část senátorů a volby mají velkou důležitost: jde o první zhodnocení, jak je Amerika spokojena s prací Donalda Trumpa, a o test, jestli republikáni udrží v Kongresu většinu.

Harley-Davidson prodává v Evropě pětinu produkce. Americké motocykly byly vybrány jako případný cíl odvetných opatření v Bruselu už na jaře, když Trump o clech začal mluvit. Akcie firmy kvůli tomu podle Bloombergu letos spadly o 19 procent. Evropská odvetná opatření se mají týkat amerických dovozů v hodnotě 2,8 miliardy eur. Cla na americké zboží mají podle britského listu Sun činit až 25 procent a mají se začít vybírat nejdříve 20. června.

Francouzský prezident Emmanuel Macron označil americká cla za protiprávní a za chybu, proti Trumpově ochranářské politice se ohradily i další postižené země. Obchodní vztahy se mají probírat příští týden na summitu lídrů G7 v Kanadě. Ta se proti clům brání odvetnými cly podobně jako Evropská unie.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].