Novinář, který odhalil ruský doping, může do Moskvy. Čekají ho však potíže
Německý novinář Hajo Seppelt se nakonec podívá na fotbalový světový šampionát, který začne v polovině června v Rusku. Tamní úřady reportérovi německé televize ARD nejprve neudělily vstupní vízum, neboť se dostal na seznam nežádoucích osob. Seppeltův dokument totiž jako první upozornil na státem organizovaný dopingový program, který měl Rusku zajistit medailovou žeň na zimní olympiádě v Soči v roce 2014 (a dál). To také zajistil, ale i díky Seppeltovým odhalením také zajistil zemi rovněž ostudu, vracení medailí a zákaz ruské národní výpravě účastnit se následujících velkých sportovních akcí.
Ke vstupnímu vízum Seppeltovi pomohl až zásah německé diplomacie. Německý ministr zahraničí Heiko Maas sice tweetoval o velkém úspěchu, ale i ten může být pro Seppelta dost komplikovaný. Zaprvé už ruská policie ohlásila, že hned po vstupu na ruské území se Seppelta na pár věcí přeptá. Třeba na Grigorije Rodčenkova, bývalého šéfa ruské antidopingové laboratoře, na jehož výpovědi velká část Seppeltovy reportáže stála.
Whistleblower Rodčenko je dnes v domovském Rusku vlastizrádcem a kvůli obavám o bezpečnost se ukrývá pod změněnou identitou kdesi na území Spojených států. Seppelt dosud odmítal o svém zdroji mluvit, ale na ruské policejní stanici pod ruskými zákony to bude mít těžší. Jak se zachová, to zatím odmítl komentovat.
A potom ho pochopitelně čeká příjemná a pohostinná atmosféra. Pro pracovníky ruských státních médií je Seppelt propagandista a šéf tamní novinářské asociace Vladimír Solovjov už řekl, že Seppelt by mít příležitost do Ruska přicestovat, ale doporučil mu osobní ochranku, protože podle Solovjova je v Rusku dost lidí, kteří by německému novináři rádi fyzicky ublížili.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].