pondělí 18. 9. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

O turecké menšině byla letos v souvislosti s volbami již jednou řeč. Když se na jaře turecký prezident Erdogan pokusil přesvědčit statisíce německých občanů s tureckými kořeny, aby hlasovali pro změnu ústavy, vedla jeho agitace k diplomatické roztržce mezi oběma zeměmi. Před volbami do spolkového sněmu se nyní k turecké menšině opět obrací pozornost, nejde totiž o zanedbatelný počet hlasů – kolem 1,2 milionu německých občanů s tureckými kořeny může tuto neděli k urnám. Němečtí Turci vždy tradičně volili zejména sociální demokraty kvůli příznivému postoji strany ke gastarbeiterům (zahraničním pracovníkům, v případě Německa nejčastěji právě Turků).  Jak dnes volí děti, případně vnoučata těchto gastarbeiterů; tedy ti, kteří se v Německu již narodili? Zůstanou věrni tradici svých rodičů a hodí hlas SPD, či podpoří někoho jiného? Půjdou vůbec volit? A jaká témata jsou pro ně nejdůležitější? Německý deník Die Zeit se na to zeptal pěti mladých Němců s tureckými kořeny.

BURAK AYDIN, 25 LET, STUDENT PRÁV, NEROZHODNUTÝ: Rodiče Buraka do Německa přišli v osmdesátých letech a otec je věrným voličem SPD právě kvůli její podpoře gastarbeiterů. Burak však své priority vidí jinde, uvádí např. vztah strany k islámu, k uprchlické problematice, zahraniční politiku či otázky vnitřní bezpečnosti. Burakovi je sice sympatický lídr socialistů Martin Schulz, není si u něj ovšem jistý, zda je schopen nabídnout víc než jenom pozitivní dojem. Levicová Die Linke je zase „příliš levicová“, nelíbí se mu. Politika Turecka či vyjádření Erdogana při jeho rozhodování nehrají žádnou roli, tvrdí (Erdogan vyzval Turky, aby bojkotovali CDU, SPD i Zelené). Není si nicméně jistý, zda k volbám vůbec půjde. V osmnácti ho otec donutil k volbám jít a hlas tehdy hodil na protest extremistické straně. Jak říká, víckrát už to neudělal, ale dodnes u něj přetrvává frustrující pocit, že se v Německu politika dělá až příliš za zavřenými dveřmi.

Reklama
Reklama

BARAN, PRVOVOLIČ, BUDE VOLIT SOCIALISTY: Ačkoliv se Baran v Německu narodil, složil maturitu a chtěl by zde dál studovat, jak sám říká, dodnes si není jistý, zda do společnosti úplně zapadá. Mladý Němec je unaven z lidí, kteří se ho ptají, odkud pochází, a odpověď „z Německa“ jim nestačí. Barana trápí medializace turecké menšiny v důsledku dubnového referenda a myslí si, že celkově je integrace Turků v německé společnosti lepší, než to v médiích mnohdy vypadá. K tureckému prezidentovi je nicméně kritický a doufá, že se Turci v Německu nenechají ovlivnit. On sám bude volit socialisty, i proto, že podporují dvojité občanství, a mladý Němec se cítí vnitřně rozpolcen. Dalším důvodem je tradičně vstřícná politika SPD k přistěhovalcům a důraz, který klade na sociální mobilitu bez ohledu na původ člověka. Baran by přitom rád, aby německá vláda nad Tureckem nelámala hůl a zachovala spolupráci mezi oběma zeměmi. „Demokraté v Turecku dnes potřebují naši podporu,“ dodává.

ESAD CEBI, 24, STUDENT PSYCHOLOGIE, BUDE VOLIT CDU: „Vždy jsem byl velký fanoušek paní Merkel, líbí se mi způsob, jímž se snaží dosáhnout svých cílů. Je odvážná a strategická,“ uvádí Esad některé z důvodů, proč bude tuto neděli volit CDU a kancléřku Merkel. Martin Schulz je mu prý také sympatický, ale chybí mu podle něj důležité zkušenosti. Ačkoliv Esadovi bylo již devět, když s rodinou přišli do Německa, sám se dnes cítí víc Němcem než Turkem. Začátky samozřejmě nebyly jednoduché, vzpomíná, ale i díky pomoci školy a integračním kurzům se rodina poměrně rychle začlenila do německé společnosti.

EMRE, 21, STUDUJE STAVEBNICTVÍ, VOLIT NEPŮJDE: V žádné z tradičních stran Emre nevidí nikoho, kdo by jej mohl zastupovat. Ani SPD dnes podle něj nepředstavuje stranu hájící zájmy turecké menšiny: „Je to jako když fandíte fotbalovému týmu, který hraje špatně, ale vy mu z nějakého důvodu stejně dál fandíte. Tohle musíme změnit, musíme být o věcech opravdu přesvědčeni, nestačí něco dělat jen tak ze zvyku.“ Turci přestávají SPD volit i kvůli rezoluci o arménské genocidě, myslí si (německý parlament loni v červnu oficiálně uznal genocidu Arménů). Podle Emreho šlo o událost, s kterou dnešní generace neměla nic společného, a celá rezoluce pouze zhoršila vztahy mezi oběma zeměmi, respektive vnímání Turků v německé společnosti. Negativně vnímá Emre i rostoucí antipatie vůči Turecku jako takovému; myslí si, že obraz země je v Německu značně nepřesný a prezident Erdogan démonizovaný. Ačkoliv uznává, že si Erdogan kritiku zaslouží, prezident podle něj zemi sjednotil a přispěl k její modernizaci. „Turecko dnes potřebuje silnou vládu,“ říká.

GAMZE, 24, STUDENT FARMACIE, BUDE VLIT FDP, A SÜLEYMAN, 17, BDUE VOLIT SPD, SOUROZENCI: Jako většina gastarbeiterů, i otec Gamze vždy podporoval SPD, a Gamze sama doposud ve všech volbách taktéž volila socialisty. Nyní však podpoří Svobodné (FDP), ke změně se rozhodla po přečtení volebních programů, její rozhodnutí pak ještě podpořila volební kalkulačka, jejíž výsledky byly nejblíže právě Svobodným. Jak říká, mnohem důležitější jsou pro ni vnitropolitická témata než např. politika vůči Turecku. „Tato témata jsou pro mě dost abstraktní,“ přiznává Gamze, „nemám ráda extrémy, tedy když lidé Erdogana téměř zbožšťují, ale ani když ho zatracují a nejsou schopni vysvětlit proč.“ Sama si myslí, že Erdogan není špatný prezident, jen možná „příliš mluví“.

SÜLEYMAN (ještě nemůže volit): Sám sebe Süleyman vnímá jako Němce, ale i jako Turka, a co se děje v Turecku, mu proto není lhostejné. „Proti Erdoganově současnému počínání je nutné něco podniknout – a Martin Schultz by byl mnohem víc neústupný,“ myslí si mladík. Nicméně kdyby mohl volit, hodil by svůj hlas socialistům, líbí se mu i jejich podpora rodinám či důraz na dostupnost vzdělání pro všechny.

 

Předchozí díly předvolebního seriálu:

Mocný německé bulvár pomáhá kancléřce

Kde jsou ruští hackeři, ptá se Německo

Přísně na Řeky, nebo na diesely? Koho si vybere Angela Merkel do nové vlády

S uprchlíky jsem chybu neudělala, zopakovala kancléřka

Angela Merkel ve světě: respekt i ničitelka západní civilizace

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Skládat hudbu, hrát poker, vařit pivo, válčit – nemine týden, abychom neslyšeli o něčem novém, co lze díky pokroku techniky svěřit robotům a umělé inteligenci. Diváci britské ranní televizní show This Morning mají od minulého týdne možnost přemýšlet o další, tentokrát choulostivé metě. Na gauči v interiéru á la české Studio 6 usedl první „sex robot“ – hnědovlasá figurína jménem Samantha doprovázená svým spolutvůrcem a jeho manželkou, kterým doma zpestřuje sexuální život.

Program přinesl víc otázek než odpovědí. Jak robotická kráska funguje? Kolik stojí? Jde jen o hračku, nebo o bytost, se kterou může mít člověk regulérní vztah? Jsme svědky neškodného vědeckého pokroku, nebo nepřípustné „komodizace“ ženského těla? Kde tohle skončí? A kam tak velkou věc schovat, aby ji nenašly děti?

Reklama
Reklama

Arran Squire představil svou umělou ženu jako první erotickou pannu, „která je schopna interakce s lidmi – verbálně i fyzicky“. Lze si s ní povídat, vhodnými slovy a dotyky ji vzrušit - a lze pochopitelně dělat i daleko víc s tím, že na vše nějak reaguje.

Na otázku konsternované reportérky, k čemu je něco takového dobré, Squire suše odpověděl, že pochopitelně nejde o to nahradit živé lidi, ale o zpestření sexuálního života. Po umělohmotných milenkách je prý tak jako tak zájem a Samantha jde jen o krok dál v tom, že na svoje společníky reaguje. „Můžete jí říct I love you a ona vám odpoví,“ pochlubil se Squire, jehož firma Synthea Amatus prodává Samanthu na svém e-shopu ve čtyřech verzích od 2295 do 3750 eur (pod jmény Maya a Simone).

Na další otázku, zdali sex s robotkou není stejně bizarní „jako dělat to s autem nebo s GPSkou“, Squire namítl, že tady jde přece o půvabnou lidskou figurínu, což má v sortimentu erotických pomůcek už dávno svoje místo. Toto je jen vyšší vývojové stádium: kromě komunikace má Samantha zvláštní kůži, která vypadá věrněji než standardní plast. Povrch si pochvaloval i moderátor. S výhradou, že tělo je studené jako mrtvola – což prý časem půjde napravit. Pannu půjde na povrchu vyhřívat, ale zatím to bohužel neutáhnout baterky.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=12&v=AqokkXoa7uE

Největší rozruch Squire udělal ve chvíli, kdy se rozpovídal o tom, že Samanthu má doma volně v bytě a že si s ní povídají i jeho dvě malé děti. Pro tyto situace lze robotka přepnout na „rodinný mód“, kdy může mluvit třeba o zvířatech nebo filozofii. Nic proti zjevně nemá ani Squirova manželka, kterou si ke konci rozhovoru našla kamera v zákulisí a která do vysílání krátce promluvila o tom, že se umělou společnicí necítí nijak ohrožena. Manželské soužití prý Samantha naopak vylepšila.

Samantha se po expozé v This Morning prohnala zpravodajstvím mnoha britských seriózních i bulvárních médií. Ještě před ranní show se objevila v půlhodinovém dokumentu BBC s názvem Can Robots Love Us? (Mohou nás roboti milovat), kde Squire spolu se svým španělským kolegou krátce předvedli i to, jak ji lze vzrušit a jak její tělo funguje mimo rodinný mód. Pořadem BBC provádí zmrzačený mladík, který při nehodě přišel o nohu a ruku. Místo nichž má umělé končetiny a v dokumentu ukazuje nejrůznější využití robotiky – od umělých částí těla po terapii klaustrofobů skrze virtuální realitu až po esemeskové automaty probírající s lidmi jejich psychické obtíže. Bylo zjevné, že mladík James je ze Samanthy i z jejích tvůrců hodně v rozpacích. „Bylo to vážně něco, být v místnosti s dvěma dospělými muži, kteří sahají na svoje stvoření způsobem, který člověku prostě přijde nepatřičný… Řekla si o to, ale jen naprogramovaná na to, aby si o to řekla. Je to matoucí,“ vyhodnotil zážitek James.

Tvůrci Samanthy nicméně výstup v dokumentu BBC uzavírají ujištěním, že se bezpochyby najdou lidé, kteří se do jejich robotky skutečně zamilují a konvence půjdou stranou. „Láska je láska. Nedá se s ní nic dělat, ať si ostatní lidé myslí, co chtějí,“ míní Squire.

https://www.youtube.com/watch?v=5gPAFSB7qc0