středa 13. 12. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Server The Atlantic nabízí báječný vánoční dárek pro otrlejší. Autorka textu Bianca Bosker objevila novou aplikaci s názvem WeCroak. Funguje úplně jednoduše: pětkrát denně vám rozsvítí obrazovku mobilu a připomene vám nějakým chytrým citátem, že nakonec stejně umřete. Nic víc aplikace neumí.

“V Bhútánu se říká, že kontemplovat pětkrát denně o smrti přináší štěstí,“ píší autoři aplikace. Novinářka si praxi rozhodně pochvaluje. “Klepu se strachy před proslovem k úplně neznámým lidem a najednou mi na mobilu pinkne: Nezapomeň, zemřeš. Tedy to je mírnější varianta. Jindy telefon oznamuje slovy básníka Geryho Snydera, že odvrácenou stranou posvátného je pohled na milovaného člověka v podsvětí a plného červů.“

Reklama
Reklama

Život s neustálou perspektivou neodvratného konce není samozřejmě vynálezem Silicon Valley, praxi doporučovali stoikové i buddhismus (ten má v oblibě právě pochmurnější verzi s červy a tlením). Nicméně v moderním světě informačních technologií se navíc ke klasickému spirituálnímu rozměru přidává potřeba odtrhnout se od “bezedných aplikací” - nabízejících nekonečné rozptýlení a zapomnění - k něčemu podstatnému a jednoduchému.

Název aplikace si pohrává se slovesem, které vyjadřuje skřehotání žab či havranů, a zároveň je hovorovým výrazem pro umírání. Jeden z jejích autorů, pětatřicetiletý Hansa Bergwall, má za sebou skutečně pobyt v himálajských ášramech. Když se vrátil, rychle zase spadl do hektické západní reality: “Na konci dne jsem si najednou uvědomil, že jsem tady na smrt nepomyslel ani jednou. A napadlo mě: Vždyť je to tak snadné. Může mi to připomenout telefon.“

Autorka píše, že odolala prvotnímu pokušení pochmurného posla z telefonu vymazat a že ji zhruba po čtyřech týdnech začala aplikace vlastně bavit. “Sedím takhle na kamarádčině svatbě a přemýšlím o redakční uzávěrce. A najednou: Nezapomeň, stejně zemřeš. Uvolním se, dám si šampaňské a začnu se konečně normálně bavit. Aplikace zní každým dnem méně jako hobbesiánské varování ve stylu ´život je krátký´ a víc jako přitakání životu: Je příliš krátký na zbytečné obavy,“ popisuje.

Neboli, jak teď bliká na obrazovce autora menu:“Pokud mě zabijí, zemřu pouze jednou. Žít ale s neustálým strachem ze smrti znamená umírat stále znovu. Abraham Lincoln.” Je to vlastně anti-aplikace. Nežere čas, nestačí se uživatele pohltit ani rozptýlit, nevede k zapomnění ani nepřidělává práci. Je to pravý opak sociálních sítí. “WeCroak ukazuje, že snaha utéct je zbytečná. Všichni umřeme, už nám zvoní telefon,” uzavírá rozmarně novinářka ze slovutného měsíčníku.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

V americkém státě Alabama, který patří mezi republikánské pevnosti, zvítězil po více než dvaceti letech demokrat. Vítězstvím Douga Jonese nad Royem Moorem se republikánská většina v senátu scvrkla na jedno křeslo, což Donaldu Trumpovi významně zkomplikuje vládnutí, píše v redakčním komentáři list The New York Times.

Fakt, že si voliči v Alabamě v senátních volbách vybrali Douga Jonese, je důvodem k oslavě, pokračuje deník: Je to triumf uměřenosti a selského rozumu ve státě, který působil dojmem, že o obojí přišel. Porážka Roye Moora, který je podezřelý ze sexuálního obtěžování náctiletých dívek a zároveň známým zastáncem bigotní politiky, je prý dobrou zprávou pro celou zemi.

Timesy vyzdvihují kvality demokratického kandidáta, bývalého státního zástupce a vítěze soudního sporu se dvěma členy Ku-klux-klanu, kteří v roce 1963 při bombovém útoku na baptistický kostel ve městě Birmingham usmrtili čtyři dívky. Jonesovi ve volbách do senátu výrazně pomohl i článek deníku Washington Post o Mooreovi, ve kterém ho čtyři ženy obvinily ze sexuálního obtěžování. Právě tato kauza způsobila, že se od něj odvrátila i velká část republikánských voličů.

Jonesovi se naopak podařilo oslovit afroamerické voliče v nejchudším americkém státě. Na stranu demokratického kandidáta se postavily i významné osobnosti – kromě exprezidenta Baracka Obamy ho podpořil třeba i Richard Shelby, úřadující senátor Alabamy za republikánskou stranu.

Moore v boji o senátorské křeslo projevoval rysy charakterizující současného amerického prezidenta Donalda Trumpa: ženy svědčící o sexuálním obtěžování shazoval jako lhářky, útoky proti své osobě označoval za fake news řízené washingtonským establishmentem. Není náhodou, že mu v kampani pomáhal bývalý Trumpův našeptávač Steve Bannon.

Ve volební kampani pak Moore mluvil o původních obyvatelích USA jako o rudoších, o amerických Asiatech jako o žlutých a o gayích jako o zvrhlících. Kromě toho tvrdil, že ve státech Illinois a Indiana platí muslimský zákon šaríja. Navzdory odporu velké části republikánské strany i americké veřejnosti Moora do poslední chvíle podporoval sám prezident Trump. Alabamané ale vybrali kandidáta, který svůj život zasvětil boji proti bigotnosti, ne jejímu šíření, uzavírají New York Times.