pondělí 9. 4. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg předstoupí tento týden dvakrát před americké kongresmany, kteří by se po aféře s firmou Cambridge Analytica rádi dozvěděli víc o firemní politice týkající se osobních dat. Grilování tohoto typu je pro politiky vděčnou příležitostí, jak se zviditelnit, ne vždy ale mají po ruce ty správné otázky. Agentura Bloomberg proto sestavila před slyšením manuál, jak se Zuckerberga ptát. Jeho součástí je celkem 38 otázek, tady je výběr deseti z nich.

1. Facebook sbírá o uživatelích obrovské množství dat. Patří podle vás tato data Facebooku, nebo uživatelům?

Reklama
Reklama

2. Myslíte si, že běžní uživatelé Facebooku – jako jsou třeba vaši rodiče – vědí o tom, že o nich shromažďujete informace i z externích webových stránek a aplikací, jako je třeba Uber, které s Facebookem nemají nic společného? Vadilo by vám, kdybyste měli přístup jen k tomu, co lidé podnikají na Facebooku?

3. Měl byste problém s tím, kdyby lidé měli na začátku volbu a sami by vám nejdřív museli dát souhlas k tomu, že smíte sdílet jejich data?

4. Kolik byste lidem účtovali za používání takového Facebooku, který by uživatele nesledoval, neposílal mu reklamy a smazal všechna data, která o něm nasbíral?

5. Litujete toho, že jste krátce po amerických volbách 2016 označil za „celkem bláznivou myšlenku“ to, že by vaše informace o uživatelích měly na výsledek voleb nějaký vliv?

6. Co jste podnikli proti tomu, jak se do volební kampaň přes Facebook vměšovalo Rusko? (Již bylo prokázáno, že Rusové kupovali přes Facebook reklamy, které měly výsledek voleb ovlivnit – a podle Bloombergu by Facebook měl umět změřit, jaký to mělo dopad.)

7. Co považujete za největší zneužití důvěry: svěřit cizím vývojářům data uživatelů, kteří k tomu nedají souhlas, šířit zprávy, o kterých víte, že jsou lživé, přijímat lživá reklamní sdělení, nebo bránit inzerentům ve sledování toho, podle jakých algoritmů se jejich sdělení na Facebooku šíří? Můžete tyto čtyři věci seřadit?

8. Neměl by se Facebook kvůli návykovosti regulovat podobně jako cigarety?

9. Podle nedávného průzkumu univerzity MIT mají lživé zprávy tendenci šířit se rychleji než pravdivé. Co by s tím Facebook mohl dělat?

10. Mnozí aktivisté – hlavně ti pravicoví – si poslední dobou stěžují, že jejich stránky na Facebooku, Instagramu nebo jiných sítí jsou uměle potlačovány, aby se jejich obsah tak nešířil. Můžete nám říct, jak tyto mechanismy fungují a jak takové stránky vybíráte?

Zbylé otázky najdete zde. Slyšení se konají v úterý odpoledne a ve středu ráno amerického času, pokaždé v jiném výboru Kongresu USA. Zakladatel Facebooku zřejmě tuší, že to nebude mít lehké. To naznačuje i aktuální zpráva, že ještě před svou omlouvací minišňůrou - jak dvě nadcházející slyšení nazývají některá média - se kál i písemně.

Nemáme ponětí, jak přesně Cambridge Analytica předpoví reakce voličů

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Hlavní hádanka víkendových maďarských voleb - tedy zda Viktor Orbán a jeho strana Fidesz obhájí ústavní většinu - je zodpovězená. Obhájil: hlasovala pro něj bezmála polovina voličů, a to při vysoké volební účasti, což Fideszu zajišťuje těsnou dvoutřetinovou většinu.

Je to bezesporu vítězství protiimigrantské rétoriky. Orbán žádné jiné téma do kampaně ani nepustil - přes pokusy liberální opozice i ostře pravicového Jobbiku. A sázka na osočování politických konkurentů z vlastizrady a vykreslování obrazu mezinárodního spiknutí proti Maďarsku se vyplatila.

Reklama
Reklama

Několik týdnů před volbami sice začala média vlastněná Lájosem Simicskou, bývalým financiérem Fideszu, který se s Orbánem v roce 2014 zle rozešel, publikovat skandální odhalení o korupci ve vládní straně. Orbán se však rozhodl je ignorovat, naopak rétoriku vystupňoval - a výsledkem je přesvědčivé vítězství.

https://video.aktualne.cz/dvtv/orban-je-pro-madary-otcem-naroda-kampan-opozice-byla-jedna-v/r~2844e87a3bf611e8b8efac1f6b220ee8/

Opozice, která si dělala naděje, že Orbána přinejmenším zbaví ústavní většiny, se naopak připravuje na těžší život. Jobbik, ultrapravicová strana, která se v posledních dvou letech snažila prezentovat jako protikorupční centristická alternativa, neuspěl; získal necelých dvacet procent hlasů a odhadovaných 26 křesel, méně než minule, a její šéf Gábor Vona odstoupil.

Jak vypočítává Aktuálně.cz, rezignovalo i vedení socialistické strany, která získala 20 křesel. Demokratická koalice socialistického expremiéra Ference Gyurcsániye skončila čtvrtá s 9 křesly. Další v pořadí je zeleně liberální strana Politika může být jiná s osmi křesly. Po jednom poslanci získaly v jednomandátových obvodech další tři menší strany. Opozice nebyla schopna se domluvit na jednotném postupu vůči Fideszu a postavit jak jednotnou kandidátku, tak vystupovat jednotně v jednomandátových obvodech, kde se volí 106 ze 199 poslanců.

V projevu ke stosedmdesátému výročí země, který přednesl 15. března, sliboval Viktor Orbán po vítězných volbách “morální, politické i právní změny” vůči politickým konkurentům. Mluvčí vlády už ohlásil, že jedním z prvních zákonů, které nový parlament schválí, bude omezení práce vybraných nevládních organizací.

Vítězství Fideszu je špatnou zprávou i pro Evropskou unii, která se není schopna vyrovnat s nástupem populismu od britského referenda v roce 2016. „Se svojí vizí neliberální demokracie si Orbán podrobil Maďarsko,“ konstatuje server listu  Die Welt.  A jeho nynější vítězství ho prý posílí, aby maďarskou vůdcovskou demokracii začal vyvážet do celé Evropy. "Má učenlivé žáky, jak se ukazuje v Polsku a dalších státech Visegrádu,“ míní deník, podle něhož to může být vážný problém pro celou  EU.