neděle 19. 2. 2017

Denní menu

Speciál z Mnichovské bezpečnostní konference

Z proslovů německých politiků na mnichovské konferenci se až do sobotního poledne zdálo, že u našich sousedů převládl nový konsensus: na armádu je třeba vynakládat více peněz a Američané požadují od Evropanů větší zbrojní výdaje právem. Konsensus však narušil ministr zahraničí Sigmar Gabriel. “Neměli bychom se propadnout zpátky do časů, kdy jsme věřili, že větší výdaje na armádu povedou automaticky i k větší bezpečnosti,” prohlásil. “Při vší úctě,  jednou ze zemí, které plní spojenecké závazky NATO a vydává více než dvě procenta HDP na obranu, je Řecko, které současně nemá dost financí na důchody. Jestli to vedlo k větší stabilitě a bezpečnosti, o tom si dovolím pochybovat.”

Sociální demokrat Gabriel ve svém projevu razil jiný tón než křesťanské demokratky Angela Merkel a Ursula Von der Leyen. Zjevně již začala německá volební kampaň a k německé levici tradičně patří větší skepse k armádním výdajům. Gabriel zpochybnil, že se v rozpočtu najdou desítky miliard eur potřebné ke splnění dvouprocentního závazku. Zvláště když Němci budou muset vydat desítky miliard na péči o uprchlíky. “To je také naším příspěvkem ke stabilizaci, protože jsme zabránili, aby se z těchto uprchlíků stali bojovníci,” uvedl. “A nezapomínejme, že mnozí z Blízkého východu utekli právě proto, že se v minulosti zahraniční vojenské intervence nepovedly.”

Reklama
Reklama

Takto se dnes pro zajímavost skládá rozpočet aliance:

C45h3PrXAAAFqCm.jpg-large

Gabriel je známý tím, že mluví přímo. Ne vždy se mu to mimochodem v politické kariéře vyplatilo. V Mnichově takto mluvil i o Evropské unii.  “Německo udělá všechno, co bude potřeba, proti rozštěpení Evropy,” prohlásil. Zároveň podle něj bude Německo více naslouchat jiným Evropanům; více si bude vědomo, že problémy i postoje různých zemí EU jsou různorodé. Unie podle něj není dobře připravena pro 21. století.

“EU měla zajistit mír a blahobyt a tento úkol desítky let fantasticky zvládala. Ale možná jsme málo promysleli, že jsme právě svědky nového rýsování světa… Přechod od starého k novému, právě vznikajícímu světového řádu jsme nevládli. Když to přiostřím: vytvořili jsme systém, který riziko války mezi Evropany, každopádně v rámci EU, prakticky vyloučil. Ale ještě jsme se nenaučili úspěšně zacházet s krizemi a s válkami mimo Evropskou unii, na našich vnějších hranicích.“

Celý projev Sigmara Gabriela najdete zde.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

O měnících se časech a novém světovém řádu hovořil v sobotu v Mnichově z dosti odlišné perspektivy než němečtí politici ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.  “Období post-studené války skončilo.  Západ nepřizpůsobil své instituce nové době…  NATO ve svém srdci zůstalo ve studené válce… Šíření NATO na východ Evropy způsobilo nebývalé napětí,” opakoval Lavrov tradiční zahraničně-politické postoje ruské administrativy.

A přidal se k právě módní kritice globalizace: “Současná krize systému byla nevyhnutelná, protože globalizace byla vytvořena tak, aby upevnila dominanci elitního klubu států.” Nyní má podle něj svět možnost vstoupit do post-západního řádu - demokratického, v němž bude respektována identita každé země.

Reklama
Reklama

https://www.youtube.com/watch?v=i492fqZ5y0Y

Jestli kdysi Angela Merkel tvrdila, že Vladimir Putin žije v jiné realitě, tak pro jeho hlavního ruského diplomata to platí taktéž. Chválil ruské novináře za zpravodajství z východní Ukrajiny, kde údajně dokumentují porušování mírových dohod z Minsku ze strany ukrajinských jednotek, a ukazují přítomnost neonacistických proukrajinských jednotek z různých zemí. “Nevím, proč o tom nevysílají západní média. Je to autocenzura? Anebo od ukrajinských úřadů nedostanou povolení?” ptal se Lavrov, zástupce země průkazně obviňované z dezinformačních kampaní. A volal po konci hysterie, informačních válek a post-pravdy v mezinárodních vztazích.

K této zmínce doporučuji následující graf: ukazuje, ve kterých oblastech byli nezávislí pozorovatelé OBSE omezování v pohybu. Ze dvou třetin měli problémy v oblastech kontrolovanými proruskými milicemi. Spodní graf pak ukazuje porušování příměří na východě Ukrajiny:

Graf