čtvrtek 1. 12. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Byl to docela všední podzimní večer, myslel si pětatřicetiletý Izraelec Yorai Feinberg, když se 9. listopadu procházel po Berlíně. Kontrolka jeho mobilu ale najednou začala blikat barvou, která signalizuje, že se něco děje na sociálních sítích. Když pak Feinberg otevřel svůj facebookový profil, překvapeně zjistil, že na onen podzimní večer připadá 78. výročí Křišťálové noci, kdy nacisté uspořádali pogrom na Židy.

Nepříjemný pocit, který se ho v tu chvíli zmocnil, ovšem zesílil hlavně kvůli způsobu, jakým se o neslavném výročí dozvěděl: restauraci, kterou izraelský občan v Berlíně vlastní, v ten den jakási ultrapravicová skupina označila na mapě města a tuto mapu následně publikovala na svém profilu. Příspěvek označila nápisem „Židé mezi námi“. Byl vyvedený žlutým „gotickým“ písmem a příspěvek obsahoval jména a adresy dalších židovských institucí a firem ve městě. Feinbergovi brzy poté začali volat anonymové. Hlas ve sluchátku vždy říkal totéž: „Nenávidím Židy."

Reklama
Reklama

Yorai Feinberg případ nenahlásil, protože byl po několika předchozích antisemitských narážkách přesvědčen, že to nemá smysl. Vždy si stěžoval pomocí běžných nástrojů na Facebooku, ale nenávistné příspěvky nikdy smazány nebyly. Jiní lidé zahrnutí v mapě si však stěžovali. Facebook se nejdřív stažení příspěvku bránil s odvoláním na svobodu projevu; tvrdil, že příspěvek neporušuje firemní pravidla. Proti nenávistné ultrapravicové skupině se ale vzedmula vlna odporu na sociálních sítích, v médiích, a nakonec i mezi politiky.

Facebook pak ustoupil a post smazal, spolu s celým profilem ultrapravicové skupiny. „Bylo to šíření nenávisti a mělo to být smazáno,“ uznal Richard Allen, šéf politického oddělení Facebooku pro Evropu. Incident, který popisují New York Times, ilustruje, že právě v Německu se nyní odehrává důležitá kapitola v zásadní debatě: jak zkrotit Facebook, aby nebyl snadno zneužitelným nástrojem pro fake news, hoaxy, stranické pamflety a nenávistnou propagandu.

Facebook si nemůže dovolit problémy v Německu ignorovat. A tak si na hledání nenávistných zpráv najal technologickou firmu ESM, která sídlí v Berlíně a úzce spolupracuje s monitorovacím týmem Facebooku v Dublinu.

Síť, která propojuje 1,8 miliardy uživatelů, se po amerických volbách v USA ocitla pod palbou kritiky a obvinění. Podle nich svými algoritmy pomáhala šířit nepravdy i vyložené lži, čímž ztěžovala lidem možnost vlastního úsudku. Řada Američanů včetně části zaměstnanců firmy na šéfa Facebooku Marka Zuckerberga tlačí, aby síť víc reguloval a šiřitele falešného či nenávistného obsahu odřízl od peněz.

Německo jde v konfrontaci s Facebookem dál než většina demokratických zemí. Kancléřka Angela Merkel už několik měsíců mluví o tom, že by Facebook měl být regulován pravidly podobně jako média, která podléhají tiskovému zákonu. Naposledy o potřebě regulovat Facebook mluvila v parlamentu minulou středu. „Něco se změnilo. Názory se dnes utvářejí jinak než před 25 lety. Máme tu falešné weby, internetové roboty a nástroje, které pomocí algoritmů posilují určité názory. Máme sice tiskové zákony, které regulují práci novinářů, ale dnes je tu hodně lidí, kteří používají média fungující na zcela odlišných, méně regulovaných základech,“ varovala kancléřka.

Němci, bezpochyby také díky zkušenosti nacistické totality, projevují vůči šíření nenávisti na sociálních sítích velkou citlivost. Ministr spravedlnosti Heiko Maas již v říjnu navrhl legislativu, podle které by Facebook měl být za šíření nenávistných příspěvků postaven před soud, pokud je včas nesmaže. Maas navrhuje zákon, podle kterého má Facebook stáhnout 70 procent podobného obsahu do 24 hodin od zveřejnění. Podle studie publikované v září Facebook odstraní jen polovinu takto závadného obsahu.

Právník Chan-jo Jun z Würzburgu již dokonce šéfy Facebooku Zuckerberga, Richarda Allena a Sheryl Sandberg kvůli šíření štvavého obsahu žaluje u mnichovského soudu. Jun posbíral více než 450 případů štvavých příspěvků, polovina z nich souvisí s uprchlíky.

Pokud tedy propadáte zoufalství z povahy dnešního světa, v němž může na internetu kdokoli šířit lež nebo nenávist a pomocí jejího sdílení na Facebooku ji nechat postupně nabírat na síle jako sněhovou kouli, pak by vám zprávy z Německa mohly dát naději, že není vše ztraceno.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Bizarní zprávy z Korejského poloostrova zpravidla obstarává jeho severní část, kde vládne jedna z nejtužších totalitních diktatur na světě. Jižní Korea má na rozdíl od KLDR pověst bohaté, technologicky vyspělé a demokratické země srovnatelné s Japonskem, která dala světu firmy jako Samsung nebo Hyundai. To, co se nyní odehrává v Soulu a co s napětím sledují miliony Korejců na obrazovkách, tak působí spíš jako podivný komiksový seriál než jako politická realita - jak píše server Vox.

Pak Kun-hje, první korejská prezidentka v historii, čelí korupčnímu skandálu, kvůli kterému nejspíš přijde o svůj úřad. A možná o mnohem víc. Skandál se točí kolem obvinění, že se nechala v úřadu ovlivňovat esoterickou šamankou a vědmou Čche Son-sil a účastní se rituálů, které tato žena vede. Celoživotní přítelkyně prezidentky je dcerou zakladatele křesťanské sekty Chrám věčného života a podle žalobců manipulovala prezidentkou za účelem vlastního obohacení.

Reklama
Reklama

Měla ji přimět, aby donutila velké korejské společnosti věnovat desítky milionů dolarů dvěma charitativním nadacím, které vědma Čche provozuje. Podle žalobců si navíc Čche ulila peníze pro sebe a používala je například pro svou dceru, která je reprezentantkou v koňské drezúře a byla za poněkud podezřelých okolností přijata na prestižní univerzitu. Zjištění, že Čche, která nemá žádnou oficiální funkci, ale měla přístup k nejvyšším jednáním, tajným informacím a zřejmě upravovala prezidentce projevy, Korejce šokovalo. Některá média ji přirovnávají až k mystiku Rasputinovi, který měl velký vliv na poslední ruské vládce z dynastie Romanovců.

Protest proti jihokorejské prezidentce
Autor: REUTERS

Čche se podle serveru Vox stala blízkou přítelkyní a duchovní vůdkyní budoucí prezidentky v době, kdy byla Pak ještě dítě. Pevné pouto mezi oběma ženami přetrvalo do současnosti. Osamělost, vysvětlila prezidentka, proč tolik přilnula k Čche. Matka Pak zemřela v dětství (měl ji zavraždit severokorejský špion) a prezidentka se nikdy nevdala. Skandál dokreslují zneklidňující detaily, které prezidentka musí vysvětlovat. Jako proč je třeba v Modrém domě (sídlo prezidentů) tolik modrých pilulek proti poruchám mužské erekce?

Prezidentka národu v úterý nabídla rezignaci. Opozice ale prezidentčin návrh odmítla. Jednotná demokratická strana, která je hlavním opozičním uskupením v zemi, nabídku označila za zdržovací taktiku a snahu uniknout procesu sesazení. Strana zároveň uvedla, že bude pokračovat ve svém úsilí zahájit proces sesazení hlavy státu v parlamentu, přičemž hlasování by se mohlo uskutečnit již v pátek.

Za posledních pět týdnů proti prezidentce vyšly do ulic demonstrovat již miliony obyčejných Korejců, kteří žádají vysvětlení, zbavení prezidentky imunity a její trestní stíhání.

https://www.youtube.com/watch?v=7a_tdBPfOlE