0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu20. 9. 20174 minuty

Německé strany před volbami sbírají kritikou Trumpa laciné body

Donald Trump při setkání s německou kancléřkou Angelou Merkel; ilustrační foto • Autor: REUTERS

Od zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem ztratili Němci důvěru v USA. Pouze 22 % Němců hodnotilo v únoru letošního roku (měsíc po inauguraci) Spojené státy jako spolehlivého partnera. Po půl roce, v červnu, pak situace nebyla o moc lepší – celkem 87 % Němců se vyjádřilo, že nemá důvěru, že Donald Trump bude v zahraniční politice dělat správné kroky. Vzhledem k tak silným nesympatiím vůči americkému prezidentovi není překvapivé, že se Trump stal jedním z témat i právě finišující předvolební kampaně. Americký magazín Foreign Affairs přináší bližší pohled na to, jak se jednotlivé politické strany k americkému prezidentovi staví.

Kvůli negativnímu vnímání Trumpa německými voliči je lákavé na jeho kritice sbírat politické body. Většina předních kandidátů odsoudila např. Trumpovo vyjádření k incidentu v Charlottesville a vyjádřila obavu z krajně pravicového násilí v USA. Nejtvrději mluvil lídr socialistů Martin Schultz, který incident nazval „nacistickým terorem“. Hodně mediálního prostoru bylo věnováno i novým protiruským sankcím, které Trump na návrh Kongresu schválil. Byť namířené proti Rusku, penalizovány by teoreticky mohly být i některé německé společnosti, které v Rusku obchodují v několika specifických odvětvích (zejména energetice). Sigmar Gabriel, socialistický ministr zahraničí, Američany obvinil z ohrožování evropské energetické bezpečnosti ve jménu podpory rostoucích exportů amerického břidlicového plynu do Evropy.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Dalším tématem, ke kterému se němečtí politici hojně vyjadřují, je Trumpův tlak na zvyšování výdajů na obranu minimálně na úroveň 2 % HDP, jak ukládá smlouva NATO. Ačkoliv Barack Obama pravidelně apeloval na členy Aliance ve stejném duchu, současná americká administrativa tlak výrazně zvýšila. Ministryně obrany z CDU, Ursula Von der Leyen, se vyjádřila, že Německo musí plnit své závazky v mezinárodních smlouvách a vnímá tento požadavek jako příležitost k modernizaci německé armády. Tuto pozici podporuje i kancléřka Angela Merkel. Naopak Martin Schultz zvyšování výdajů na vyzbrojování odmítá s argumentem, že kdyby Německo dávalo na obranu 2 % HDP, mělo by nejmocnější armádu v Evropě – a to je situace, která se mu nelíbí.

Angela Merkel: Je načase, aby Evropa vzala věci do vlastních rukou.

Každá z politických stran zaujímá ve vztahu k americkému prezidentovi lehce odlišnou pozici. Nejtvrdší je levicová Die Linke, žádná z ostatních německých mainstreamových stran není tak anti-americká jako tato postkomunistická strana. Konzervativní unie kancléřky Merkel je vůči Trumpovi kritická, nicméně ona sama v kampani odmítá využívat rétoriky otevřeně namířené proti Trumpovi. Kancléřka se vyjádřila, že je nutné Trumpa jakožto amerického prezidenta respektovat, i když se v lecčem názorově rozcházejí. Ve snaze alespoň nějak se vůči CDU vymezit, zaujali Sociální Demokraté podstatně tvrdší přístup a Martin Schultz přislíbil, že v případě zvolení kancléřem, bude Trumpovi „otevřeně oponovat“.

Jak podotýkají někteří komentátoři, situace v lecčem připomíná volby z roku 2002. Tehdejší sociálně-demokratický kancléř Gerhard Schröder tvrdě kritizoval americké plány na invazi do Iráku. Opoziční Angela Merkelová americkou administrativu podporovala a německo-americké partnerství pro ni představovalo klíčový komponent německé zahraniční politiky. Částečně i kvůli opozici válce v Iráku tehdy Schröder vyhrál. Je nicméně nepravděpodobné, že by se scénář z roku 2002 opakoval – Martin Schultz je umírněnější než Gerhard Schröder a Angela Merkelová v roce 2017 je jiná než Angela Merkelová před patnácti lety. V nepřímé narážce na Trumpovo počínání nedávno Merkelová vyjádřila pochyby o spolehlivosti tradičních spojenectví a je podle ní načase, aby „Evropa vzala věci do vlastních rukou“. Mnoho Němců toto vyjádření přivítalo – vnímají ho jako záruku, že Merkelová bude i po volbách Trumpa kritizovat, kdykoliv to bude nutné.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].