Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Německá samořiditelná auta už nebudou mít etické problémy

Autor: publicsource.org/
Autor: publicsource.org/

Německo je na čele světového vývoje; už zase, jak jinak. Tentokrát co se týče etických pravidel, jimiž se mají v budoucnu řídit samořiditelná auta, jak píše server Quartz. Jde především o srážky a obecně o situace, kdy je ztráta nevyhnutelná, ale je ještě šance ovlivnit, jakou škodu auto způsobí. Na tom, že lidský život má přednost před věcmi a (nebohými) zvířaty, panuje v oboru do značné míry nepsaná a nezpochybňovaná shoda.

Za ní se ale skrývají zapeklitější problémy.  Jsou si v této situaci všechny životy rovné? Pokud je třeba volit, zda srazit sedmdesátiletého muže, či sedmiletého chlapce, jak je správné se rozhodnout? Podobné úvahy můžou znít cynicky, ale jsou legitimní a také na katedrách etiky po celém světě už desítky let promýšlené. Ostatně, pokud vás zajímají vaše vlastní (možná ještě nevědomé) zásady etiky automobilových bouraček, můžete je prozkoumat pomocí hry vytvořené na MIT - protože každý řidič se v podobné situaci nevyhnutelně nějak rozhodne, jen sám často před havárii neví jak.

Samořiditelná auta budou stejné situace řešit rovněž, ale je šance se předem dohodnout, jak mají postupovat. A Němci to řekli jasně: žádný život nemá přednost před jiným. Auta na německých silnicích se nebudou smět rozhodovat na základě věku, rasy, pohlaví nebo jakékoliv jiné charakteristiky, kterou jejich senzory dokážou vypozorovat. Musí brát v potaz pouze, řekněme, praktické okolnosti. Třeba snažit se snížit celkový počet mrtvých. Německé regule si můžete přečíst zde v originále.

Takhle v úplnosti je to první podobný manuál na světě. A dává to smysl. Německo je automobilová velmoc. I když její automobilky mají hodně starostí s dieselovým podváděním a chybí jim naleštěné PR jejich technologických amerických protějšků, také pilně pracují na samořiditelných technologiích. Německé úřady jim teď ubraly jedno velké dilema.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].