Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Nejbohatším člověkem na světě už není Gates, ale šéf Amazonu Bezos

Jeff Bezos je kromě Amazonu i i zakladatelem firmy Blue Origin, jejímž cílem jsou soukromé lety do vesmíru • Autor: REUTERS
Jeff Bezos je kromě Amazonu i i zakladatelem firmy Blue Origin, jejímž cílem jsou soukromé lety do vesmíru • Autor: REUTERS

Pro Američany je Amazon synonymem pro nákupy po internetu. E-shopy rostou všude po světě, a tak roste i největší z nich, který už dávno neprodává jen knížky, ale v podstatě všechno spotřební zboží. Stává se tak spolu Applem, Googlem nebo Facebookem jednou z nejvlivnějších společností. A Jeff Bezos, zakladatel a pořád i největší podílník Amazonu, se díky růstu akcií nyní stává nejbohatším člověkem světa. Minulý týden sebral dlouholeté prvenství Billa Gatese, a to jak v žebříčku magazínu Forbes, tak v žebříčku agentury Bloomberg, kde se v obou případech jmění miliardářů sleduje v reálném čase právě podle vývoje akcií v jejich majetku.

Bezos vyskočil vzhůru díky skokovému zdražení akcií Amazonu, poté co firma příjemně překvapila burzovní analytiky aktuálním hospodařením. Akcie stouply během jednoho dne po zveřejnění dobrých čtvrtletních výsledků o 13 procent, což pro Bezose znamenalo nárůst majetku o 10,4 miliardy dolarů. V pátek po uzavření burzy jeho celkové bohatství překročilo 90 miliard dolarů (90,1 podle Forbesu, 93,8 podle Bloombergu). Bezos se tímto způsobem dostal krátce před Gatese už jednou letos v létě, ale pak zase spadl.

Akcie se mohou kdykoli pohnout na druhou stranu a žebříček znovu změnit. Ale soudě podle toho, že éra Windows je na rozdíl od éry e-shopů dávno pryč, je třeba si zvykat na nové časy. Bezos založil Amazon už v roce 1994, kdy on-line nakupování bylo experimentem, kterému ne všichni věřili.

Dnes roste ve světě o 20 procent ročně (v Česku letos podle ČSÚ o 23,4 procenta) a pořád je ještě na začátku – podle speciálu, který k on-line nakupování vyšel v nejnovějším čísle týdeníku Economist, mají e-shopy všeho druhu zatím ve světě podíl jen 8,5 procenta (v USA 10 procent) a čeká je velká budoucnost; otázkou je jen to, jestli to tak jako doposud prospěje konkurenci a volnému trhu, anebo jestli firmy typu Amazon už nejsou příliš velké a mocné.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].