úterý 21. 11. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Miloš Zeman nemůže být na pochybách, že je v Rusku vřele vítán. Před odletem do Moskvy s ním ruská státní tisková agentura TASS natočila rozhovor, kde Zeman zopakoval svoje názory na česko-ruské vztahy, na Evropskou unii, na Krym nebo na ruské rozepře s NATO. Rozhovor je veden v pozoruhodně vřelém tónu. Prezidenta se nevyptával nikdo z reportérů, ale rovnou náměstek generálního ředitele TASS, a jeho zdvořilost je místy až komická, hlavně v úvodu.

V dalších pasážích pak český prezident zopakoval nedávný výrok o tom, že přičlenění Krymu k Rusku považuje za hotovou věc, že nesouhlasí se sankcemi proti Rusku a že je pro referendum o členství ČR v Evropské unii. Sám je prý pro členství, ale mrzí ho, že EU nemá silného lídra jako Rusko, USA nebo Čína. Kompletní český překlad vyšel na serveru tapolitika.cz, úvod vypadá následovně:

Reklama
Reklama

Dobrý den, pane prezidente. Rád vás potkávám. Doba je rušná a my vás okrádáme o váš drahocenný čas. Omluvte nás.

Pro mé ruské přátele mám vždy volnou chvilku.

Beru vás za slovo. Těším se na příští rozhovor.

Výborně.

Vypadáte velice dobře, pane prezidente.

Mluvte hlasitěji, jsem už starší člověk. Když na mě nebudete křičet, tak vám nebudu rozumět.

Ještě se nenarodil takový člověk, který by na vás mohl křičet.

Takových se už narodilo mnoho, ale většina z nich je už po smrti. Víte, v každém případě jsem už řekl, že to není nedostatek. Je to výhoda. Protože když neslyším dostatečně dobře, je to pro politika výhoda. Chápete? A to je výborné. Takže na vaše zdraví.

Chtělo by to něco ostřejšího, ale ještě není večer.

Můžeme začít. Technika je připravená? Funguje. Paráda!

Pane prezidente, veliké díky za příležitost potkat se s vámi. Vím, jak rušno je nyní v Praze, ale my se potkáváme v předvečer vaší návštěvy v Rusku. Bude docela rozsáhlá: navštívíte hlavní město Moskvu, Soči – hlavní město sportu, hlavní město Uralu – Jekatěrinburg. Zkrátka to bude veliká cesta. Máte naplánované setkání s Vladimírem Putinem a také s premiérem. Co od návštěvy očekáváte? Co si přejete, aby přinesla pro naše vztahy?

Vůbec nejdůležitější je, že se mnou jede 150 českých podnikatelů. Vy ale řeknete, že na ruské poměry to je málo.

Ne, to je velká delegace. Obrovská!

Na české poměry to je největší delegace za posledních 25 let. A z toho vyplývá, že čeští podnikatelé mají zájem o rozvoj ekonomických vztahů se svými ruskými kolegy, a to je pro mě jako zastánce ekonomické diplomacie to nejdůležitější…

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Tolerance sexuálního obtěžování se zvyšuje s přibývajícím věkem. Čím starší muži i ženy, tím “velkorysejší” postoj k mírnějším eroticky motivovaným výpadům. The Economist si za tím účelem nechal vypracovat rychlý průzkum (autorem je renomovaná agentura YouGov). Výsledky jsou s jednou výjimkou naprosto jednoznačné. Čím mladší muži, tím nižší tolerance ke třem příkladům sexuálního harassmentu - ostentativnímu pohledu na poprsí, spočinutí ruky na pozadí obtěžované osoby nebo hlasitým komentářům na téma přitažlivosti dané ženy. V případě dotazovaných žen se vyskytla jedna výjimka, mladší ženy projevují větší toleranci k okukování ňader než ženy středního věku, ale pak už se křivka také začne bortit.

Graf

Reklama
Reklama

Graf nabízí ucelený přehled a The Economist z toho vyvozuje, že jsme svědky proměny sociálních norem v přímém přenosu. Mladí lidé - a především mladí muži - jsou zkrátka “korektnější” než předchozí rozevlátější generace. „Mladí muži s větší pravděpodobností projevují ženám respekt a také se s nimi s větší pravděpodobností shodnou na tom, co je nebo není přijatelné,“ tvrdí deník. Dokonce říká, že jsou mladíci „konzervativnější“.

Je to tedy tak, že všechno chce čas? Že slintající kolegové se časem odeberou na zasloužený odpočinek a na světě zavládne konečně harmonie? Částečně, snad - pokud tedy dnešní pozorní mladíci časem nezpustnou. Britský týdeník nicméně má za to, že věci bude potřeba přece jenom trochu popostrčit. Všechno je hodně nové, nakonec sám termín sexuální harassment pochází teprve ze 70. let a drtivá většina případů dodnes zůstává bez povšimnutí - podle odhadů americké Komise pro rovné příležitosti v zaměstnání zažilo nějakou formu obtěžování 25% - 85% žen -  což je ovšem podle autora menu číslo natolik vágní, že stejně tak můžeme říct, že nemáme tušení.

The Economist k tomu říká, že je potřeba zavést jasná pravidla na úrovni firem. Provinilci musí vědět, jaký (nemalý) postih je čeká. K tomu je zase zapotřebí prosadit jasnou ochranu těch, kteří začnou o obtěžování otevřeně mluvit. Postoje se mění a dobře vychovaní mladí muži by mohli být dobrými spojenci.