Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Politika

Nechci sankce a Krym ať je váš, zopakoval Zeman Rusům

Miloš Zeman s manželkou přichází do volební místnosti • Autor: Milan Jaroš
Miloš Zeman s manželkou přichází do volební místnosti • Autor: Milan Jaroš

Miloš Zeman nemůže být na pochybách, že je v Rusku vřele vítán. Před odletem do Moskvy s ním ruská státní tisková agentura TASS natočila rozhovor, kde Zeman zopakoval svoje názory na česko-ruské vztahy, na Evropskou unii, na Krym nebo na ruské rozepře s NATO. Rozhovor je veden v pozoruhodně vřelém tónu. Prezidenta se nevyptával nikdo z reportérů, ale rovnou náměstek generálního ředitele TASS, a jeho zdvořilost je místy až komická, hlavně v úvodu.

V dalších pasážích pak český prezident zopakoval nedávný výrok o tom, že přičlenění Krymu k Rusku považuje za hotovou věc, že nesouhlasí se sankcemi proti Rusku a že je pro referendum o členství ČR v Evropské unii. Sám je prý pro členství, ale mrzí ho, že EU nemá silného lídra jako Rusko, USA nebo Čína. Kompletní český překlad vyšel na serveru tapolitika.cz, úvod vypadá následovně:

Dobrý den, pane prezidente. Rád vás potkávám. Doba je rušná a my vás okrádáme o váš drahocenný čas. Omluvte nás.

Pro mé ruské přátele mám vždy volnou chvilku.

Beru vás za slovo. Těším se na příští rozhovor.

Výborně.

Vypadáte velice dobře, pane prezidente.

Mluvte hlasitěji, jsem už starší člověk. Když na mě nebudete křičet, tak vám nebudu rozumět.

Ještě se nenarodil takový člověk, který by na vás mohl křičet.

Takových se už narodilo mnoho, ale většina z nich je už po smrti. Víte, v každém případě jsem už řekl, že to není nedostatek. Je to výhoda. Protože když neslyším dostatečně dobře, je to pro politika výhoda. Chápete? A to je výborné. Takže na vaše zdraví.

Chtělo by to něco ostřejšího, ale ještě není večer.

Můžeme začít. Technika je připravená? Funguje. Paráda!

Pane prezidente, veliké díky za příležitost potkat se s vámi. Vím, jak rušno je nyní v Praze, ale my se potkáváme v předvečer vaší návštěvy v Rusku. Bude docela rozsáhlá: navštívíte hlavní město Moskvu, Soči – hlavní město sportu, hlavní město Uralu – Jekatěrinburg. Zkrátka to bude veliká cesta. Máte naplánované setkání s Vladimírem Putinem a také s premiérem. Co od návštěvy očekáváte? Co si přejete, aby přinesla pro naše vztahy?

Vůbec nejdůležitější je, že se mnou jede 150 českých podnikatelů. Vy ale řeknete, že na ruské poměry to je málo.

Ne, to je velká delegace. Obrovská!

Na české poměry to je největší delegace za posledních 25 let. A z toho vyplývá, že čeští podnikatelé mají zájem o rozvoj ekonomických vztahů se svými ruskými kolegy, a to je pro mě jako zastánce ekonomické diplomacie to nejdůležitější…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].