středa 22. 2. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Moderní technologie pomáhají každému, kdo se pohybuje. Pohybujeme se rychleji, pohybujeme se bezpečněji. Se samořídícími technologiemi se budeme moci pohybovat i déle - ve smyslu délky života. Řidič, který by si po sedmdesátce raději netroufal do běžného provozu z ohledu na sebe i ostatní, získává s technologickými asistenty novou jistotu. A pokud se jednou posadí do samořídícího vozu, věk už nebude hrát žádnou roli.

Všechna tahle rétorika se týká aut. Je to logické, ale na americkém MIT se rozhodli neomezovat velkými čtyřkolkami se motorem a podívat si na zdánlivě ne tak palčivý problém. Na Malé čtyřkolky s menším motorem neboli ortopedický vozík. Tamní studenti a výzkumníci si všimli, že ani na jejich ukázkové škole není dost asistentů, kteří by handicapovaným studentům pomáhali, aby se pohybovali aspoň trochu srovnatelně s kolegy bez zdravotního postižení. Sestrojili proto samořiditelný vozík, píše server Wired.

Podobně jako auta je založen na vnímání okolního prostoru skrz senzory, které postupně vytvářejí paměťovou mapu známých míst, tedy například školních chodeb. A pochopitelně umožňují vyhýbat se i “dynamickým překážkám” - tedy lidem, kteří si vás nevšimli. Sympatickému nápadu chybí jediné, totiž peníze. Konzultace s nemocnicemi, kde by samopilotující vozíky mohly absolvovat premiéru, už jsou hotové, bude to v Bostonu a Singapuru). Aspoň trochu štědrý dárce je podle vývojářů to jediné, co jejich vozíků chybí ke vstupu do velkého světa každodenního používání.

Výzkumníci lákají investory i tím, že vozíky by v principu bylo možné používat uvnitř budov také k převozu zboží a materiálů - a někdy v budoucnu je třeba poslat pro oběd nebo na nákup. 

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Jak je to doopravdy s trestnou činností imigrantů v zemi, která jim otevřela náruč víc než kdokoli jiný? To zkoumá deník Washington Post. Debatu po svém otevřel americký prezident Donald Trump: minulý pátek v televizním pořadu řekl, že migrační vlna ve Švédsku způsobila prudký nárůst násilí a zločinu. Jak už to bývá, ve svém argumentování se opíral o pochybný informační zdroj.

Švédští experti na kriminalitu záhy Trumpova tvrzení rázně odmítli. Například Felipe Estrada, profesor kriminologie ze Stockholmské univerzity, americkému deníku řekl, že trestná činnost v zemi v posledních letech celkově klesá. A pokles se týká i případů zabití a napadení, tedy nejzávažnějších zločinů.

Reklama
Reklama

Jenže jakoby naschvál, hned dva dny po Trumpově vystoupení došlo na předměstí Stockholmu k výtržnostem, a to ve čtvrti obývané převážně migranty. Co se zhruba stalo: Ve čtvrti Rinkeby na severu města se švédská policie snažila zatknout muže podezřelého z obchodu s drogami. Po příjezdu se z dosud nezjištěných důvodů začali na místě srocovat mladí lidé. Shromážděný dav zapálil několik aut, zničil několik výloh obchodů a házel kameny na policisty. Její mluvčí řekl švédskému listu Dagens Nyheter, že policisté zatkli jednoho muže za vandalismus. S tím, že podobné věci se nestávají často a akci označil za politováníhodnou. V Rinkeby došlo k podobným výtržnostem v letech 2010 a 2013, píší noviny.

Švédský list Dagens Nyheter si poté dal tu práci a analyzoval kriminální statistiky z období října 2015 až ledna 2016, kdy do země přišlo nejvíce uprchlíků. Novináři zjistili, že uprchlíci jsou zodpovědní za pouhé jedno procento trestných činů. Zjistili ovšem také, že ani Švédové těmto statistikám příliš nevěří anebo o nich nevědí. 46 procent Švédů si naopak myslí, že uprchlíci ve Švédsku se dopouštějí většího počtu trestných činů než jiné skupiny. Vyplývá to z analýzy Pew Research Center.

The Washington Post uzavírá příspěvek názorem experta na mezikulturální dialog Henrika Selina, který připouští, že u migrantů existuje vyšší riziko nezaměstnanosti, vyloučení a problémů souvisejících s trestnou činností. Ale zároveň dodává, že Švédské otevření náruči migrantům z válečných zemí bylo celkově úspěchem.