sobota 4. 3. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Může sova žít se skřivanem? To není otázka na ornitologa, ale zamyšlení od Jen Doll na serveru ExtraCrispy nad tím, jestli je možné, aby pár, kde jeden je ranní ptáče a druhý rád ponocuje, měl spokojený vztah.

Okolo deseti procent populace spadá pod ranní ptáčata, sov je kolem pětiny, zbytek se nachází někde mezi. Vědci našli téměř 80 genů spojených s ranním a večerním typem, což je dech beroucí. Člověk se může adaptovat, ale své predispozici neunikne.

Reklama
Reklama

S oběma laděními je spojena i spousta mýtů. Například takových, že sovy nejspíš nebudou ctít stálou pracovní dobu od 9 do 5 nebo netouží po dětech, protože obojí by je ráno tahalo z postele. Ranní lidé jsou zase považováni za zodpovědnější, starostlivější - a také podstatně nudnější. Některá tato tvrzení mají oporu ve výzkumech, jiná jsou čiré smyšlenky.

Jen Doll – sama sova, která nechodí spát před půlnocí - zkoumá partnerská soužití, kde jeden tráví noci, zatímco druhý si rád přispí. V párech, s nimiž mluvila, často jako hlavní kvalita u obou figuroval „čas pro sebe“, který tak každý z nich získává. Rozdílné biorytmy se prý dají dobře vyladit i při péči o dítě.

Okouzlující je epizoda s manželi, kteří spolu žijí již po dobu 21 let, a leckdy se jim stane, že jeden si jde lehnout, když druhý vstává. „Za tu dobu jsme pochopili, že se mnou není radno ráno mluvit, a já na ní zase vidím, že může vyletět z kůže, když ji večer přemáhá spánek, ale ještě chce dokoukat seriál,“ popisuje Jeff Sharp. Z čehož Jen Doll s nadsázkou vyvozuje, že je to právě ono odloučení a míjení se, které vztah a vzájemnou touhu posiluje.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Zpívání během těhotenství. Tak zní titulek takřka geniální recenze pěveckého vystoupení Beyoncé na ceremoniálu Grammy. Ojedinělý text už v tom, že jej pro The New York Times nenapsal hudební kritik, ale Catherine Sainte Louis, redaktorka, která se věnuje zdravotní rubrice.

Těhotenství totiž ženám ztěžuje nejenom schopnost zpívat, ale často i mluvit. „Je to nefér, ale bývá to jen dočasné,“ potvrzuje Anthony Jahn, lékař Metropolitní opery. Rostoucí plod tlačí na plíce a bránici, zároveň zvýšená hladina estrogenu a jiných hormonů způsobuje, že hlasivky otékají a vibrují jiným způsobem. Zpěvačka musí vynakládat mnohem více úsilí: těhotné ženy musí na výdech více tlačit, aby hlasivky patřičně rozezněly a dosáhly požadovaného zvuku.

Reklama
Reklama

Musí také změnit způsob dýchání. Nádech hluboko do břicha bývá pro zpěv nejvhodnější, ale to u těhotných není možné, spoléhají se na hrudník, což je méně efektivní, namáhavé a vede to k rychlejší únavě. Když se o tom, že Beyoncé bude vystupovat na Grammy těhotná s dvojčaty, dozvěděla jiná velká zpěvačka Celine Dion, řekla jen: „Whoa. Je to bojovník. Jestli to někdo zvládne, pak ona.“

Fascinující medicínský popis zohledňuje i další faktory těhotenství, které mají vliv na hlas - jako reflux. Podobně je to s hormony, které jinak v týdnech mezi menstruacemi kolísají a ovlivňují rozsah. Nehledě na skutečnost, že hlubší hlas často přichází s přechodem.

https://www.youtube.com/watch?v=pqt8GOMI5VY