Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Moskva k otrávenému agentovi mlčí. Británie v odvetě vyhostí ruské diplomaty

Sergej Lavrov • Autor: REUTERS
Sergej Lavrov • Autor: REUTERS

Ultimátum vypršelo - a Rusko podle očekávání pokus o vraždu bývalého agenta Skripala a jeho dcery nevysvětlilo. Moskva ultimátum odmítla s tím, že Londýn musí nejdříve poskytnout vzorky vražedné chemikálie. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinění britské premiérky označil za “nesmysl” a prohlásil, že “Rusko nemá s případem co do činění”.

Británie je nicméně spokojená s podporou svých spojenců. Ministr zahraničí Boris Johnson řekl, že “síla podpory ho povzbudila”. Hovořil prý s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, německým ministrem zahraničí Sigmarem Gabrielem a americkým ministrem zahraničí Rexem Tillersonem (ten byl nicméně později z funkce odvolán).

Server Politico dodává, že v Bruselu vyjádřil jasnou podporu Británii viceprezident Evropské komise Valdis Dombrovskis a že totéž učinil koordinátor Evropského parlamentu pro vyjednávání o Brexitu Guy Verhofstadt. Ten na svém twitterovém účtu uvedl, že “stojíme bok po boku s obyvateli Británie. Musí být úplně jasné, že útok proti zemi EU & NATO je zároveň útokem proti nám všem”.

V Německu se k podpoře Británie vyslovil také předseda parlamentní komise pro zahraniční záležitosti Norbert Röttgen, který je vnímán jako blízký spojenec Angely Merkel. Prohlásil, že Západ bude formulovat společnou odpověď v případě, že Rusko nebude na vyšetřování případu spolupracovat (Českou reakci na napjatou situaci popisuje Ondřej Kundra zde).

Server Politico v jiném textu ještě vysvětluje možný důvod, proč Rusko k vraždě bývalého agenda zavelelo právě nyní. Putin se podle mínění experta washingtonského think tanku Kennan Institute Matthewa Rojanského snaží před nedělními volbami posílit náladu konfrontace Ruska se Západem, která je základním motivem jeho mnohaletého působení v úřadu. Putin ve volbách zcela jistě zvítězí, ale ke zdání legitimity potřebuje vysokou volební účast a k ní jsou zase nutné vzedmuté emoce.

Politico píše, že v příběhu „Rusko proti Západu“, který si Putin pěstuje od svého návratu do funkce v roce 2012, je obvinění premiérky Theresy May jenom další stránkou vyprávění, kterému Rusové naslouchají už léta. „Je to stále dokola Rusko proti Západu na Ukrajině, Rusko proti Západu v Sýrii, Rusko proti Západu v amerických volbách 2016. A pointa je vždy stejná: je to právě Putin, kdo vrátil Rusko zpět jeho velikost,“konstatuje.

Text pak dochází k závěru, že Putin nemá v otevřené konfrontaci se Západem pár dní před volbami co ztratit. A pokud by se časem přece jenom ukázalo, že to přehnal a odvetná opatření jsou účinná, má dostatek prostoru k dodatečným ústupkům. Partie Západu s Ruskem jsou rozehrané na Ukrajině i v Sýrii, ale také v otázce severokorejského zbrojního programu.

Mezitím přišla zpráva, že Británie se spojenci v zádech se nespokojí s ultimátem a provede odvetné kroky. Premiérka ve středu v parlamentu řekla, že Velká Británie vyhostí 23 ruských diplomatů a zopakovala, že za útokem stojí Rusko. „Nebudeme tolerovat ohrožování životů Britů na půdě Spojeného království,“ prohlásila s tím, že že budou následovat i jiná opatření, pokud se Rusové uchýlí k „dalším provokacím“.

Oznámila také, že Británie zruší plánované rozhovory s Ruskem na nejvyšší úrovni. Stáhla také pozvánku pro ministra zahraničí Sergeje Lavrova k cestě na ostrovy. „Žádný ministr ani člen královské rodiny se nezúčastní fotbalového mistrovství světa v Rusku,“ doplnila. Podle agentury Reuters si britské ministerstvo zahraničí také předvolá ruského velvyslance v Londýně a kvůli útoku na Skripala se mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN.

Není zatím jasné, jestli ze strany Londýna přijdou i další odvetné kroky. Ruský tisk například spekuluje o blokování účtů ruských podnikatelů v britských bankách nebo odejmutí licence ruskému televiznímu kanálu Russia Today.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].