Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Mocný ukrajinský ministr má problémy: doma i na ulicích

Oleksander Avakov naslouchá u soudu právníkům • Autor: REUTERS
Oleksander Avakov naslouchá u soudu právníkům • Autor: REUTERS

Jestliže ukrajinští protikorupční vyšetřovatelé cítí potřebu chytit velkou rybu, v nedávných dnech ji uspokojili. Respektive chytili spíš takovou velmi sebevědomou štiku, ale cennost trofeje umocňuje fakt, že za štikou se skrývá ohromný sumec. Protikorupční jednotka NABU zadržela Oleksandra Avakova, syna ministra vnitra Arsena Avakova. Jednoho z nejmocnějších mužů země – a to nikoliv titulárně, ale skutečně.

Vyšetřovatelé jej viní ze zpronevěry, plýtvání a obohacování se pomocí zneužití pravomocí, za což mu hrozí až 12 let vězení. Z vazby byl už propuštěn, ale musel odevzdat cestovní pas a dostal sledovací náramek. Jeho otec na Oleksandrovu obranu obvinil NABU, že hrají do ruských karet, ba dokonce jsou součástí ruské hybridní války, neboť zadržení destabilizuje zemi a oslabuje ty, “kteří pevně stojí za reformou a zlepšením státních institucí, obzvláště policie”.

NABU viní Oleksandra Avakova z toho, že v letech 2014 a 2015 sloužil jako prostředník ve vládním nákupu vojenských batohů, které byly předražené. Stát je koupil od firmy vlastněné kamarádem Avakova mladšího. Škodu vyčíslili vyšetřovatelé na v přepočtu víc než deset milionů korun.

Politicky celý případ samozřejmě citlivý je. Ministr Avakov a prezident Porošenko sice jsou spojenci, ale už dlouho si nerozumějí - a neporozumění přerostlo až v nepřátelství. Kauza, v níž ministrův syn vydělává na podvodech s vojenským vybavením pro své vrstevníky, kteří na východě země umírají, zatímco Avakov ml. je emblematickým příslušníkem kyjevské zlaté mládeže, ministra v souboji s prezidentem oslabuje. Tím ale oslabuje i křehká většina, kterou v současném parlamentu oba muži drží.

 A teď ještě jednou sám ministra vnitra Arsen Avakov. Toho kritici obviňují, že ztrácí kontrolu nad bezpečnostní situací. Tento týden byla v Kyjevě zavražděna Amina Okujeva, čečenská bojovnice na ukrajinské straně a manželka Adama Okujeva, muže viněného z plánování atentátu na ruského prezidenta Putina.

 Okujeva byla zastřelena, Okujev postřelen při přestřelce v hlavním městě. Podezření padá především na ruské tajné služby. Ale to se nejspíš nikdy nedozvíme - a to není poraženectví, nýbrž empirie. Vražda novináře Pavla Šeremeta, s nímž explodovalo před více než rokem auto, je pořád neobjasněná. Stejně jako stejný atentát na plukovníka ukrajinské tajné služby. Nedávno nastražená bomba pak zabila dva lidi a zranila ukrajinského politika Ihora Mosijčuka. Útok na manžele Okujevovy je další z řady, která se netenčí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].