0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu24. 1. 20172 minuty

Marine Le Pen mění taktiku: Z EU chce spořádaně vycouvat a zachovat stabilitu měny

Marine Le Pen • Autor: AFP, Profimedia

The Wall Street Journal upozorňuje, že šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Pen mění taktiku.

Až dosud navrhovala přímočarý jednostranný odchod Francie z eurozóny. Tak o tom alespoň mluvila během kampaně v roce 2012. Takový krok ovšem podle průzkumů nemá podporu většiny francouzské veřejnosti. Ta sice žádá menší vliv Bruselu, nicméně na práskání dveřmi se úplně necítí. Deník cituje ekonomického poradce Mariny Le Pen Jean-Richarda Sulzera, podle kterého “se na to šlo příliš rychle. Tentokrát bude Marine opatrnější”.

Reklama

Opatrnost má mít podobu spořádaného a koordinovaného odchodu. Případná prezidentka Le Pen by nejdříve věnovala prvních šest měsíců svého působení snaze vyjednat s jinými evropskými zeměmi jakýsi koš alternativních evropských měn. Hodnota obnoveného franku by se pak vztahovala k tomuto koši, v jehož rámci by jednotlivé měny mohly podle předem stanovených pravidel upravovat svůj směnný kurz. Systém by se vlastně podobal Evropskému směnnému mechanismu ECU, který předcházel zavedení eura. Evropská jednotná měna naopak fixuje kurzy původních měn natrvalo.

Le Pen se vlastně snaží o jakýsi kompromis: snaží se zbavit eura, které se podle ní proměnilo v ekonomickou zbraň, a zároveň chce zachovat jistou stabilitu ukotvených směnných kurzů. Ze všeho nejvíce ale touží uklidnit Francouze, kteří se obávají, že radikální odchod z eurozóny by mohl znamenat ekonomický chaos.

Po šesti měsících vyjednávání o novém koši měn a dalších reformách by pak mělo následovat referendum. Tady taktika začíná silně připomínat postup premiéra Camerona, který Britům slíbil referendum poté, co v Evropě vyjedná nové postavení Británie. Nevrátil se úplně jako vítěz - což k výhře brexitářů jistě také hodně přispělo.

Marina Le Pen ovšem na rozdíl od bývalého britského premiéra po setrvání v EU netouží. Není nijak obtížné si představit, s jak velkým zápalem tedy o reformách vyjednávala - a jak ochotně by pak Evropu doma prezentovala jako nereformovatelnou.

Autor: The Wall Street Journal
Autor: The Wall Street Journal

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].