Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Kyberšikana: teprve se učíme, že web také pozoruje nás

Autor: Respekt
Autor: Respekt

Začalo to náhodným seznámením a flirtem na internetu v roce 2012 a vyvrcholilo brutální kyberšikanou, která Courtney Allen málem dohnala k sebevraždě a jejího manžela Stevena takřka připravila o práci. A přestože celá věc skončila letos na jaře soudním verdiktem v jejich prospěch, klid ještě nemají. Mrazivý a precizní text, který ukazuje podrobnou anatomii internetové šikany, napsala pod titulkem How One Woman's Digital Life Was Weaponized Against Her novinářka Brooke Jarvis pro Wired.

Byla lehce znuděná dvanáctiletým manželstvím a izolovaná na rodičovské dovolené na předměstí Seattlu, a tak si začala Courtney Allen s mužem z Arizony Toddem Zonisem něco, co nejprve považovala za nevinný flirt. Chatovali spolu každou volnou chvíli, rozuměli si, dokonce si vzájemně posílali intimní fotografie a videa, na nichž se objevovali nazí. Vše do té doby, než Steven náhodou nezahlédl v manželčině otevřeném počítači konverzaci a rychle pojal podezření.

Courtney slíbila, že aféru ukončí, ale nebyla toho schopná. Pokračovala v ní na zaheslovaném tabletu a pro konverzaci vytvořila Zonisovi falešné jméno. I to se ale po čase provalilo a Steven o poměru informoval jak své a manželčiny rodiče, tak rodiče Zonise a jeho manželku. Vše s přesvědčením, že to povede k ukončení poměru.

Místo toho se ale Courtney ocitla ve spárech manipulace: Zonis jí začal přeposílat výhružné emaily, která mu prý posílal Steven. Teprve když je mezi sebou manželský pár konfrontoval – původní, Stevenem psané verze s tím, co Zonis ukazoval Courtney – došlo jim, že Zonis nehraje otevřenou hru a Courtney začala couvat. Odpovídala úsečně a nakonec vůbec. Teprve v tu chvíli začalo skutečné peklo, kdy začala dennodenně dostávat výhružné emaily z neznámých adres s přesnými podrobnostmi z jejího života a rodinnými detaily. Vznikl dokonce falešný facebookový profil pro jejího čtyřletého syna a policie na anonymní udání zkoumala, zda u nich nedochází k domácímu násilí a týrání dítěte; nehledě na to, že na síti začaly kolovat její nahé fotografie a videa. To vše v jeden okamžik Courtney dohnalo až k tomu, že se zbraní v ruce přemítala o sebevraždě.

Brooke Jarvis podrobně popisuje nástrahy, které čekaly na právníky při přelíčení, protože pokud jde o kyberšikanu, u veřejnosti převládá přesvědčení, že se jí dá snadno předejít a že si za ni oběť většinou může sama. Zaznívají názory typu Měla se chovat rozumně, neměla nikam dávat osobní údaje, nebo dokonce posílat intimní fotografie. Experti přitom tvrdí, že veřejnost teprve začíná rozumět tomu, co s námi sítě a život online dělají. A postupě chápeme, že nejenom my sledujeme web, ale web zpětně pozoruje nás.

Aleecia McDonald, jež se na Stanford’s Center for Internet and Society věnuje výzkumu soukromí na sítí, navrhuje, abychom na technologie pohlíželi jako na stroje času obrácené do minulosti, které soustavně krmíme municí, jež může být v budoucnu použita proti nám. A to způsobem, kterému dnes ještě vůbec neumíme rozumět, nebo ho nelze předpovědět – stejně jako způsob, kterým technologie ještě zasáhnou do našich životů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].