úterý 23. 8. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Gideon Rachman z deníku Financial Times je zjevně rád, že jeremy Corbyn i Donald Trump mají do Bílého domu, potažmo Downing Street daleko. Zároveň ovšem upozorňuje, že ve Spojených státech i Velké Británii kvůli jejich nástupu vlastně přestala fungovat opozice a s ní i běžné zákonitosti demokratické politiky.

“Krize republikánské i labouristické strany jsou si překvapivě podobné. V obou případech se lídr vynořil z okraje politického spektra a odvedl stranu jiným, radikálním směrem. Nástup Donalda Trumpa a Jeremyho Corbyna hrozí zničit šanci na volební úspěch obou stran - a zasévá rozkol a ideologický zmatek, který bude trvat ještě dlouho do budoucna,” píše.

Reklama
Reklama

Důsledkem je, že v Británii se rozhoduje o způsobu odchodu z EU, ale labouristé k tomu nemají co říci. Vláda Theresy May si vysloužila nálepku kompetentního vedení - to je ovšem především důsledkem toho, že jí labouristé nechtějí nebo nejsou schopni do ničeho mluvit.

“Kompetentní opozice by už teď upozorňovala na vnitřní boje o kompetence mezi ministerstvy vyjednávajícími Brexit. Bušila by do premiérky kvůli tomu, že není schopna formulovat priority v klíčových otázkách, jako je například rozpor mezi omezením přistěhovalectví a přístupem na volný trh. Vláda Theresy May přitom nemá představu, jak se s problémy vyrovnat. Prosté opakování věty  ‘Brexit znamená Brexit’ není strategie,” stěžuje si Rachman.

Ve Spojených státech je situace prý ještě horší. Tam si Trump opozici představuje tak, že šíří jakékoliv konspirační teorie, na něž narazí na Facebooku. Obama si nerušeně vládne, mnohé problémy přitom podle Rachmana v klidu “hnisají” - od pokračující katastrofy v Sýrii po americkou ekonomiku závislou na extrémně uvolněné monetární politice.

Rachman tak dochází k názoru, že bez ohledu na to, že se tahle politická garnitura snad nikdy nedostane ke skutečné moci, už jen její existence odkazuje k tomu, že britská a americká demokracie jsou skutečně nemocné.

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

 

Předák britské opozice Jeremy Corbyn se zařadil po bok amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, když odmítl potvrdit, že by v případě ohrožení jako hlava státu dodržel závazky NATO a pomohl napadené členské zemi. Corbyn čelí vnitrostranické revoltě a musí obhajovat pozici předsedy strany, ale všeobecně se má za to, že předsedou labouristů zůstane. Otázka na závazky NATO padla během jedné z předvolebních debat.

Reklama
Reklama

Ve skutečnosti tedy padla opakovaně. Corbyna se v Birminghamu ptali, zda by dodržel princip NATO o kolektivní obraně, kdy je útok na jednoho člena NATO považován za útok na všechny členské země. Vůdce labouristů opakovaně odpovídal, že by “se snažil vyhnout tomu, aby (Británie) byla vojensky angažována tak, že by budoval demokratické vztahy”. Dále hovořil o nutnosti pěstovat diplomacii s Ruskem. Když naléhání neustávalo, Corbyn vysvětloval, že nechce jít do války. “Ve skutečnosti chci vybudovat svět, v němž nemusíme válčit, v němž to není potřeba. To je dosažitelné.”

Corbynova odpověď není pro jeho stoupence žádné velké překvapení. Corbyn je předsedou koalice Stop the War ustavené deset dní po teroristických útocích na New York a Washington, s cílem zabránit nespravedlivým válkám. Je odpůrcem jaderných zbraní a stoupencem jednostranného jaderného odzbrojení Británie. Jeho postoj k NATO je dobře patrný na tomto záznamu demonstrace z roku 2014, kde tehdy ještě řadový labouristický poslanec Corbyn řeční proti Severoatlantické alianci. Z projevu se dozvíme, že NATO může za vznik Varšavské smlouvy a že je to ve své podstatě organizace určená k zajištění výdělku mocných výrobců zbraní.

Candidiate for Labour leader Jeremy Corbyn announces environmental policies
Trochu Syriza, trochu strejda. (Jeremy Corbyn během vítězného tažení v Británii) • Autor: Profimedia.cz

Corbynovo odmítnutí solidarity s členskými zeměmi aliance byla silná káva pro kde koho včetně deníku The Guardian. Její pravidelný komentátor Simon Jankins v textu s názvem Corbynovo odmítnutí NATO už zachází příliš daleko píše, že sice lídrovi labouristů tleskal za jeho odmítání jaderných zbraní, ale “to, co Corbyn prohlásil nyní, už implikuje, že se  chce stáhnout z NATO”. Na solidaritě členských zemí přitom stojí celý smysl existence Severoatlantické organizace: “Nejasné řeči o lepším světě jsou jedna věc. Ten chceme všichni, ale NATO je vojenská organizace. A její členové musí dodržovat slovo.“

The Telegraph už si vůbec nebere servítky: “Po celou kariéru Jeremyho Corbyna jsme věděli, že nesnáší Západ a miluje Rusko. Před Ruskou federací dával přednost Sovětskému svazu, a ne proto, že by snad neměl rád Putinův autoritářský antidemokratický režim, ale proto, že SSSR byl skutečně existujícím socialismem. Nevěděli jsme však, že Corbyn nesnáší i Británii."

Deník poukazuje, že Corbyn v podstatě roztrhal na kusy historický závazek labouristické strany k NATO a srovnal krok s pojetím zahraniční politiky, jak ji předvádí Donald Trump. “Hrůza, kterou většina Britů musí cítit při představě Trumpova prezidentství, je nyní stejná jako ta, kterou musí cítit při výhledu na - jakkoliv mizivou - možnost Corbynova premiérování.”

Doufejme, že Corbyn i Trump mají v tuto chvíli k moci daleko: Trump ztrácí na Hillary Clinton průměrně 6%, labouristé na konzervativce hřejivých 12%.

Reklama
Reklama