0:00
0:00
Denní menu28. 8. 20173 minuty

Krev z padáku. Afrika je nejlepším místem pro testování dronů

Rwanda: Dron nese dodávku krve
Autor: Zipline

Afrika jako oblast s nejpříznivějšími podmínkami pro testování nejnovějších technologií? Byť to někomu může znít neuvěřitelně, minimálně v případě testování nejrůznějších typů bezpilotních letounů to vystihuje úspěchy, s nimiž se drony v Africe používají.

Americký server Quartz přináší zprávu o kalifornské společnosti, která v Africe dokázala to, co se nikde jinde na světě zatím nepodařilo - a nastiňuje obrovský, byť zatím převážně nevyužitý potenciál celého kontinentu.

↓ INZERCE

Zipline, sanfranciský start-up, ve Rwandě používá drony k doručování krevních zásob. Systém zde funguje na podobné bázi jako Uber: potřebuje-li lékař či nemocnice dodávku krve, pošle si smsku, WhatsApp zprávu nebo si dodávku objedná online. Následně obdrží potvrzující zprávu a dron odstartuje s požadovanou zásilkou. Průměrná doba letu je podle společnosti 20 minut, dron letí rychlostí kolem 60 km za hodinu. Když dosáhne požadované destinace, sestoupí do výšky deseti metrů, odkud shodí zásilku a vrátí se zpět.

Používání dronů je obzvláště výhodné v oblastech, které jsou těžko dostupné automobilem, či v nich infrastruktura úplně chybí -  což je mnohdy právě případ Rwandy. Nejhorší je situace během období dešťů, kdy se velká část silnic stává prakticky nepoužitelnými a dodávky lékařských potřeb můžou trvat přinejmenším hodiny.

Navzdory nesporným výhodám, které drony nabízejí oproti všem ostatním alternativám, musel ovšem Zipline na začátku překonat řadu překážek. Jednou z nich byla nedůvěra místních obyvatel a obavy, že někdo zneužije informace získané z kamer, jež drony nesou. V zemi, jejíž vláda je známá zvýšenou kontrolou svých občanů, a čas od času zde zmizí některý z kritiků režimu, jsou takové obavy na místě -  a Zipline podnikl řadu kroků, aby je vyvrátil. Zástupci společnosti jezdili po celé zemi a představovali projekt místním obyvatelům. „Chtěli jsme se ujistit, že každý občan ví, co se děje, když kolem něj letí náš dron,“ říká ředitelka projektu Maggie Jim.

Rwanda není jedinou africkou zemí, v níž se testují a v praxi používají nejnovější technologie. Na rozdíl od většiny západních zemí, které používání dronů svazují stále přísnějšími regulacemi, jsou státy v Africe mnohdy podstatně otevřenější: Keňa nedávno slíbila, že umožní používání dronů pro komerční účely, v Malawi drony do vesnických oblastí doručují prostředky k testování HIV, jinde jsou používány k zavlažování či pomáhají v boji proti pirátství.

Zipline dnes dodává krev do poloviny zdravotnických zařízení v celé Rwandě a minulý týden společnost oznámila, že rozšiřuje aktivity i do sousední Tanzánie. Země je nejenom 35krát větší než Rwanda, společnost plánuje i výrazné rozšíření sortimentu lékařských potřeb, které budou drony doručovat. Výkonný ředitel společnosti Keller Rinaudo už mluví o dalších afrických či blízkovýchodních státech, které projevily zájem o jejich služby: „Naše drony pomáhají řešit problémy, které netrápí pouze Rwandu – jsou to globální problémy.“

https://www.youtube.com/watch?v=6wBeXIgD4sY


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].