Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Když chudí dostanou peníze, neutratí je za alkohol. Investují je do vzdělání svých dětí

Autor: Respekt
Autor: Respekt

Vláda by neměla rozdávat peníze, a už vůbec ne chudým, protože ti je pak utratí za alkohol, cigarety, pokud jsou poblíž automaty, zbytek skončí v nich. Nebo je prostě utratí za zbytečnosti. A nikdo pak nechce pracovat. To jsou časté výtky vůči sociální politice především ze strany bojovníků proti “nepřizpůsobivým” či „líným“. Posledně se v podobném smyslu vyjádřil třeba i český prezident Zeman.

(Mezinárodní) data ale říkají něco jiného, píše server Quartz. A plyne z nich, že rozdávání peněz přímo je velmi často nejefektivnější metoda, jak pomoci lidem v nouzi. Světová banka a Stanfordova univerzita prozkoumaly devatenáct dostupných studií na toto téma. Výsledek je jednoznačný: rodiny v nouzi, které dostanou peníze k utracení (ať už s nezávazným doporučením, co s nimi, nebo zcela bez něj), investují tyto prostředky do zdravotní péče a vzdělávání svých dětí. A co se týče námitky, že vzroste spotřeba alkoholu a tabáku - je to dokonce právě naopak.

Což už je možná trochu zarážející, ale výzkumníci mají dvě vysvětlení. První je, že ekonomická kalkulace rodin se s přibyvšími penězi změní. Dokud se nacházíte pod jistou hranicí chudoby, platit svým dětem lepší vzdělání se může zdát marné. A jistě, takto “ušetřené” peníze je možné utratit za sladkosti a pivo.

Pokud se ale přes tuto linii - která není nikde pevně definovaná - přehoupnete třeba s pomocí vládních dotací, najednou si uvědomíte, že zaplatit školu dává smysl. A jste budoucnosti svých dětí ochotni věnovat i víc, než kolik dostáváte. Tím pádem musíte někde začít šetřit - a šetříte na alkoholu či cigaretách. A druhé: je klíčové, aby o útratách rozhodovaly ženy. Pak se totiž výrazně zvyšuje šance, že rodiny investují do inteligentních věcí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].