Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Je smartphone luxus? A iPhone?

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

Americké servery zabývající se moderními technologiemi kromě běžné agendy - létající roboti, zvrhávající se sociální sítě, všudypřítomné špehování americkými/ruskými/čínskými tajnými službami, nové řady populárních seriálů na HBO - momentálně žijí otázkou: Je iPhone luxusní zboží? Myšleno tedy ve Spojených státech, ale otázka je to všeobecně platná.

Odpichem v debatě byla věta Jasona Chaffetze, amerického republikánského kongresmana z Utahu. Ten v debatě nad reformou systému amerického zdravotního pojištění (republikáni chtějí zvrátit Obamacare, který se aspoň vzdáleně blíží systémům, které známe z Evropy a zpřístupnil pojištění milionům Američanů) pronesl větu, že “lidé si musí vybrat, jestli si koupí ten nový iPhone, který tak hrozně chtějí, anebo peníze raději investují do vlastní zdravotní péče”. Měl tím na mysli, že pojištění se možná někomu skutečně prodraží, ale lidé si zkrátka musí vybrat, co je pro ně podstatné, a někde se uskromnit.

Následně to schytal. Server Wiredserver Verge argumentují, že smartphone dnes není luxusní vymoženost, ale ekonomická nutnost. Je to nejčastější způsob, jak se připojit k internetu; a v částech světa, kde ještě není, brzy bude. A život bez internetu dnes znamená výrazné omezení životních možností. Je to podobná debata, jakou je možné vést v souvislosti s evropskou uprchlickou krizí a pohoršením nad “mladými muži s chytrými telefony”. Smartphony uprchlíků jsou tu vydávány za důkaz, že tihle lidé nejsou v žádné nouzi - a vůbec, že celá migrační vlna je dirigovaná. Což prostě není pravda. Chytrý telefon není drahá věc a těch několik tisíc českých korun, kolik oblíbené modely v přepočtu stojí, jsou dobrá investice. Na cestu přes dva kontinenty asi neexistuje praktičtější věc než přístroj do kapsy, kterým můžete komunikovat s rodinou a mít přístup k informacím všeho druhu.

V tomhle ohledu mají redaktoři Wired a Verge jistě pravdu, ale páteční menu si nemůže pomoct, přece jen jsou ke kongresmanovi trochu nespravedliví. Neznáme sice do detailu Chaffetzovy názory, ale nebylo by divu, kdyby republikán ze státu Utah bezvýhradně sdílel pohled své strany: kdo je chudý, je chudý, protože činil špatné volby, a špatné volby činil, protože je neschopný. Sám kongresman je samozřejmě zajištěný muž. Jeho jmění činí přes půl milionu amerických dolarů, což jej řadí mírně nad kongresový průměr. Ve své argumentaci ovšem zmínění novináři ladně přeskočili od jím citovaných iPhonů ke smartphonům obecně. A Chaffetz mluvil právě o nových iPhonech.

Smartphony jsou vcelku levná a nezbytná položka dnešního života. Nový iPhone ne. Zdravotní pojištění je ve Spojených státech pekelně drahá věc. Průměrná americká rodina, které na zdravotní pojištění přispívá zaměstnavatel rodičů, zaplatí ročně přes 5000 dolarů. Nový iPhone stojí dolarů 600 – a skutečně nový, skoro bez ironie revoluční iPhone 8, který letos přijde, má stát podle odhadů až okolo tisíce dolarů. Verge i Wired píší, že to je zanedbatelný výdaj. Opravdu, víc než desetina, potažmo pětina roční částky na zdravotní pojištění? Zanedbatelný výdaj je nákup obstojného nedesignového smartphonu; ten stojí třeba dvě stě dolarů.

Ale abychom nebyli nespravedliví ani my. Ok, kongresmane - a libovolní jiní politici, kteří mají potřebu argumentovat tím, že chudí jsou tupí a neumějí počítat, a kterých je dost i v Česku. Kolik přesně znáte případů lidí, kteří zápasí s částkou na zdravotní pojištění, a přitom si koupili nový drahý telefon? Na to se možná kolegové z Verge chtěli také zeptat. Bohužel, “kongresman Chaffetz a jeho kancelář na otázky neodpověděli”.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].