Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Je dobrý nápad vstávat v půl třetí?

Velkou pozornost vzbudil před nedávnem americký herec a producent Mark Wahlberg, když na sítích zveřejnil svůj denní program. Pozornost je zcela pochopitelná. Rozvrh sedmačtyřicetileté hollywoodské hvězdy je totiž poněkud extrémní. A to jak dobou, kdy vstává a uléhá (budíček má v půl třetí ráno a „večerku“ v 19.30), tak objemem cvičení, rekonvalescencí v mrazivém „poláriu“ či prostým faktem, že má dny kategoricky rozpočítané na minuty.

Wahlberg se připravuje na filmovou roli, která vyžaduje prvotřídní fyzickou kondici, server BBC nicméně upozorňuje, že není s extrémně časným budíčkem sám. Šéf Applu Tim Cook vstává v 3.45, řediteli studia Disney Bobu Igerovi zvoní budík ve 4.15 a ve 4.25 už je v tělocvičně. K pracovnímu stolu, od něhož řídí obří firmu se 180 tisíci zaměstnanců, pak Iger zasedá v 6.30. Ředitelka americké automobilky General Motors Mary Barra bývá v kanceláři ještě o půl hodiny dříve. Mohlo by se tedy zdát, že klíčem k úspěchu je vyhrabat se brzy ráno z postele. Skřivany najdeme i mezi slavnými a úspěšnými lidmi v minulosti – kupříkladu architekt Frank Lloyd Wright vstával ve čtyři, britská premiérka Margaret Thatcher v pět.

BBC ovšem upozorňuje, že důležitější než číslovka na budíku je jiné číslo, a to kolik před tím člověk naspí hodin. Wahlberg sice vstává uprostřed noci, ale zároveň uléhá v době, kdy chodívají spát batolata, tedy před osmou večerní. Každou noc tedy naspí sedm hodin, což je podle spánkových expertů zdravá délka spánku. Na straně druhé ovšem chodit spát takto časně může přinést ztrátu nebo oslabení jiných hodnot důležitých pro dobrou duševní kondici – důležitých společenských vazeb, které se budují kupříkladu na večeři s přáteli.

A zároveň text dodává zajímavý detail, který lze vztáhnout také na českého premiéra Andreje Babiše. Také šéf vlády se totiž rád chlubí tím, jak brzy ráno vstává a podřizuje tomu i jednání vlády, které se – k radosti novinářů – občas koná kolem sedmé hodiny ranní. S extrémním budíčkem nakonec není prvním českým politikem. Autorka tohoto textu si matně vzpomíná, jak na jaře 2002 dělala rozhovor s Vladimírem Špidlou ještě jako ministrem práce a sociálních věcí v Zemanově vládě – v šest hodin ráno.

Špidla nicméně o svém rozvrhu moc nemluvil. A BBC píše, že kdo se chlubí, nejspíš se snaží okolí ohromit hlavně svojí produktivitou. Jak totiž ukázala jedna studie z roku 2014, lidé mají tendence považovat sovy za méně výkonné než skřivany.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].