pondělí 24. 10. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Dost možná šlo o největší hackerský útok svého druhu, jaký se kdy na internetu uskutečnil. Miliony Američanů se v pátek a v sobotu marně snažily rozběhat svoje účty na Twitteru, Spotify, Airbnb nebo Netflixu poté, co došlo k zahlcení jednoho z důležitých internetových uzlů na východním pobřeží USA.

To by samo o sobě nevzbudilo takovou pozornost - nebýt strašidelného způsobu provedení, který otvírá hned několik kardinálních otázek ohledně bezpečnosti celého internetového provozu.

Reklama
Reklama

Pirátům se povedlo zapojit do útoku desítky milionů přístrojů, jako jsou chytré televize, set-top boxy nebo pouliční kamery, a poslat z nich neúnosné množství nesmyslných pokynů na kriticky důležité servery, které pod náporem buď zcela, nebo částečně zkolabovaly. Zotročení internetu věcí, jak se o pátečním incidentu začalo mluvit, zafungovalo tak dobře díky chatrným heslům, která v přístrojích zůstala v rámci továrního nastavení - a která se hackerům povedlo snadno a ve velkém měřítku prolomit, a přístroje tak dostat na povel.

Útok má podle všeho na svědomí virus jménem Mirai, který se krátce předtím objevil na webu volně k dispozici a který umí jednoduchou, ale účinnou věc: zkouší triviální hesla typu „123456“, „admin“ nebo – ano, i to se stává – „password“. A jakmile uspěje, zapojí takto bídně chráněný spotřebič do armády robotů připravených k akci. V řadě případů stačí takto obelstít levné čínské součástky, které mají spojení věcí s internetem hlídat, ale na hesla se v nich buď úplně zapomnělo, nebo je těžké původní heslo změnit.

Jak podotýkají New York Times (mimochodem ani těm se útok v pátek nevyhnul), do internetu věcí je nyní zapojeno kolem 15 miliard přístrojů a do roku 2020 by jich mohlo být 50 až 200 miliard. Ti, kteří varovali před jejich případným zneužitím, byli dosud považováni za šiřitele poplašných zpráv a oběti konspiračních teorií.

Nyní, dva a půl týdne před volbami, kdy v kampani padají obvinění z ruských kyber-útoků, dostala Amerika těžkou lekci.

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Apple radikálně zredukoval svoje ambice v automobilovém světě: nyní se nejspíš omezí na vývoj vlastního softwaru pro řízení aut. Vývoj vlastního vozidla, což byl plán, kterým Apple vylekal zavedené automobilky před dvěma lety, jde prozatím k ledu.

S objevem přišli reportéři agentury Bloomberg a na důkaz svého zjištění přinesli hned řadu nepřímých, ale přesvědčivě detailních důkazů. Automobilový tým, do kterého Apple v uplynulých dvou letech najal přes tisíc inženýrů, se rozpadá a stovky zaměstnanců dostaly buď výpověď, nebo přešly jinou pozici. Tým opustilo i několik klíčových manažerů. Projekt s futuristickým názvem Titan má nyní po osekání úkolů nový termín na konci příštího roku, do kdy se má ukázat, zda vývoj softwaru pro robotické pilotování aut někam spěje.

Reklama
Reklama

Pokud ano, Apple by pak měl být schopen nabídnout svoje řešení výrobcům aut anebo se k vývoji vlastního vozu vrátit. Prozatím se ale tahle cesta ukazuje jako zbytečně riskantní. Jednak proto, že auto by muselo být skutečně dokonalé, aby nepohřbilo pověst značky v ostatních segmentech. A jednak proto, že zisková marže okolo deseti procent, na kterou je automobilový průmysl zvyklý, není pro Apple zas tak vysoká, aby se riskantní experiment vyplatil.

Reklama
Reklama