Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Jak vznikl klip, který zachránil ztracené děti

Autor: http://www.youtube.com/watch?v=77pQMJxi9wc
Autor: http://www.youtube.com/watch?v=77pQMJxi9wc

Liz Wiles bylo třináct, když utekla z domova. Protloukala se se svým starším přítelem, živili se příležitostnými pracemi a vycházelo jim to tak téměř dva a půl roku, aniž kdy dala vědět svým rodičům. V květnu roku 1993 se ale náhle ocitla na návštěvě u přátel, v bytě, kde byla puštěná televize - a ona náhle na MTV spatřila v hudebním klipu populární kapely svoji starou fotografii. Otřáslo jí to. Pár dnů váhala, ale nakonec zvedla sluchátko a ozvala se matce. Hovor skončil v slzách a Liz se vrátila domů.

Květen 1993 byl měsíc, kdy obrazovku MTV začal válcovat obří hit kapely Soul Asylum, který provázelo na svou dobu zcela revoluční video. Skladba Runaway Train sice ústy zpěváka Davea Pirnera pojednává o samotě a depresi, ale režisér Tony Kaye v její náladě slyšel příběh dětí, které utíkají z domova. Jejich důvodem může být strach z trestu, zneužívání, ale i takové příčiny, které jejich rodičům zůstaly záhadou.

Na ploše čtyř a půl minuty tu sice vidíme tradiční záběry na kapelu, ale jsou střídány fotografiemi skutečných pohřešovaných dětí společně s jejich jmény. Na závěr klipu se objevuje telefonní číslo linky pro pohřešované doprovázené prosbou Dave Pirnera, aby se každý, kdo má o zmizelých informace, ozval.

Retrospektivní materiál Elona Greena s titulem The Lost Children of ‘Runaway Train’ unikátním způsobem spojuje vhled do dobové situace dětí na útěku a zároveň pečlivě popisuje okolnosti vzniku unikátního videa, které skutečně mělo tu moc některé pohřešované dát opět dohromady s příbuznými. Díky MTV měl Kaye možnost oslovit segment mladých diváků, kteří normálně vysílání o pohřešovaných zcela ignorují.

Kromě toho Green popisuje i chytrou podmínku, kterou si pro spolupráci s režisérem dala nezisková společnost National Center for Missing & Exploited Children. K jejímu důslednému splnění ale nakonec nedošlo. Tony Kaye se měl zavázat, že jakmile se nějaké dítě objeví – v prvním sestřihu klipu jich bylo třináct - jeho či její fotografie bude nahrazena jiným pohřešovaným. V praxi by to znamenalo, že by Kaye musel přestříhávat Runaway Train do dnešních dnů…

Runaway Train from MEL Magazine on Vimeo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].