středa 14. 6. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

O zajímavém experimentu píše německý deník  Süddeutsche Zeitung. Školka ve městě Pinneberg v severoněmeckém Šlesvicku-Holštýnsku na první pohled vypadá jako běžné zařízení péče o děti. Jenže tady mají caparti mnohem větší slovo v tom, za jakých podmínek ve školce pobývají a co tu dělají.

Jednou týdně se učitelé s dětmi sejdou a nechají je, aby samy rozhodly kupříkladu o podobě trávení volného času, ale i o tom, jaké jídlo budou následující dny jíst či jaké hračky by měla školka zakoupit na hřiště. Hlasuje se barevnými kamínky, které děti umisťují do krabic reprezentujících různé možnosti - třeba příchuť dortu, který jim uchystají v kuchyni.

Reklama
Reklama

Děti si také mohou vybrat svého zástupce, a to v anonymním hlasování. Pokud vám to připomíná parlament, nejste daleko od pravdy – a ne nutně proto, že dospělí členové parlamentů svým chováním tříleté děti často připomínají. Učitelé experimentální školky, která vznikla teprve letos v lednu, říkají, že tímto způsobem chtějí dětem od útlého věku ukázat a vysvětlit demokratický proces.

Pomoci by v tom měla i „dětská ústava“, která obsahuje sedm základních práv předškoláků, ale zároveň jasně vymezuje limity jejich vlivu. Rozhodování o tom, zda ten který prcek potřebuje plíny, tedy zůstává dále v rukou dospělých.

Demokratická školka samozřejmě vzbuzuje údiv a otázky, zda tato cesta nepovede k chaosu a špatně živeným dětem, které se budou od rána do večera ládovat čokoládou. Ředitelka školky Ute Rodenwald ovšem připomíná, že stejně jako v demokratickém rozhodování, i tady existují limity. K obědu dostanou předškoláci rybí prsty, ať už si jako přílohu vyberou bramborovou kaši nebo hrášek.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Republikánský kongresman z americké Montany, který nedávno během volební kampaně srazil k zemi příliš zvědavého reportéra, byl odsouzen k pokutě a 60 hodinám veřejně prospěšných prací. Bude takový trest chápán coby dobrá, nebo špatná zpráva v zemi jako Česko, jejíž populární prezident doporučuje ruskému vůdci „likvidovat novináře“ a mluví o nich jako o něčem „horším než odpad“?

Když Greg Gianforte dostal letos během kampaně do kongresových voleb od reportéra Guardianu Boba Jacobse otázku na postoj k zákonu o zdravotní péči, odmítl odpovědět. Norma prosazovaná čerstvým prezidentem Trumpem byla v té chvíli kontroverzní téma a Gianforte odbyl Jacobse, že mu odpoví „později“. Protože však reportér trval na svém, ztratil Gianforte trpělivost a srazil ho k zemi. „Dělá se mi z vás špatně, ubožáci,“ vykřikl přitom všeobecně na adresu příslušníků novinářského stavu - což zachytily mikrofony.

Reklama
Reklama

Den na to volby drtivě vyhrál a krátce poté se za své chování omluvil. „Moje fyzická agrese na váš legitimní dotaz byla neprofesionální, nepřijatelná a nezákonná,“ napsal Jacobsovi. „Jako osoba držící jeden a ucházející se o druhý veřejný úřad bych se měl vyznačovat vysokou úrovní svých vztahů s veřejností a s tiskem. Bohužel mé zacházení s vámi zůstalo takovým vztahům na hony vzdáleno.“ K omluvě navíc kongresman připojil dar 50 000 dolarů na konto nevládní organizace zabývající se ochranou novinářů. Bez ohledu na to už ale věc vyšetřovala policie, která kongresmana obvinila z nevyprovokovaného násilí.

A teď přišel výrok soudu: pokuta 385 dolarů, 40 hodin veřejných prací a 20 hodin povinných návštěv v poradně pro zvládání hněvu. „Jsem rád, že je to za mnou,“ komentoval výrok Gianforte. „Omluvil jsem se panu Jacobsovi a on moji omluvu přijal, za což jsem mu vděčný - a teď se těším do práce pro tento stát a jeho občany.“

Reportér Jacobs opravdu kongresmanovu omluvu během soudního projednávání akceptoval - s jistou výhradou či povzdechnutím. „I když nemám sebemenší pochybnost, že v osobním chování pana Gianforta představuje tenhle incident ojedinělou výjimku,“ řekl Jacobs, „mám obavu, že v kontextu celé naší současné politické debaty se tento agresivní přístup víc a víc prosazuje. Náš celonárodní diskurs je stále zahořklejší a debata čím dál hnusnější. S tím bychom měli přestat.“

A každý, kdo aspoň trochu zná arogantní, útočný a v některých prezidentských případech i vulgární způsob, jakým se politikové obracejí na nositele nepříjemných dotazů ve veřejném zájmu, by tu řeč amerického korespondenta Guardianu bez váhání podepsal.