0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu2. 11. 20162 minuty

Filharmonie nad Labem je konečně hotová

Elbphilharmonie, Hamburk • Autor: Profimedia, Insight Media

Fertig. Hotovo. Tato písmena se rozsvítila na budově Labské filharmonie v Hamburku. To snad už nikdo ani nečekal – stavba se protáhla oproti předpokladům o šest let a cena se s původně odhadovaných 77 milionů eur vyšplhala na desetinásobek. Výsledek je ovšem monumentální. Na starém skladišti je přistavená nová část se skleněnou fasádou, která se zrcadlí v hladině Labe. Stavba je vysoká sto deset metrů, uvnitř je kromě velkého koncertního sálu také malý sál, hotel a byty.

Navrhlo ji švýcarské studio Herzog & de Meuron a má to být „maják pro toto měnící se město“ - jak řekl architekt Jacques Herzog listu New York Times.  Filharmonie totiž stojí uprostřed hamburského přístavu, který se skutečně radikálně mění – z enklávy starých skladišť a doků v nové výstavní HafenCity. A filharmonie má být těžištěm a centrem tohoto krásného nového světa. Kromě toho má proměnit Hamburk v ještě větší bod na hudební mapě Německa -  zatím ho ve významu předčí Bayreuth či Berlín.

Reklama

Nadšení z toho, že budova je hotová, je podle německých médií značné, list Tagesspiegel přinesl článek s titulkem Div Hamburku. Realitu za zrcadlovou fasádou viděl ale zatím jen málokdo. Plaza, hala umístěná mezi vrchní novou a spodní starou částí, se pro veřejnost otevírá tento pátek.  Hudebník Brian Eno promění místní Kaistudio na měsíc ve zvukovou instalaci. První koncert pak proběhne 11. ledna.

Autor: AFP, Profimedia
Autor: AFP, Profimedia

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].