Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Emma Watson: Feministka může mít ňadra

Emma Watson na tiskové konferenci k filmu Kráska a zvíře • Autor: Profimedia, INSTAR Images
Emma Watson na tiskové konferenci k filmu Kráska a zvíře • Autor: Profimedia, INSTAR Images

Může být žena feministkou a zároveň pózovat v odvážném oblečení? O tom se začalo na sociálních sítích i v médiích vášnivě diskutovat v souvislosti s článkem, jejž minulý týden zveřejnil magazín Vanity Fair. Hlavní postavou nového čísla se totiž stala britská herečka Emma Watson a součástí materiálu byla i fotografie, na které je zachycena pouze v háčkované bundě, bez dalšího svršku, a je jí vidět část ňader. Téměř okamžitě se tak vzedmula vlna kritiky směřující na adresu herečky, diskusi se nevyhnul ani její oficiální profil na Facebooku.

Podle některých diskutujících je to totiž v rozporu s myšlenkami feminismu a také s dlouhodobými stížnostmi herečky na to, že jsou ženy často brány jen jako objekty. K celé kauze se nejvýrazněji vyjádřila na Twitteru novinářka a moderátorka rozhlasové stanice talkRADIO Julie Hartley-Brewer. Následně o debatě informovala CNN, kde moderátorka své vyjádření obhajovala: „Stěžovat si, že jsou ženy považovány za sexuální objekty, a poté takto zobrazovat svou práci, je podle mého názoru pokrytectví.“

Emma Watson: „Feminism, feminism… gender wage gap… why oh why am I not taken seriously… feminism… oh, and here are my tits!“ pic.twitter.com/gb7OvxzRH9— Julia Hartley-Brewer (@JuliaHB1) 1. března 2017

Emma Watson přiznala, že byla diskusí zaražena a také velmi překvapena z nedorozumění, která okolo feminismu stále panují. Podle ní feminismus znamená rovnost, osvobození a možnost výběru, nikoli nálepku. „Proč se lidé diví, že jsem  feministka a mám prsa? Nevím, co s tím mají moje prsa co dělat," řekla na webu Reuters, kde ji vyzpovídal filmový kolega Dan Stevens.

Herečka je známá svým prosazováním ženských práv. Byla jmenována ambasadorkou při OSN, založila feministický knižní klub nazvaný Our Shared Shelf Group nebo organizuje kampaň HeforShe s cílem dokázat, že boj za rovnější postavení žen se nerovná utlačování mužů.

Spor o „pravý smysl feminismu“ není novinkou. V této oblasti přitom existuje celá plejáda směrů, jež se v některých bodech i dost zásadně liší. Stejně tak se různí důrazy jednotlivých vln feministického hnutí a jednou z otázek je právě přístup k sexualitě. Má se boj za emancipaci zaměřit jen na ideál rovnosti v zaměstnání? Je cestou k odstranění genderové nespravedlnosti opustit dělení na muže a ženy, nebo naopak vyzdvihování jedinečnosti žen? Emma Watson na konto debaty poznamenala, že by feminismus každopádně neměl sloužit jako klacek určený k bití jiných názorů. Podle ní je zřejmé, že ženy nezískají lepší postavení vzájemnými urážkami a ponižováním.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].