pátek 12. 5. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

O pokusu firmy Nike - respektive o pokusu mnoha lidí, který financuje výrobce sportovních potřeb Nike - pokořit při maratonském běhu hranici dvou hodin už páteční menu jednou referovalo. Pokus se odehrál, a jak už je některým čtenářům možná známo, Eliud Kipchoge protnul pásku v čase 2:00:25. Nepovedlo se.

Běželo se na okruhu v italské Monze. Ti nejlepší běžci světa rozráželi vzduch a udávali tempo těm úplně nejlepším. A to způsobem, který atletická asociace neuznává, takže nový čas, ač historicky nejrychlejší, není oficiální rekord - což ovšem nikomu moc nevadí. Velkou úlohu samozřejmě hrály nové boty Vaporlfly Elite od firmy Nike a Kipchoge se pokoušel běžet podle dávného fyziologického vzorce, který vypočítává maximální možnou maratónskou rychlost a má zaručit čas pod 1:58:00. Byla to zkrátka inženýrsko-vědecká podívaná.

Zklamání na Kipchogeho tváři bylo zjevné i přes hromadu gratulací v cíli. Ale nic není ztraceno, rozhodně ne Kipchogeho touha dvě hodiny nakonec pokořit. “Svět je ode mě jen 25 sekund,” nechal se slyšet záhy po tom, co se vydýchal.

https://www.youtube.com/watch?v=_aZW2AisjVU

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Je velké štěstí, že hra Pokémon Go odešla tak rychle, jak přišla, a dnes už ji skoro nikdo nehraje. Pozorovatel by čekal, že největší riziko hry spočívalo v situacích, kdy nějaký obzvláště sběratelský cenný Pokémon čekal na přechodu pro chodce, na dně propasti či na místě, kde hrozí přepadení - případně v důsledcích toho, kdy pro hráčskou vášeň přijdete o přátele, práci nebo partnera. Jak nás zpravuje Svobodná Evropa, ne tak v Rusku. Respektive v Rusku platí všechny už uvedené možnosti, a navíc i trest vězení.

Což se přihodilo Ruslanu Sokolovskému, bývalému prominentnímu pokémonskému bloggerovi, který lovil virtuální postavičky v pravoslavném kostele, a pak si z toho na svém youtubovém kanále dělal legraci. Což žalobci v Jekatěrinburgu vyhodnotili jako extremismus a urážení citů věřících. Sokolovskij se hájil, že “může být idiot, ale rozhodně ne extrémista”. Soud mu dal za pravdu jen v první části obhajoby a za extrémistu, respektive za podněcovatele nenávisti, i rouhače jej uznal i tak. Výsledkem je tři a půl roku podmíněně.

Nezávislá ruská média sestavila soupis nejpozoruhodnějších výroků soudkyně Jekatěriny Šoponjakové. Sokolovskij podle ní doslova trestuhodně mimo jiné popíral existenci Ježíše Krista a proroka Mohameda, demonstrativně dával najevo neúctu k církvi, kněžstvu a Ježíši, kterého nazval obzvlášť vzácným pokémonem, a dělal si legraci z neposkvrněného početí. Navíc se domnívá, že věřící jsou tupci a diví se tomu, urazil věřící lidi nejen slovně, ale i pomocí mimických gest - a nakonec vytváří dojem, že v Rusku vládne bezpráví a tmářství a jen upadlá společnost může v takové situaci žít.

Putinovský režim se při upevňování moci a formování názorů veřejnosti  často opírá o pravoslavnou církev a trestný čin urážení náboženských citů je v Rusku pravidelně zneužíván pro potírání politického disentu; asi nejznámější případ je kauza skupiny Pussy Riot.

Sokolovskému nepomohlo ani to, když loni při zadržení tvrdil, že s kapelou a jejími postoji nemá nic společného. Tehdy dvaadvacetiletý mladík reagoval na varování ve státní televizi, že za tuto zábavu může hrozit až půlmilionová pokuta (asi 186 000 korun) nebo tři roky vězení. „To je naprostá blbost,“ prohlásil a vyrazil do jednoho z největších chrámů v Jekatěrinburgu.

„Chtěl jsem popřít myšlenku, že lze trestat za lov Pokémonů v kostelech. Zdálo se mi to jako naprostý nesmysl, nějaké tmářství, protože na to, aby tě mohli zavřít, musíš opravdu něco spáchat, a ne se projít s telefonem v kostele, kde jsem nijak nerušil,“ řekl už loni novinářům, než se ocitl ve vazbě.

https://www.youtube.com/watch?v=PfMn1yahGYk