Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Dvouhodinová hranice v maratonu odolala

Eliud Kipchoge • Autor: REUTERS
Eliud Kipchoge • Autor: REUTERS

O pokusu firmy Nike - respektive o pokusu mnoha lidí, který financuje výrobce sportovních potřeb Nike - pokořit při maratonském běhu hranici dvou hodin už páteční menu jednou referovalo. Pokus se odehrál, a jak už je některým čtenářům možná známo, Eliud Kipchoge protnul pásku v čase 2:00:25. Nepovedlo se.

Běželo se na okruhu v italské Monze. Ti nejlepší běžci světa rozráželi vzduch a udávali tempo těm úplně nejlepším. A to způsobem, který atletická asociace neuznává, takže nový čas, ač historicky nejrychlejší, není oficiální rekord - což ovšem nikomu moc nevadí. Velkou úlohu samozřejmě hrály nové boty Vaporlfly Elite od firmy Nike a Kipchoge se pokoušel běžet podle dávného fyziologického vzorce, který vypočítává maximální možnou maratónskou rychlost a má zaručit čas pod 1:58:00. Byla to zkrátka inženýrsko-vědecká podívaná.

Zklamání na Kipchogeho tváři bylo zjevné i přes hromadu gratulací v cíli. Ale nic není ztraceno, rozhodně ne Kipchogeho touha dvě hodiny nakonec pokořit. “Svět je ode mě jen 25 sekund,” nechal se slyšet záhy po tom, co se vydýchal.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].