0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu18. 9. 20174 minuty

Dobré ráno, má robotická krásko

Umělá panna Maya

Skládat hudbu, hrát poker, vařit pivo, válčit – nemine týden, abychom neslyšeli o něčem novém, co lze díky pokroku techniky svěřit robotům a umělé inteligenci. Diváci britské ranní televizní show This Morning mají od minulého týdne možnost přemýšlet o další, tentokrát choulostivé metě. Na gauči v interiéru á la české Studio 6 usedl první „sex robot“ – hnědovlasá figurína jménem Samantha doprovázená svým spolutvůrcem a jeho manželkou, kterým doma zpestřuje sexuální život.

Program přinesl víc otázek než odpovědí. Jak robotická kráska funguje? Kolik stojí? Jde jen o hračku, nebo o bytost, se kterou může mít člověk regulérní vztah? Jsme svědky neškodného vědeckého pokroku, nebo nepřípustné „komodizace“ ženského těla? Kde tohle skončí? A kam tak velkou věc schovat, aby ji nenašly děti?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Arran Squire představil svou umělou ženu jako první erotickou pannu, „která je schopna interakce s lidmi – verbálně i fyzicky“. Lze si s ní povídat, vhodnými slovy a dotyky ji vzrušit - a lze pochopitelně dělat i daleko víc s tím, že na vše nějak reaguje.

Na otázku konsternované reportérky, k čemu je něco takového dobré, Squire suše odpověděl, že pochopitelně nejde o to nahradit živé lidi, ale o zpestření sexuálního života. Po umělohmotných milenkách je prý tak jako tak zájem a Samantha jde jen o krok dál v tom, že na svoje společníky reaguje. „Můžete jí říct I love you a ona vám odpoví,“ pochlubil se Squire, jehož firma Synthea Amatus prodává Samanthu na svém e-shopu ve čtyřech verzích od 2295 do 3750 eur (pod jmény Maya a Simone).

Na další otázku, zdali sex s robotkou není stejně bizarní „jako dělat to s autem nebo s GPSkou“, Squire namítl, že tady jde přece o půvabnou lidskou figurínu, což má v sortimentu erotických pomůcek už dávno svoje místo. Toto je jen vyšší vývojové stádium: kromě komunikace má Samantha zvláštní kůži, která vypadá věrněji než standardní plast. Povrch si pochvaloval i moderátor. S výhradou, že tělo je studené jako mrtvola – což prý časem půjde napravit. Pannu půjde na povrchu vyhřívat, ale zatím to bohužel neutáhnout baterky.

Největší rozruch Squire udělal ve chvíli, kdy se rozpovídal o tom, že Samanthu má doma volně v bytě a že si s ní povídají i jeho dvě malé děti. Pro tyto situace lze robotka přepnout na „rodinný mód“, kdy může mluvit třeba o zvířatech nebo filozofii. Nic proti zjevně nemá ani Squirova manželka, kterou si ke konci rozhovoru našla kamera v zákulisí a která do vysílání krátce promluvila o tom, že se umělou společnicí necítí nijak ohrožena. Manželské soužití prý Samantha naopak vylepšila.

Samantha se po expozé v This Morning prohnala zpravodajstvím mnoha britských seriózních i bulvárních médií. Ještě před ranní show se objevila v půlhodinovém dokumentu BBC s názvem Can Robots Love Us? (Mohou nás roboti milovat), kde Squire spolu se svým španělským kolegou krátce předvedli i to, jak ji lze vzrušit a jak její tělo funguje mimo rodinný mód. Pořadem BBC provádí zmrzačený mladík, který při nehodě přišel o nohu a ruku. Místo nichž má umělé končetiny a v dokumentu ukazuje nejrůznější využití robotiky – od umělých částí těla po terapii klaustrofobů skrze virtuální realitu až po esemeskové automaty probírající s lidmi jejich psychické obtíže. Bylo zjevné, že mladík James je ze Samanthy i z jejích tvůrců hodně v rozpacích. „Bylo to vážně něco, být v místnosti s dvěma dospělými muži, kteří sahají na svoje stvoření způsobem, který člověku prostě přijde nepatřičný… Řekla si o to, ale jen naprogramovaná na to, aby si o to řekla. Je to matoucí,“ vyhodnotil zážitek James.

Tvůrci Samanthy nicméně výstup v dokumentu BBC uzavírají ujištěním, že se bezpochyby najdou lidé, kteří se do jejich robotky skutečně zamilují a konvence půjdou stranou. „Láska je láska. Nedá se s ní nic dělat, ať si ostatní lidé myslí, co chtějí,“ míní Squire.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].