0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu19. 2. 20167 minut

Byl Wałęsa loutkou v komunistických rukách?

Bolek bez Lolka, ale s SB • Co je v Evropě důležitější • Kodaňští cyklisté mají přednost • Čínská svoboda a pořádek • Ženský zločin

Autor: Profimedia.cz, Corbis, Profimedia

Že Lech Wałęsa spolupracoval s polskou komunistickou tajnou policí (SB), je známo dlouhou dobu. Sám potvrdil, že vázací akt podepsal (krycí jméno Bolek), a uznává, že pochybil, ale s SB prý hrál jen hru - nic nedával, nic nedostával.

Z jednoho velmi hezkého sekretáře v jedné velmi hezké varšavské vile ovšem tento týden Maria Teresa Kiszcak vytáhla složky, které možná ukazují něco jiného. Vdova po Czesławu Kiszcakovi, polském ministrovi vnitra v osmdesátých letech (a též posledním polském komunistickém premiérovi, byť jen na krátkou dobu), který zemřel loni v listopadu, je nejen našla, ale předala polskému Institutu paměti národa (IPN). Tak zní nejjednodušší verze příběhu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar
Fotografie: Kulatý stůl: Walesa a Jaruzelski. Foto archiv • Autor: Respekt
Fotografie: Kulatý stůl: Walesa a Jaruzelski. Foto archiv
Fotografie: Kulatý stůl: Walesa a Jaruzelski. Foto archiv • Autor: Respekt

IPN je pročetl, slíbil, že příští týden část z nich nabídne veřejnosti na internetu. Už nyní víme, že podle estébáckých (správněji esbéckých) lejster Wałęsa spolupracoval a bral za to peníze. Nemá mnoho smyslu nyní spekulovat, co v dokumentech je a co to dokazuje. Každopádně už se v Polsku o Bolkovy složky rozehrála politická hra.

Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) využívá příběh pro svou interpretaci posledních pětadvaceti let polských dějin: všechno je podvod, převrat v roce 1989 byl dohodou komunistů s jinými komunisty, a skutečná očista polského národa tak dosud neproběhla. Wałęsa byl nejspíš jen loutkou, říká ministr zahraničí Witold Wasczykowski. Že by to tedy opravdu byla ďábelsky geniální partie rozehraná komunisty a Wałęsou v roce 1970, předaná o deset let později následující generaci komunistů a logicky pak dohraná v devadesátých letech ještě další generací komunistů? Na to, že je to přece jen trochu překombinovaná konstrukce, upozorňují historici.

Ale pak je tu druhá verze: proč se asi složky objevily právě teď? V době, kdy je u moci Jarosław Kaczyński, který se s Wałęsou upřímně nesnáší již od roku 1990, a Wałęsa jej otevřeně kritizuje. Není to jiná hra, kterou hraje PiS s ministerskou vdovou a která má odvést pozornost od současné vlády?

No a pak je tu ještě třetí verze: paní Kisczak složky předala IPN, protože je našla a přišlo jí to jako správný nápad. Wałęsa s SB skutečně spolupracoval. Se vším všudy. Což nijak nemění jeho roli v nedávných dějinách východní Evropy. Protože svět a lidé jsou komplikovaní a žádné grandiózní partie se sebou hrát nenechají.

Pokračuje evropský summit, na němž by se mělo rozhodnout o evropském řešení uprchlické krize a pak také o podmínkách setrvání Británie v Unii. Německá kancléřka Angela Merkel říká, že nejdůležitější je ukončit stav, kdy po kontinentu putují desetitisíce bezprizorních lidí, před nimiž evropské státy v panice zavírají hranice - i když všichni ti lidé nakonec skončí v Německu, které ale není nafukovací.

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Britský premiér David Cameron říká, že nejdůležitější je, jestli budou britské úřady muset platit přídavky na děti všem Polákům, Litevcům a Rumunům, kteří v Británii pracují a bez nichž by se Británie pravděpodobně za tři dny sesypala - a ani keep calm and carry on by tentokrát nepomohlo.

Europrezident Donald Tusk neříká, co z toho je důležitější, ale každopádně “je toho ještě hodně co udělat”. Živý přenos z jednání, které skončilo v pátek o půl šesté ráno a teď už zase běží, je k dispozici například zde.

Praha má sympatický systém semaforů, který dává přednost vozidlům hromadné dopravy. V Kodani mají semafory, které to nejspíš dělají také, ale ještě k tomu rozpoznají cyklistu - a dají mu přednost.

Být bilingvní je báječné a užitečné v běžném životě. Dvojjazyční lidé ale nemají jen zábavnější život, nýbrž i jiný mozek než ti, kdo vyrostli v jednom jazyce. Ten jejich  je jaksi vyposilovanější a dokáže údajně lépe rozlišovat podstatné informace od nepodstatných. A jak už to tak bývá, podle jiných vědců je to nesmysl.

Pokud se vám doma v šuplíku válí nepoužívané USB, může se mu dostat zcela nového smyslu. V Severní Koreji má totiž jakýkoliv nosič schopný nést (svobodné) informace cenu zlata (symbolicky řečeno). Pošlete ten nepoužívaný kus elektroniky nadaci Flashdrives For Freedom. Samo o sobě to sice klan Kimů to neskolí, ale znáte to…

Zůstaňme v regionu. Jedinečný doklad, jak se Čína díky mezinárodní spolupráci a byznysu otevírá světu, je aktuální zákaz všem zahraničním médiím publikovat na pevninské Číně online. Čínská média mohou, pokud dostanou povolení.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Výčet toho, co je ovšem zakázáno i pro ně, je drtivý: Ohrožovaní národní jednoty, suverenity a teritoriální celistvosti. Vyzrazování státních tajemství, ohrožování národní bezpečnosti nebo poškozování národní cti a zájmů. Podněcování etnické nenávisti nebo etnické diskriminace, podkopávání národní jednoty, etnických zvyků a tradic. Šíření fám, narušování společenského pořádku nebo podkopávání sociální stability. Urážení druhých, narušování jejich práv. Ohrožování společenské morálky a národních kulturních tradic. Vítejte v zemi vládců otevírajících se světu.

V tenhle moment spojíme obvyklou fotbalovou agendu pátečního menu s obvyklou agendou menu pondělního kolegyně Silvie Lauder.

Barcelona porazila Celtu Vigo 6:1 a jeden z gólů padl z penalty. Lionel Messi se rozběhl, ale míč nekopl do brány, jen ho jemně poťukl doleva. Tam už přiběhl Luis Suaréz a kolem zmateného brankáře dal gól. Je to podle pravidel a gól platil - i když Suaréz pravidla porušil, protože se rozběhl moc brzy. Jediná otázka zní: Není to nedůstojná maškaráda, zvlášť když nejlepší tým světa právě decimuje slabšího soupeře? Nemohl si to Messi odpustit a prostě jen dát gól? Nebo - když už tak nutně chtěl pomoci Suarézovi k hattricku, nemohl prostě nechat penaltu kopat jeho?

https://www.youtube.com/watch?v=s66iJf_d8i0

Názor proti názoru, někomu se to nelíbí, někoho to nevzrušuje, nijak ponížen se nepřipadal ani trenér Celty Vigo, který spíš litoval, že kromě tohoto dostal jeho tým ještě pět dalších gólů. Že to ale bylo vůči soupeři nedůstojné a bez respektu, si myslela Lynsey Hipgrave, hlasatelka britského kanálu BT. A řekla to.

Od pánů tvorstva před obrazovkami přišly mimo jiné následující… “výpovědi” asi bude nejpřesnější slovo: Potřebujeme svačinu, ne názory. Je tady kuchyně a něco v ní chybí. Proč vůbec nechají ženský koukat na fotbal looooool fotbal nikdy nebyl o respektu…

“To je jen malá ochutnávka. Ale chápu, spáchala jsem zločin, jsem totiž žena a dovolila si něco myslet,” komentovala to Lynsey Hipgrave.

https://www.youtube.com/watch?v=yztx8qfoNu0

Cestou k česneku s co nejčesnekovatější chutí není krájet toto koření žiletkou na obzvlášť tenké plátky, jak jsme to viděli ve filmu Mafiáni. Italští gangsteři asi byli trochu útlocitní. Česnek totiž svou charakteristickou chuť rozvine, když se co nejvíce jeho částí dotýká navzájem. Nejlepší je tedy buď lis, nebo velmi jemné pokrájení na kostičky.

Kulturní tip: Východní přísliby. ČT2 19.2.2016  21:50.

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikneE-mail:Denní menu Respektu (zajímavé články z médií každý všední den)Výběr z obsahu nového vydání týdeníku RespektTOP články týdne na Respekt.czZobrazit předchozí newslettery


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].